USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Kadın

08 Mart 2024 14:41

L'Oréal Türkiye, kadının güçlendirilmesini desteklemeyi sürdürüyor

L'Oréal Türkiye, cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek için 111 yıl önce ilk kadın hakları dergisi Kadınlar Dünyası'nı yayımlamaya başlayan Nuriye Ulviye Mevlan Civelek'i günümüze taşıyor.

L'Oréal Türkiye, kadının güçlendirilmesini desteklemeyi sürdürüyor

İlk kadın hakları dergisi Kadınlar Dünyası'nın ve ilk kadın hakları cemiyeti "Osmanlı Kadın Hakları Savunma Derneği"nin kurucusu Nuriye Ulviye Mevlan Civelek, kadınlarının yükseköğrenim görebilmeleri ve kamuda çalışabilmeleri gibi dönemin ilerici kadın hareketlerini tutku ile savunarak cinsiyet eşitliği konusunda toplumsal farkındalığın oluşmasına katkı sağladı. 20 yaşında 'Bugünkü Hayat Yenilik İstiyor' diyerek yayımladığı 'Kadınlar Dünyası Dergisi' ile Osmanlı toplumunda cinsiyet eşitliğinin sağlanacağı bir dünya hayaliyle çalışmalarını sürdüren Civelek'in ilham veren hikayesini, döneme damgasını vuran dergisinin ilk sayısını bugüne kadar sektöre damga vurmuş projeleri ile harmanlayarak paylaşan L'Oréal Türkiye, kadınların yolunu bilim, eğitim ve istihdam desteği ile aydınlatacak projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor.

'Dünyayı Harekete Geçiren Güzelliği Yaratıyoruz' varoluş amacıyla bugüne kadar faaliyet gösterdiği her alanda, kadınların güçlendirilmesini destekleyen projeleri ile sektöre öncülük eden L'Oréal Türkiye, 7 yıldır üst üste Bloomberg ve Equileap Cinsiyet Eşitliği Endeksi ve Raporlarında üst sıralardaki yerini koruyarak sektörde fark yaratan, güçlü ve somut çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

'CİNSİYET EŞİTLİĞİ KONUSUNDA FARKINDALIĞI ARTIRMAK UZUN BİR YOL'

Cinsiyet eşitliği konusunda toplumsal ve bireysel farkındalığı yükseltmenin ancak uzun bir dönüşüm yolcuğunu desteklemekten geçtiğini dile getiren L'Oréal Türkiye Ülke Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, "Nuriye Ulviye Hanım'ın "Bugünkü Hayat Yenilik İstiyor" diyerek güçlü duruşu ile yayımladığı Kadınlar Dünyası Dergisi'nin ilk sayısına ait bu kopya ile dönemin toplumsal farkındalığını yaratmak adına kendisinin ve çalışma arkadaşlarının ne kadar tutkulu ve cesur adımlar attığına şahit olduk. Sadece bu adımın 111 yıl önce atılmış olması değil; dönemin tüm zorlu şartlarına rağmen tutku ile hayata geçirilmesi, cinsiyet eşitliği konusuna yeni bir bakış ve nefes kazandırması ve cinsiyet eşitliğine ait dönüşüm yolculuğunda başlangıç noktasını aydınlatan tarihsel bir kanıt niteliği taşımasını çok değerli buluyorum. Bu dönüşüme bugüne kadar katkı sağlayan, ilham olan ve güç veren tüm kadınlarımız sayesinde bugün daha güçlü bir noktadan, gidecek yolumuzun halen daha uzun ve zorlu olduğunu bilmekle beraber büyük bir cesaret ve umutla ilerliyoruz. Dileğimiz aslında hiç değişmedi; 111 sene önce bu uğurda çalışan Nuriye Ulviye Hanım gibi, kadının güçlendirilmesi vurgusunu yapmak zorunda hissetmeyeceğimiz günlere duyduğumuz arzu ve istekle çocuklarımızın cinsiyet eşitliğini güçlü bir biçimde destekleyen bir toplum parçası olarak eşit, kapsayıcı ve hakkaniyetli bir biçimde hayatlarını sürdürmeleri. Bugünkü hayata yenilik katan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü yürekten kutluyorum" dedi.

NURİYE ULVİYE CİVELEK'E SAYGI PROJESİ

Anlamlı markalar devrimiyle kadının güçlendirilmesi için birbirinden güçlü projelere imza atan L'Oréal Türkiye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde cinsiyet eşitsizliği ile mücadelede rol model olarak öne çıkan Nuriye Ulviye Mevlan Civelek'e saygı projesi hayata geçiriyor. Kadın hakları konusunda öncü çalışmalarının yanı sıra eğitime verdiği önem ile de tanınan Civelek'in adını taşıyan kütüphane Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bulunuyor. L'Oréal Türkiye, 6 Şubat depremlerinden hasar görerek tamamen yıkılan Kırıkhan Nuriye Ulviye Civelek İlçe Halk Kütüphanesi'nin renovasyonuna destek oluyor.

EN ÇOK OKUNANLAR