USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Tarım 4.0

22 Şubat 2023 15:35

Ege'nin tarım ihracatı hedefi 10 milyar dolar

Türkiye 2022 yılında yüzde 15 artışla 34.2 milyar dolarlık tarım ürünleri ihraç etti. Ege İhracatçı Birlikleri ise 6 milyar 727 milyon dolarlık ihracatla, Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 19'unu tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu.

Ege'nin tarım ihracatı hedefi 10 milyar dolar

Egeli tarım ihracatçıları 10 milyar dolara ulaşmak için iyi tarım uygulamaları ve organik üretimde devlet teşviklerinin önemini vurguluyor. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 2022 yılında yüzde 23 artışla 1 milyar 619 milyon dolar ihracat ile EİB bünyesinde tarım sektörlerinin lideri oldu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ise 2022 yılında ihracatını yüzde 5 artış ile 1 milyar 246 milyon dolara taşıdı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği tarihinde ilk kez yüzde 46 artışla 1 milyar dolar ihracata imza attı. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği yüzde 20 artışla 866 milyon dolar, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 852 milyon dolar ihracat ile 2022 yılını tamamladı. Ege Tütün İhracatçıları Birliği yüzde 6 artışla 829 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği 336 milyon doları Türkiye'ye kazandırdı.

"YENİ YATIRIMLARA HER ZAMAN İHTİYACIMIZ VAR"

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "12 ihracatçı birliğimizin yedisini tarım ürünleri ihracatçılarımızın kümelenmesi oluşturuyor. 2022 yılı gibi dünyada ve ülkemizde resesyon finansal kriz ikliminin yaşandığı kritik bir konjonktürde tarım sektörlerimiz, tarihlerinin altın çağını yaşadı. Tarım sektörlerimizin ihracatı yüzde 17 artışla 6 milyar 727 milyon dolara yükseldi. Kuru meyve, mamul, zeytin-zeytinyağı, su ürünleri, baharat, tütün, odundışı orman ürünlerinde, organik üretimde dünyada güçlü bir oyuncuyuz. 2023 yılında da bu olumlu eğilimin devam edeceğine inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte yüksek teknoloji yatırımları ve sürdürülebilirlik vizyonuyla 10 milyar dolar tarım ihracatına ulaşacağımızı öngörüyoruz. Tarımda lider bir bölge olarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na hizmet eden yeni yatırımlara her zaman ihtiyacımız var. Paydaşı olduğumuz Avrupa ve Türkiye'nin en büyük modern sera ve tarımsal sanayi kümelenmesi Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, aynı zamanda Bayındır'da kurulan Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi önemli bir potansiyeli ortaya çıkaracak. Bergama'da kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi, tohum fide tıbbi aromatik bitkilerle ilgili Kınık'ta kurulacak Bitkisel Üretim Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bütün dünyada gıdayla ilgili endişelerin arttığı bu dönemde, ülkemiz için büyük bir avantajımız" diyor.

(Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi)

Ege Bölgesi, tarımsal üretimde dünyada önemli bir güce sahip. İhracat artışında organik ve katma değerli ürünlerin rolü büyük. Türkiye'de ağırlıklı olarak taze sebze ve meyve, Ege Bölgesi'nde ise daha çok mamul ürünler ihraç ediliyor. Ege'nin tarıma ve gıdaya bakışı tamamen sürdürülebilirlik üzerine kurulu

TURKISH TASTES MARKASI DÜNYADA HIZLA BÜYÜYOR

Turquality projesi kapsamında Las Vegas Üniversitesi UNLV ve Nevada Restoran Birliği (NvRA) ile iş birliği yapıldığını ifade eden Eskinazi, "Derslerde Türk Mutfağı'na yer verildi. Ayrıca Turkish Tastes Referance Cookbook referans kitabı yayınlandı. Bu kitap THY'nin bazı lounge alanlarına girerek farklılığını ortaya koydu. Ticaret Bakanlığı'na sonraki 4 yıllık başvurusu da yapıldı. Eğitim seminerleri, şef yarışmaları, sosyal medya ve tanıtım, tadım etkinlikleriyle faaliyetlere devam edilecek. Gıda birliklerimiz tarafından 20 yılı aşkın süredir milli katılımını organize ettiğimiz dünyanın en prestijli fuarları Summer Fancy Food Show, Biofach ve Foodex Japan fuarlarında ülkemizi ve firmalarımızı en iyi şekilde temsil edeceğiz. En önemli hedef pazarlarımızdan olan Çin'de bu yıl 6'ncısı gerçekleşecek Çin İthalat Fuarı'na milli katılım organizasyonu birliklerimizce düzenlenecektir. Tarım ihracatımızı artırmak için teşviklere ihtiyacımız var. Lojistik çok önemli. Uzak pazarlara ürünlerimizi yollarken lojistiğe ihtiyacımız var. Özellikle yaş meyve sebzede bizim hava filomuzun buna destek vermesi, fiyatlarını ona göre daha uygun hale getirmesi gerekiyor" yorumunda bulunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR