SEYAHAT
08 Ekim 2022 14:05

Bir İtalyan başyapıtı: Bergamo

Güneydeki büyük Po Nehri'nin yoğun nüfuslu ovası ile kuzeydeki Alplerin muhteşem manzarası arasındaki ayrım çizgisinin kalbinde duran bir dağ kasabası, Bergamo.

Bir İtalyan başyapıtı: Bergamo

İtalya'nın Lombardiya bölgesinde bulunan Bergamo, 'Città Alta' adlı eski yukarı şehir ve 'Città Bassa' adlı modern aşağı şehir olarak ikiye ayrılıyor. 120 yıldır Bergamo Surları'nı geçerek modern merkezi şehrin orta çağdan kalma kalbiyle birleştiren füniküler, yol boyunca muhteşem bir manzara vaat ediyor. Sürgülü kapılar açılır açılmaz zaten Bergamo sizi büyüleyecek.

ORTAÇAĞ'A YOLCULUĞUN ROTASI

Ancak, dolambaçlı yolların eski şehre girdiği anıtsal kapılar da görülmeye değer. Bunlardan ikisi, Kuzey İtalya'nın çoğu gibi Bergamo'nun bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti'nin bir parçası olduğunu hatırlatan St. Mark Aslanını gösteriyor. Arnavut kaldırımlı sokaklar, ortaçağ sarayları ve 16'ncı yüzyıldan kalma Venedik duvarlarıyla çevrili Gotik kiliselerden oluşan bir zaman yolculuğu sunan Citta Alta, turistik ve tarihi bir çekim noktası.

YÜZYILLARDIR SİYASİ GÜCÜN KALBİ: PIAZZA VECCHIA

Città Alta'nın özünü temsil eden yer ise hiç kuşkusuz yüzyıllardır siyasi gücün kalbi olan ve bugün Bergamoluların arkadaşlarıyla vakit geçirdiği en popüler noktalardan biri olmaya devam eden Piazza Vecchia... Meydandaki restoran veya kafelerden birinde vakit geçirmek keyifli olacaktır. Lombardiya'nın en eski belediye binası Palazzo della Ragione ve Campanone olarak da adlandırılan bir çan kulesi olan Torre Civica'ya hayran olabilirsiniz. Bu çan, her gece saat 22.00'de 100 kez çalar ve kapıların yaklaşmakta olan kapanışları konusunda şehir sakinlerini uyarırdı.

BERGAMO'DAN MİLANO'YU İZLEYİN

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Venedik Surları'nı keşfetmek ve Bergamo'nun büyüleyici silüetinin yıldızı olan bu surların beş kilometre uzunluğundaki çevresinde yürüyüşe çıkmak, size muhteşem bir gün batımı izleme şansı verecek. İşte, küçük bir sır: Yol boyunca teleskoplardan birini kullanırsanız Milano'yu bile görebilirsiniz.

DONIZETTI'NİN MÜZİĞİNİ, DOĞDUĞU YERDE DİNLEMEK

En çok bilinen operası 'Lucia di Lammermoor' olan ve İtalyan Romantik dönemin en verimli sanatçılarından biri olarak kabul edilen, büyük besteci Donizetti'nin doğduğu eve uğrayabilir ve onun özel tarihinin özünü anlayabilirsiniz. Ayrıca, antik duvarlarda yankılanan başyapıtlarını dinleme fırsatını da yakalayacaksınız.

RÖNESANS'IN USTALARIYLA BULUŞUN

Nerdeyse Rönesans'ın tüm usta sanatçılarına ev sahipliği yapan Accademia Carrara'da bulunan koleksiyon, Avrupa'nın en değerlilerinden biri... Botticelli, Bellini, Raphael, Titian, Lotto ve Moroni gibi büyük isimlerle buluşmak için tek bir adresi ziyaret etmeniz yeterli olacak. En büyük koleksiyon, Rönesans'tan 19'uncu yüzyılın sonlarına kadar önemli bir zaman dilimini kapsayan tablolar oluyor. Heykeller sayıca sınırlı, ancak özellikle Barok dönemine ait olanlar büyük ilgi görüyor.

KENDİNİZİ DOĞADA KAYBEDİN

Bosco dell'Allagrezza (Neşeli Orman) ile Benaglia Tepesi arasında yer alan Astino Vadisi, bir parça dinginlik duygusu taşıyor. Bu nedenle 1170'de Vallombrosan rahipleri manastırlarını ve Santo Sepolcro'yu burada inşa etmeye karar verdiler. Bu alanı çevreleyen geniş çayırda oturun. Manzaranın güzelliği ve sakinliği sizi şaşırtacak. Ormanlar, tepeler ve tarlalar, manastırın etrafındaki sokak ağını neredeyse gizliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR