PİYASALAR

En büyük kamu-özel işbirliği ile yapılan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent açıldı

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘Kamu-Özel İş birliği’ projesi olan ve CCN Yatırım Holding tarafından anahtar teslim olarak yatırımı yapılan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’in resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açıldı

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘Kamu-Özel İş birliği’ projesi olan ve CCN Yatırım Holding tarafından 1.3 milyar Euro yatırımla hayata geçirilen Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, Tıp Bayramı’nın kutlandığı 14 Mart 2019 tarihinde açıldı.

13 bin kişi görev yapacak

Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olma özelliğine sahip. 1 milyon 312 bin m2’lik kapalı alanda 3711 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, kısa sürede yerel ve uluslararası alanlarda tercih edilen bir sağlık merkezi olmayı hedefliyor. Bir sağlık kampüsü şeklinde inşa edilen hastanede 1554 tek kişilik hasta odası, 82 VIP hasta odası, 725 çift kişilik hasta odası ve 700 yoğun bakım yatağı bulunuyor. Ayrıca kampüs içinde 100 yataklı tıbbi gözlem kliniği yer alıyor.

Tüm tıbbi hizmetlerin Sağlık Bakanlığı’nın hekim kadrosu tarafından verileceği hastanede akademik kadroları ile birlikte 7000 sağlık çalışanı ve 5000 idari ve destek personel ile birlikte yaklaşık 12000 kişilik kadro görev yapacak.

131 ameliyathane ile günlük 650 ameliyat kapasitesi

Ankara Şehir Hastanesi Bilkent; genel hastane, ana hastane binası, kalp ve damar hastanesi, nöroloji hastanesi, çocuk hastanesi, kadın doğum hastanesi, onkoloji hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ve psikiyatri hastanesi olmak üzere 9 ana binadan oluşuyor. 904 poliklinik odası, 259 poliklinik destek odası ile günlük 40 bin poliklinik hastasının tedavi edilebilecek. 131 ameliyathanesi bulunan hastanede günlük 650 ameliyat kapasitesine ulaşılabileceği planlanıyor.

Bir hastane için planlanmış en büyük veri merkezine sahip

7750 metrekare alan üzerine kurulu laboratuvarları ve 21 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu görüntüleme merkezlerinde yüzlerce tıbbi test ve görüntüleme işlemine hazır olan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent en modern ve yeni nesil teknolojilerle donatıldı. Tam dijital hastane unvanına sahip Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’te bir hastane için planlanmış en büyük veri merkezi alanı bulunuyor.

Türkiye'nin en büyük merkezinin yanı sıra, uydu laboratuvarlarının da yer aldığı bu dev sağlık kampüsü, numune verme ve sonuç alma sürecine kadar tüm aşamaların mobil uygulamalarla HBYS üzerinde kayıt altına alındığı ilk hastane olma özelliği gösteriyor. Türkiye’nin en geniş test paneline sahip tıbbi genetik tanı merkezi olan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’te ayrıca Türkiye’nin en büyük alan ve ekipman kapasitesine sahip sterilizasyon ünitesi de yer alıyor.

Radyoloji ve Laboratuvar hizmetlerinin günümüzde hızla gelişen teknolojilerin ve yeni testlerin model alınarak tasarlandığı hastanede, radyoloji ve klinik alanlarda GE Sağlık’ın ürettiği son teknoloji cihazlarla hizmet verilecek. Laboratuvarlarda ise Siemens’in son teknolojiyle üretilen cihazlarıyla hizmet verilecek.

Laboratuvarlar ile radyoloji ünitesindeki ileri teknolojiye sahip cihazların ile profesyonel, deneyimli, uzman ve akademik hekim kadroları teşhiste doğruluğu ve tedavide başarıyı beraberinde getirecek.

105 bin 472 metrakare alanı ile Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi

Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’’in yatırım sürecinde tam teşekküllü bir çocuk hastanesi projesi de kapsama alınarak hastanenin 105 bin 472 m2’lik alanı Çocuk Hastanesi’ne ayrıldı. 599 yatağın bulunduğu çocuk hastanesinde; 43 poliklinik, 10 ameliyathane bulunuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi içinde 120 yataklı Yenidoğan bölümünün yer aldığı hastanede, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ile Çocuk Hastanesi’nin servis katlarında Aile Oteli, Anne Oteli, Anne Bebek Uyum Servisleri bulunuyor.5000 m2’lik Çocuk Acil Ünitesi, Çocuk Anjio, Pediatrik KVC bölümlerinin yer aldığı Çocuk Hastanesi’nde ayrıca Çocuk Hemodiyaliz, Çocuk Endoskopi, Çocuk Kemik İliği, Çocuk Onkolojisi ve Çocuk Kemoterapi Merkezleri ve sadece çocuk hastalara ayrılan Radyoloji Ünitesi ile çocuklara hizmet verilecek. Engelli bireylerin her türlü alana kolay ulaşımına uygun, yeni nesil tesis mimarisine göre inşa edilen Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’nin en modern FTR hastanesi olma özelliği gösteriyor.

Dünyanın en geniş kapalı alanına sahip Acil Servisi

Hastanenin Acil Servis Merkezi, 39 bin m2 alanda, Erişkin, Kadın Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Acil Ambulans servislerinde, günlük 8000 acil muayenenin yapılacağı, 500 ambulansın günlük giriş yapacağı ve 2 heliport ünitesi ile hava ambulans ihtiyacının karşılanabileceği bir merkez olarak planlandı. Dünyanın en geniş kapalı alanına sahip Acil Servis Merkezi’nde 24 tedavi gözlem arenasında 290 gözlem yatağı, 20 triaj muayene odası, 50 uzman doktor poliklinik odası, 4 ameliyathane özellikleri ile dizayn edilmiş CPR ünitesi, 32 Yataklı Acil Kritik Yoğun Bakım yatağı ile 24 Yataklı Travma Gözlem Arenası, Erişkin, Kadın Doğum ve Çocuk ve Ambulans Acil Servisi’nde bulunan 3 adet KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer) Ünitesi, acil doğumlar ve küçük müdahaleler için dizayn edilmiş Cerrahi Girişim Odaları ile birlikte Acil Servis için dizayn edilmiş Acil Laboratuvar ünitesi bulunuyor.

Birçok prestijli ödülün sahibi

Yönetiminden finansmanına, dünya çapında bir başarı hikayesi olan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, bugüne kadar birçok prestijli ödüle layık görüldü. Bonds&Loans Turkey Awards tarafından 2015 yılında 100 aday arasında En İyi Altyapı Finansmanı Ödülü’nü alan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, Yılın En İyi Proje Finansmanı ve Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi kategorilerinde ikinciliğe değer bulundu. Project Finance International (PFI) Awards tarafından da Ortadoğu ve Afrika kategorisinde Yılın Anlaşması Ödülü’ne değer bulunan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent ayrıca Partnership Awards 2016’da En İyi Sağlık Projesi Gümüş Ödülü aldı. Proje, World Finance 2016’da Yılın Sağlık Hizmeti Sözleşmesi ve EMEA Finance Project Finance Awards 2015’te Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da En İyi Sağlık Hizmeti Anlaşması, Orta ve Doğu Avrupa'da En İyi Toplumsal Gelişme Anlaşması ödüllerinin de sahibi oldu.

Rakamlarla Ankara Şehir Hastanesi Bilkent

890 milyon Euro tutarındaki finansmanı yerli ve yabancı 8 bankadan oluşan bir konsorsiyum ile CCN Yatırım Holding tarafından sağlanarak, 2015 yılında finansman sözleşmesi imzalanan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent; Türkiye’de Kamu-Özel İşbirliği modelinde, kreditör konsorsiyumuyla ve uluslararası standartlarda kredi sözleşmesi imzalanmış en büyük sağlık projesi olma özelliği taşıyor.