USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Sektörler

25 Haziran 2024 13:05

2024'te yeni rekorlara hazırlanıyor

Pandemi sonrası önemi artmaya devam eden kruvaziyer turizmi, 2024 yılını da rekorlarla kapatmaya odaklandı. Ocak ayında 18 ve şubatta 5 olmak üzere toplam 23 kruvaziyer gemisi Türkiye'ye geldi. 2024'ün ilk iki ayında toplam yolcu sayısı 24 bin 881 oldu. Yılın ilk iki ayında hem gemi hem de yolcu sayısıyla rekor geldi.

2024'te yeni rekorlara hazırlanıyor

Tüm dünyada etki alanını artıran kruvaziyer turizmi, Türkiye için büyük önem taşımaya devam ediyor. Masmavi denizleri, bakir koyları, kruvaziyer limanları ile Akdeniz Çanağı'nın en popüler lokasyonunda bulunan ülkemiz, aynı zamanda hizmet kalitesi ile de çok özel bir yerde bulunuyor. Pandemi sonrası deniz turizminin de önemi arttı. Pandemi ile birlikte hijyen, hayatımızın en önemli konularının başında gelmeye başladı. Deniz turizminin de hijyenik olması bu bağlamda kruvaziyer turizmini güvenli hale getirdi ve kruvaziyer turizmine talep artmaya başladı.

LİMANLARIN TEKNİK GELİŞİMİ DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Son yıllarda kruvaziyer alanında ciddi bir ivme yakalayan ülkemizde kruvaziyer limanların bu teknik gelişimi, dünyanın ilgisini çekiyor. Kuşadası, İstanbul, İzmir, Bodrum, Marmaris ve Antalya Türkiye'de en çok uğranılan limanlar. Sinop, Trabzon, Ordu, Amasra gibi lokasyonlar da kruvaziyer turizmde öne çıkıyor.

2022 yılından bu yana düzenli olarak büyüyen Türkiye kruvaziyer sektöründe 2023'ün son çeyreğinde erken rezervasyonlarda yüzde 20'lik bir artış yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verileri, son yıllarda hem gelen gemi hem de turist sayısında ciddi artışlar meydana geldiğini gösteriyor. 2021 yılında 78 kruvaziyer gemisiyle 45 bin 362 yolcu Türkiye'ye geldi. 2022'de ise kruvaziyer gemi sayısı 12 katına çıkarak 991'e yükseldi. Yolcu sayısı aynı dönemde 22 katına çıkarak 1 milyon 6 bini aştı. Ülkemiz kruvaziyer turizminde 2023'te 1.5 milyon kruvaziyer yolcu sayısını yakalamayı başardı. Hem gemi, hem de yolcu sayısında 2024 yılının kruvaziyer turizminde rekorlara sahne olacağı öngörülüyor.

"KRUVAZİYER TURİZMİ ALTIN YILINI YAŞAYACAK"

Kruvaziyer gemilerinin pandemiden sonra özellikle 2022'den bu yana dümeni Türkiye'ye kırmaya devam ettiğini belirten Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, İsrail-Filistin Savaşı ile birlikte güvenlikten dolayı Türkiye'nin tercih edildiğini vurguluyor. Türkiye'nin kruvaziyer turizminde 2023'te 1.5 milyon kruvaziyer yolcu sayısının yakaladığını ve bu anlamda rekor bir yılı geride bıraktıklarını dile getiren Çavuşoğlu, "2024 yılı da kruvaziyer turizminde rekorlara sahne olacak. Ocak ayında 18 ve şubatta 5 olmak üzere toplam 23 kruvaziyer gemisi Türkiye'ye geldi. 2024'ün ilk iki ayında toplam yolcu sayısı 24 bin 881 oldu. Yılın ilk iki ayında hem gemi hem de yolcu sayısıyla rekor geldi" diyor.

(Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu)

EN ÇOK OKUNANLAR