OTOMOTİV
27 Ağustos 2021 15:41

OTAM, TOSB'DA yeni test merkezini açıyor

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi yeni test şubesi, Kocaeli'de bulunan TOSB Otomotiv Tedarik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete geçiyor

OTAM, TOSB'DA yeni test merkezini açıyor

Sektöre her zaman yetkin ve hızlı çözümler sunmayı hedeflediklerini belirten OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, "Bu doğrultuda, yeni açacağımız OTAM TOSB şubemize 2021 yılı içerisinde, kendi imkanlarımızla finanse ettiğimiz 5 milyon TL değerinde cihaz ve teknoloji yatırımı yapıyoruz. 'Otomotiv Parça Test Merkezi' olarak hizmet verecek şubemizi başlangıçta 1000 m2 kapalı bir alana kuruyoruz. Nisan ayı itibariyle şube kurulum çalışmaları başladı.

Yıl içerisinde cihazlarımızın gelmesiyle yeni şubemiz hizmete girecek" dedi. OTAM, yeni test şubeleriyle müşteri ağını daha da büyütmeyi hedefliyor.

OTAM'ın 2021 yılı içerisinde hizmete açmayı planladığı yeni şubesi TOSB Otomotiv Tedarik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alıyor.

Yeni şube ile otomotiv sektörü dışında savunma sanayi, havacılık ve beyaz eşya sektörüne de hizmet verilmesi hedefleniyor.

TOSB, Otomotivin Tek Global İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

TOSB'nin, TAYSAD'ın 40 üyesinin ortak girişimi ile kurulduğunu, şu an 90 otomotiv tedarik firmasının faaliyet gösterdiği tek Global İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olduğunu söyleyen Özcan, "OTAM olarak ülkemiz için böylesine önemli bir merkezde şube açarak, yetkin kadromuzla sektörümüze daha hızlı, daha ekonomik çözümler sunabileceğimize inandık.

TOSB içerisinde şube kurulum çalışmasını da nisan ayı itibariyle başlattık. İstanbul İTÜ Maslak'taki şubemiz Motorlar ve Taşıtlar Test Merkezi, Kocaeli TOSB'daki şubemiz de Otomotiv Parça Test Merkezi olarak yine 3 vardiya şeklinde hizmet verecek. Kendi imkanlarımızla finanse ettiğimiz 5 milyon TL değerinde cihaz ve teknoloji yatırımı yapıyoruz. Yıl içerisinde yeni şubemizin hizmete girmesini planlıyoruz" dedi.

Otomotiv Parça Testleri ve Doğrulama Hizmetleri Verilecek

Ekrem Özcan, OTAM TOSB Şubesi'nde yapılacak testlerle ilgili şu bilgileri verdi: "OTAM TOSB şubemizde otomotiv parçalarının test ve doğrulama hizmetleri ile çevresel testler başta olmak üzere, titreşim, şok, dayanım ömür gibi testler yapılacak. Test cihazlarımızla, tek ya da birden fazla çevre koşullarını aynı anda gerçeğe uygun olarak uygulayacağız. Sıcaklık, nem, yükseklik, güneş ısısı, ısıl döngü gibi koşulları, bilgisayar destekli veri kontrol ve toplama sistemiyle takip edilip raporlanacak. Titreşim ve şok testleri, kombine testler, sıcaklık, yükseklik, nem ve ısı döngüsü testlerini gerçekleştireceğiz" dedi.

Dışa bağımlılık azalacak, maddi tasarruf sağlanacak

OTAM'ın yetkin ekibi, gelişen hizmet ağı ve müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde ülkemizin ve otomotiv endüstrisinin kazanımlar sağlayacağına dikkat çeken Özcan; "Bu sayede firmalarımızın test sürelerini kısaltacak ve onlara maddi tasarruf da sağlayacağız. TAYSAD üye firmaları başta olmak üzere sektörümüzdeki firmalarımız araştırma geliştirme çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede doğrulama imkanı bulacaklar. Parça Test Merkezi otomotiv sektörüne olduğu gibi, savunma sanayi, havacılık, beyaz eşya gibi sektörlere de hizmet verecek" dedi. Özcan, "OTAM'ın 2003te kurulmasını sağlayan, sektörümüzün çatı kuruluşları TAYSAD, OSD, OİB'e ve değerli iş ortaklarımız başta Ford Otosan, Oyak Renault olmak üzere, BMC Power, Tümosan, AVL, FEV, Alkor, Birinci, Cavo, Ditaş, Optival, GCS, Farplas ve diğer 100'e yakın iş ortağımıza teşekkürlerimizi iletiyorum" yorumunda bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR