SEYAHAT
26 Kasım 2022 12:06

Tarihe tanıklık eden dev heykellerin şehri: Adıyaman

Güneşin günle buluştuğu dağ olarak da bilinen, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı ile öne çıkan Adıyaman; antik kentleri, kültürel şehir dokusu ve yıl içinde düzenlenen sanatsal etkinlikleriyle düşle gerçeğin birbirine karıştığı, görkemli bir tarihin üzerine kurulmuş mistik bir şehir.

Tarihe tanıklık eden  dev heykellerin şehri: Adıyaman
Haber / Ulaş Kökçe

Her köşesinde farklı bir tarihe ve medeniyete yolculuğun yapılabildiği Adıyaman; güneşin en güzel doğduğu yer olarak bilinen Kommagene Krallığı mirası Nemrut başta olmak üzere Perre Antik Kenti, dünyanın en eski kemerli köprüsü Cendere Köprüsü, Arsemia Ören Yeri, Karakuş Tümülüsü ve mitolojik değere sahip Kahta kalesi başta olmak üzere Anadolu'nun binlerce yıl öncesinden gelen köklü mirasına ev sahipliği yapan adeta açık hava müzesi niteliğinde bir şehir. Adıyaman; doğal güzellikleri, tarihi ve turistik eserlerinin yanı sıra son yıllarda birbirinden farklı etkinlikleri ve kültürel zenginlikleriyle de öne çıkıyor.

KÜLTÜREL MİRAS KOMMAGENE MARATONU DÜZENLENDİ

Adıyaman'a bağlı Kâhta ilçesinde bulunan antik kent Kommagene Krallığı'nın kültürel mirasına dikkat çekmek amacıyla pek çok etkinliğin de yapılacağı 'Kommagene Kürek Maratonu', 18-20 Kasım tarihleri arasında Besni ve Halfeti ilçesi arasında yer alan 42 km'lik tarihi ve mistik güzergâhta gerçekleşti. GAP Bölgesi Turizm Master Planı'nda bölge turizmini geliştirmek için İpekyolu Kalkınma Ajansı önderliğinde bölgenin alternatif turizm ve kültürel olanaklarının artırılması amacıyla düzenlenecek etkinlik, kasım ayında ziyaretçi ve meraklılarını bekliyor.

ALTIN ELMA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

'Turizmin Oscar'ı' olarak değerlendirilen ve Dünya Turizm Gazetecileri Federasyonu (FİJET) tarafından 2004'te dünyanın 8'inci harikası Nemrut Dağı'na verilen ancak güvenlik gerekçesiyle sergilenmeyen 'Altın Elma Ödülü', Adıyaman Müze Müdürlüğü'nde yeniden sergilenmeye başladı. Yıllar sonra ziyaretçileriyle buluşan bir diğer Adıyaman değeri de Kahta Kalesi oldu. 2005 yılında yine güvenlik sebebiyle ziyarete kapatılan kale, üç ayrı restorasyon çalışmasının ardından 17 yıl sonra yeniden açıldı.

TARİHİ KONAKTA TARİHİ 'HARFANE GECELERİ'

Kökeni ahilik dönemine dayanan ve kentin kadim kültüründe önemli bir gelenek olarak 'Harfane Geceleri', Adıyaman'a gelen ziyaretçilerine mistik bir kültür ziyafeti yaşatıyor. Çiğ köfteli, sazlı sözlü gerçekleşen bu geleneksel etkinlikler, Adıyaman geleneksel evlerinden günümüze ulaşan tek temsilci olan Tarihi Keleş Konağı ve yine taş mimarisi, kapıları ve duvarlarındaki ahşap süsleme ile günümüz şartlarına uygun bir şekilde restore edilen 200 yıllık Tarihi Tuz Hanı'nda da yapılıyor.

7'NCİ ADIYAMAN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ

Adıyaman'da 2012'de sanatsal farkındalık oluşturmak, sanata bakış açısını geliştirmek amacıyla şef Özgür Oğuz tarafından kurulan Adıyaman Filarmoni Orkestrası (AFO) 10'uncu yaşını Ocak 2023'te keman piyano ikilisi Alexander Mekaev-Emre Ünal'ın vereceği resital ile kutlamaya hazırlanıyor. Adıyaman Uluslararası Müzik Festivali'nin de kurucu sanat yönetmenliğini üstlenen AFO ayrıca; 7'nci Adıyaman Uluslararası Müzik Festivali 'Adumfest'i, 2023 yılının nisan-mayıs aylarında müzikseverlerle buluşturacak.

PERRE ANTİK KENTİ AÇIK HAVA MÜZESİ NİTELİĞİNDE

Adıyaman'daki açık hava müzesi niteliğindeki Perre Antik Kenti'ni 'Canlandırma Projesi' kapsamında başlatılan kazı çalışmaları, 15 kişilik özel bir ekip tarafından yürütülüyor. Aralık sonuna kadar devam edecek proje kapsamında şimdiye kadar Roma ordusunda başarılı olmuş askerlere verilen Medusa tasvirli bin 800 yıllık bronz madalya ve kılıç bulundu. Bulunan bu eserler, Adıyaman Müzesi'nde sergileniyor.

BADEM ZİRVESİ VE BADEM FESTİVALİ

Badem üretiminde Türkiye birinciliğine sahip Adıyaman'da, İpekyolu Kalkınma Ajansı desteği ve Adıyaman Valiliği koordinasyonunda her yıl 'Badem Zirvesi ve Badem Festivali etkinliği düzenleniyor. Nemrut Dağı eteklerinde çiçek açan badem ağaçlarının görsel şovuna dönüşen ve birçok turist çeken etkinlik bu yıl kasım ayında gerçekleşecek.

ADIYAMAN'DA BİR İLK: KOMMAGENE BİENALİ

"Hayali Bir Uygarlık kurabilir miyiz?" sorusu ile 20'den fazla ülkeden, 53 sanatçının buluştuğu 1. Kommagene Bienali'in küratörlüğünü Nihat Özdal yaptı. Sanatçılar bienalde; Nemrut Zirvesi, Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Arsemia Ören Yeri, Karakuş Tümülüsü gibi mekanlarda doğal malzemeler kullanarak yaptıkları yerleştirmeleri sergiledi. Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü tarafından bu yıl 22'ncisi organize edilen proje kapsamında dünyaca ünlü çello sanatçısı Jamal Aliyev sahne aldı.

EN ÇOK OKUNANLAR