USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Enerji Haberleri

10 Temmuz 2024 09:25

Yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor

Türkiye'de rüzgarda en büyük kurulu güç kapasitesine sahip Polat Enerji, toplam 6 şehirde faaliyet sürdürdüğü rüzgar ve güneş enerjisi santralleriyle temiz enerji üretiyor. Şirket, Türkiye'nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşması ve enerji tedarik kaynaklarının çeşitlenmesi için yatırımlarını sürdürüyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor

Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan 5'i rüzgar 1'i güneş olmak üzere toplam 6 santrali ile 756,2 MWm kurulu güce sahip Polat Enerji, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği rüzgar enerjisi üretiminde liderliğini sürdürüyor. Yıllık enerji üretim kapasitesi 2 milyar KWh'e ulaşan Polat Enerji, kapasite artırımı yatırımlarının yanı sıra enerji depolama çalışmalarını da sürdürerek bu alanda da ilkler arasında yer almayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz sene Yalova'daki Göktepe RES için gerçekleştirilen kapasite artışı yatırımı ile santral kurulu gücünü 121,1 MWm'ye yükselten Polat Enerji, farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışı ile yatırımlarına bu sene de devam etti.

HEDEF SOMA RES'İ AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ YAPMAK

Polat Enerji'nin orta vade yatırım hedefleri arasında ise, 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES'te yatırımları sürdürerek santrali, Avrupa'nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmak var.

Polat Enerji'nin rüzgar kurulu gücü, Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık %6,1'ni oluşturuyor. Elektrik üreticilerinin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla sahip oldukları kurulu güçleri baz alınarak yapılan araştırmaya göre Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında kurulu kapasitesi ile Türkiye'de yıllardır bulunduğu lider konumunu 2023 sonu itibarı ile de korudu.

Yenilenebilir enerji santralleriyle 2023 yılında 2 milyar kWh'e yakın elektrik üretimi ile yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan Polat Enerji, portföyündeki santrallerle her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer 1,3 milyon ton civarında karbon dioksit gazı emisyonu azaltımı sağlıyor.

"HEDEFLERİN ÜZERİNE ÇIKMA İMKANINA SAHİBİZ"

Türkiye'nin hedefe emin adımlarla ilerlediğini belirten Polat Enerji CEO'su Cem Deniz, "Geçen yıl rüzgar enerjisi yatırımlarında yaklaşık 400 MWe kurulu güç devreye alınabildi. Güneş enerjisinde ise yaklaşık 2 GW'a yakın kurulu güç devreye alındı, bunun neredeyse %90'ını lisanssız elektrik üretim santralleri oluşturuyor. Ulusal planlardaki hedeflere ulaşabilmemiz için ise her sene rüzgarda en az 1,5 GW, güneşte en az 3,5 GW kurulu gücü devreye almamız gerekiyor. Türkiye'nin güçlü potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, bu hedeflerin dahi üzerine çıkma imkanına sahibiz. Sektör olarak en büyük beklentimiz, hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirmek ve Türkiye'nin sahip olduğu muazzam yenilenebilir enerji potansiyelini tüm paydaşlarımızla beraber gerçeğe dönüştürmek" diyor.

(Polat Enerji CEO'su Cem Deniz)

EN ÇOK OKUNANLAR