İŞ DÜNYASI
20 Nisan 2022 16:14

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu'ndan İstanbul Gençliğine Büyük Proje: TOBB PROJEKTÖR

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu'ndan İstanbul Gençliğine Büyük Proje: TOBB PROJEKTÖR

İstanbul girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve farkındalık yaratacak fikirlerin gerçekleştirilmesi hedefiyle, Türkiye Odalar Borsalar Birliği İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında "Eğitimde Girişimciliğin Geliştirilmesine Yönelik İşbirliği" protokolü imzalandı. Basın lansmanı İstanbul Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen TOBB Projektör projesi, okul - sanayi işbirliği protokolüyle İstanbul geneli tüm liseleri kapsayacak şekilde organize edildi.

Gençlerin profesyonel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, inovasyon ve girişimciliğe olan ilgisini artırmak, genç fikirlerin desteklenerek girişime dönüşmesi ve ticarileşmesine destek sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje 3 adımdan oluşuyor.

Başvuruların alınması ve alınan başvuruların değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucunda finale kalacak en iyi 50 projenin seçilmesi projenin ilk adımını oluşturuyor. İkinci adımda; finale kalan 50 takıma girişimcilik eğitimi ve deneyim paylaşım programı uygulanacak. Takımların yenilikçi ürün ya da hizmetlerini yarıştırdıkları "Fikir Maratonu" ile de proje finali gerçekleştirilecek. Projenin son adımında ise fikir maratonu ile belirlenen ilk 10 takımın tamamına, ürün veya hizmetlerini ilgili olduğu sektörlerin çalışma sahalarından yararlanarak geliştirme ve geliştirdikleri ürün ya da hizmetlerini test etme imkânı sunulacaktır.

TOBB İstanbul GGK İcra Kurulu Başkanı Hasan BÜNÜL; TOBB Projektör projesinin girişimcilik eko sistemine çok farklı bir boyut kazandıracağını, gençlerin ekosisteme erken yaşlarda dahil olmasının İstanbul'un girişimcilik ekosistemi için yepyeni fırsatlar doğuracağını belirterek, "girişimcilik uzun soluklu bir serüven, gençleri hem eğitim hem network alanında tüm imkanlarımızı seferber ederek destekleyeceğiz" dedi.

TOBB İstanbul GGK İcra Kurulu Üyesi Safa ALBAYRAK; iş piyasasının ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin güçlendirilmesi için, projenin sürekli yaşayan bir sistem haline getirilmesini, böylece liseli gençlerin fikirlerinin devamlı desteklendiği bir girişimcilik merkezini İstanbul'a kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR