SEYAHAT
24 Kasım 2022 13:55
İHA

7 bin yıllık Palu ilçesi, tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor

Elazığ'ın Palu ilçesi, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. 7 bin yıllık kültür birikimine sahip ilçe, her yıl 200 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

7 bin yıllık Palu ilçesi, tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Elazığ'ın 7 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip Palu ilçesi, kültürel, doğal ve dini mekanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan ve bağrında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Palu ilçesi, doğal güzellikleri yanında, Palu Kalesi gibi birçok tarihi eserleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Her karışında farklı medeniyetlerden izler taşıyan Palu her yıl 200 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Surp Lusavoriç Kilisesi, Palu Kalesi, Cimşit Paşa Külliyesi, Küçük Cami ve Ulu Camiyi ziyaret etmek için birçok kişi yurt içi ve yurt dışından ilçeye geliyor.

İlçede ayrıca tarihi kaynaklara göre Murat Nehri üzerinde kurulan ve İpek Yolu güzergahında bulunduğundan eskiden "İstanbul'u Bağdat'a bağlayan köprü" olarak bilinen tarihi Palu Köprüsü, turistlerin ve fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri.

Tarihi yerleşim yeri Palu'da, sonbaharın yaşandığı bugünlerde seyrine doyumsuz manzaralar oluşuyor.

KRAL MENUA'NIN YAZDIRMIŞ OLDUĞU ANIT YER ALIYOR

Palu ilçesinin tarihi hakkında bilgi veren Elazığ Kent Konseyi Başkanı Av. Rüstem Kadri Septioğlu, "Palu oldukça köklü bir tarihe sahip bir ilçemiz. Palu gerek kültürel gerekse de ticari ve siyasi açıdan önemli bir yere sahiptir. 7 bin yıllık bir geçmişi var, bununla ilgili kalede bulunan Urartulardan kalma Kral Menua'nın yazdırmış olduğu bir anıt var. Yazıda o bölgede yapılan savaşlar ve anlaşmalarla ilgili bilgiler yer almaktadır. Ayrıca ilçede bulunan bir kalede milattan önceye ait hala kalıntıları var. Restore edilmiş ve halen kullanımda olan Palu Köprüsü var. Camiler, kiliseler ve hanlarla ilgili gezilip görülebilecek oldukça önemli değerler barındıran eserler bulunmaktadır.

Palu ilçesi Yavuz Sultan Selim zamanın da Osmanlı topraklarına katılmış bir bölge. Yakın tarihimizde ise Varto'dan başlayıp Darende'ye kadar giden bir geçmişi var. Babam kendi çocukluğunda Varto ve Hınıs'tan gelip Palu ilçesinde eski tapuları arayanların olduğunu söylüyordu" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR