SPOR
13 Temmuz 2023 14:48

Güçlü performansıyla pazar lideri Asperox, bisikleti sahiplendi

Daha temiz bir dünya için öncelikle kirletmemek gerektiği inancıyla bisiklet sporunu sahiplenme kararı alan Asperox, adını taşıyan 12 kişilik bisiklet takımını kurdu.

Güçlü performansıyla pazar lideri Asperox, bisikleti sahiplendi

Bugüne kadar birçok Türkiye Şampiyonluğu'na imza atan Gökhan Uzuntaş'ın da ana sponsoru olduğunu açıklayan Beyaz Kağıt Pazarlama Müdürü Zeynep Kahraman, "Sürdürülebilir bir dünya için herkesi pedallamaya davet ediyoruz" dedi. Gran Fondo Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan Gökhan Uzuntaş ve Züleyha Dikbaş, Ağustos ayında düzenlenecek yarışta Türk bayraklı Asperox formasını giyecek. Ev temizlik ürünleri sektöründe Türkiye'nin en büyük üç üreticisinden biri olan Beyaz Kağıt; güçlü ve hızlı formülüyle kategorisinin pazar lideri Asperox markasının liderliğinde spora yatırım yapma kararı aldığını açıkladı. Daha temiz bir dünya için iyiliğe pedallamak üzere bisiklet sporunu sahiplenen marka, Mustafa Kemal Kara liderliğinde kurulan, aralarında şampiyonların yer aldığı toplamda 12 sporcudan oluşan Asperox Bike Pedia Racing Team'i tanıttı. Şimdiye kadar 12 Türkiye Şampiyonluğu'na imza atan bisikletçi Gökhan Uzuntaş'ın da forma sponsorluğunu üstlenen Asperox, Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesindeki 10 kişilik bisiklet takımının da destekçisi oldu.

"DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR, ÇEVRE DOSTU BİR GELECEK İÇİN YÜZYILIN ARACI BİSİKLET"

Beyaz Kağıt Pazarlama Müdürü Zeynep Kahraman, "Beyaz Kağıt olarak, daha temiz bir dünya hedefiyle çıktığımız yolculukta, öncelikle kirlenmeyi önlemek gerektiğinin ve her zaman asıl sorumluluğumuzun bu olduğunun bilinciyle hareket ettik. Asperox'un ev kullanımı dışında farklı yüzeylerdeki üstün performansı bizi bisiklet camiasıyla tanıştırdı. Bu dünyayı yakından tanıdıkça bisiklet kullanımının özendirilmesi adına bisiklet sporunun da amatör bisikletçilerin de desteklenmesi gerektiğine inandık. Çünkü bisiklet kirletmiyor, çevreye zarar vermiyor ve kullanıcısına hem ekonomik açıdan tasarruf hem de fiziksel olarak güç katıyor. Örneğin, bisiklet üretiminde otomobil üretimine nazaran çok daha az doğal kaynak kullanılıyor. Yedek parça, bakım ve yakıt gibi masrafları açısından katbekat ekonomik. Fosil yakıt tüketmediği için iklim değişikliğine ve hava kirliliğine neden olan karbondioksit salımı yapmıyor, yani havayı kirletmiyor. Biyoçeşitliliğin artırışını da desteklediği için bisiklet, yüzyılın en önemli aracı olarak kabul ediliyor" dedi.

"ÜLKEMİZİ VE SPONSORUMU DÜNYA ŞAMPİYONASI'NDA GURURLA TEMSİL EDECEĞİM"

Şampiyon bisikletçi Gökhan Uzuntaş ise duygularını şöyle ifade etti: "20 senedir hayatımın odağında bisiklet var. Çok farklı bir alanda çalışıyorum ancak bisiklet benim için hiçbir zaman sadece bir hobi olmadı. Bu benim yaşam biçimim. Yorucu olsa da asla pes etmedim. Bu istikrarı, motivasyonu, gücü bana veren de yine bisikletim oldu. Bugüne kadar birçok defa birincilik kürsüsü gördüm ve 12 kez Türkiye Şampiyonu oldum. En büyük hedefim ülkeme dünya şampiyonluğu getirmek. Bunu da Asperox formasıyla birlikte getireceğime inanıyorum. Bu sezon Asperox ile 30'a yakın yarışta birlikte pedallayacağız. 4-7 Ağustos tarihleri arasında ise UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) tarafından İskoçya'da düzenlenen Gran Fondo Dünya Şampiyonası'na katılacağım. Türk bayraklı Asperox formamla hayalimi orada gerçekleştireceğim. Bisiklet aşkımız çocuklukta kalmamalı. Bisiklet birey için en güzel sporlardan olduğu gibi, çevremiz için de kullanılabilecek en iyi ulaşım aracı. Umarım yollarda daha çok bisikletli ve dünya yarışlarında daha çok sporcumuzu görürüz."

"TÜRKİYE'DE BİSİKLETİN ULAŞIMDAKİ PAYI SADECE %2"

Asperox Bike Pedia Racing Team Lideri Mustafa Kemal Kara; "Bike Pedia yarış takımı 2019 yılında kuruldu. Ulusal yarışlarda sayısız kürsü sahibi 12 kişilik takımımızla Asperox adını almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yıl Asperox formasını 20 ayrı yarışta terleteceğiz. Şimdiye kadar katıldığımız 6 yarışta 4'ü birincilik olmak üzere 22 kez podyuma çıktık. Ancak bizlerin aldığı bu sonuçlar ne yazık ki ülkemiz için yeterli değil. Daha iyi sonuçlara ulaşmamız için öncelikle bisikletin bireysel kullanımının artması gerekiyor. Bugün Avrupa'da bisiklet kullanımından dolayı yıllık 3 milyon litreden fazla yakıt tasarrufu yapılıyor. Bu tasarrufun karşılığı ise yaklaşık olarak 4 milyon Euro. Bisiklet kullanımı yılda 16 milyon tondan fazla karbon emisyon salımını önlüyor. Karbon ayak izimiz, arabayla yapılan yolculuğa göre yaklaşık yüzde 75 daha az. 1 km yolculukta araba yaklaşık 196 gr petrol, 171 gr dizel karbon emisyonu salınımı yaparken bisiklet ile 16-50 gr arası CO2 salımı yapılıyor. Özellikle kısa mesafeli yolculuklarda bisiklet kullanımı karbon ayak izinin düşük tutulması açısından oldukça büyük önem taşıyor. Hollanda'da yaklaşık 4, Danimarka'da 6, Almanya, İsveç ve Finlandiya'da ise her 10 yolculuktan biri bisikletle yapılıyor. Türkiye'de bisikletin ulaşımdaki payı sadece %2. Avrupa ülkelerinde bu oran %45 civarında. Sürdürülebilirlik için bisikletli ulaşıma odaklanmak şart. Bu değerleri bilerek Asperox ile birlikte bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak ve bu kıymetli sporu göz önünde tutmak, gençleri bu spora yönlendirmek, teşvik etmek, özendirmek birinci vazifemiz. Bu değerli süreçte emeği geçen Asperox ailesine teşekkür ederiz" dedi.

"ASPEROX BIKE PEDIA RACING TEAM'DE 2 KADIN SPORCUMUZ VAR, EN GENÇ YARIŞÇIMIZ 17 YAŞINDA"

Mustafa Kemal Kara, sözlerine şöyle devam etti: "Takımımızda 2 milli sporcumuz var. Oğuzhan Taşkan ve Muhammed Tayyib Yıldırım. Gelecek vadeden en genç sporcumuz ise 17 yaşındaki Yağız Atıcı. Ülkemizde yapılan yılın ilk Gran Fondosu'nda birinci oldu. Türkiye Yol Şampiyonası'ndan şampiyon dönerek, milli takıma girmeyi hedefliyor. Ege Onat Doğuşlu ve Selman Fevzi İnci bu yıl çok iyi çıkış yakalayan sürpriz yaratacak sporcularımızdan. Cengiz Güner takımın en tecrübeli sporcusu. Gökhan Uzuntaş'ın arkasından Türkiye Şampiyonası'nda ikinci oldu. Sevcan Alper son 3 yıldır yapılan Gran Fondolarda kürsü gören kadın sporcularımızdan. Züleyha Dikbaş ilk bisikletini 40 yaşında almış, Türkiye'de tüm kadın bisiklet sporcularının saygısını kazanmış ve son 3 yıldır katıldığı tüm yarışlarda kürsü gören ikinci kadın sporcumuz."

EN ÇOK OKUNANLAR