SEKTÖRLER
22 Mayıs 2023 15:51

19. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı için geri sayım başladı

Avrasya'nın en önemli iplik fuarı olarak gösterilen, 'Uluslararası İstanbul İplik Fuarı', 1-3 Haziran 2023 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

19. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı için geri sayım başladı

TÜYAP tarafından, 19. kez düzenlenecek ve 500'ün üzerinde firmanın yer alacağı Uluslararası İstanbul İplik Fuarı'na bu yıl 15 bin ziyaretçi bekleniyor. 3 Haziran'a kadar sürecek olan fuar için aralarında Avrupa ülkeleri, İngiltere, Amerika, Brezilya, Cezayir, Çin, Endonezya, Gana, Güney Kore, İran, İsrail, Japonya, Kanada, Katar, Kuveyt, Malezya, Mısır, Rusya, Vietnam gibi ülkelerin de bulunduğu dünyanın dört bir yanından ziyaretçi bekleniyor. İplik sektörünün devleri ile yerli üreticilerin buluşma adresi konumunda olan Fuar, ihracatın artırılmasında kilit bir rol üstleniyor. Fuar katılımcıları hem T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan hem de KOSGEB'den destek alabiliyorlar.

HEM KATILIMCI HEM ZİYARETÇİ SAYISINDA ARTIŞ

19. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı'na, sektör firmalarından gelen yoğun katılım talebi üzerine bu yıl yeni salonlar eklendi. Böylece 7 salonda 40.000 m2'lik alanda gerçekleşecek olan fuarın m2'sinde yüzde yüzlük bir büyüme yakandı. Sektör profesyonellerinin büyük bir ilgi ile takip ettiği fuarın bugüne kadarki online bilet talepleri geçen yıla oranla yüzde 25 arttı.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELERDEN ZİYARETÇİ TALEPLERİ GELMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin 2022 yılında tekstil ve hammaddeleri ihracatı 2,7 milyon ton oldu. 2022 yılında en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı 27 AB ülkesine yapılırken bunlar arasında İtalya ilk sırada yer aldı, onu Almanya takip etti. Aynı yıl miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ülke grubu ise Afrika ülkeleri oldu. Bu yıl gerçekleşecek olan İstanbul İplik Fuarı'na en çok ziyaret talebi gelen ilk 15 ülke arasında, en fazla ihracat yapılan bu ülkeler yer alıyor.

İplik sektöründe en çok ihraç edilen iplik çeşitleri arasında yer alan sentetik-suni filament liflerden iplikler, pamuk iplikleri, sentetik-suni devamsız liflerden iplikler, yün ve ince-kaba hayvan kıllarından iplikler, bitkisel liften iplikler, ipek ipliğinin yanı sıra çok çeşitli iplik türleri fuarda sergilenecek.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ İPLİKLERİN SERÜVENİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Son dönemin güncel konularından olan döngüsel ekonomiye odaklanan fuarda, fuayede kurulacak olan geri dönüşümlü iplikler özel sergi alanında ipliğin atıktan başlayarak son ürüne kadarki serüveni ziyaretçiler ile buluşacak. Fuar ziyaretçileri bir pet şişenin kazak olma hikayesini aşamaları ile görebilme imkanı bulacak. Geri dönüşümlü iplik üretimi yapan katılımcı firmaların örnek ürünlerinin sergileneceği alanın yanı sıra ziyaretçiler daha detaylı ürün bilgisi için katılımcılar ile stantlarında buluşacak.

EN ÇOK OKUNANLAR