USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

KOBİ

24 Ekim 2023 17:39
DHA

KOBİ'lerin bulut dönüşümünde en büyük zorluk maliyetlerde görülüyor

KOBİ'lerin bulut harcamalarında artış beklenmedik maliyetlere yol açabiliyor.

KOBİ'lerin bulut dönüşümünde en büyük zorluk maliyetlerde görülüyor

Flexera tarafından yayımlanan 2023 Bulutun Durumu raporunda kurumsal işletmelerle KOBİ'lere, 'İşletmenizin bulut konusunda karşılaştığı en büyük zorluk nedir?' sorusu yöneltildi. Bu soruya 750 şirket temsilcisi de "bulut harcamalarını yönetmek" yanıtını verdi. Rapora göre, 5 KOBİ'den dördünün bulut dönüşümünde karşılaştığı en önemli zorluğun bulut maliyetleri olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan yeni nesil bulut entegratörü Codit Teknoloji'nin CEO'su Faki Özgür, "Küçük ve orta ölçekli işletmeler de özellikle pandemiden bu yana iş süreçlerini dijitalleştiriyor, bu da bulut benimsemesini hızlandırıyor. Yine de bulut servislerinin veya fiziksel sunucu donanımlarının çoğu dolar bazlı fiyatlandığı için, KOBİ'ler yükselen maliyetlerden muzdarip" dedi.

Dijitalleşmenin zorunlu kıldığı iş dönüşümünün olmazsa olmazı haline gelen bulut teknolojileri, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) tarafından da benimseniyor. 2022'de KOBİ'lerin bulut benimsemesinin 2019'a kıyasla en az yüzde 56 arttığı bilinirken, yüksek maliyetler KOBİ'leri zorluyor.

İş süreçlerinin dijital ortama taşınmasıyla dijital iş dönüşümü her ölçekten şirket için kaçınılmaz oldu. Büyüme yolculuğuna hız vermek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) de iş süreçlerini dönüştürmek için bulut çözümlerini benimseme ve güvenli kurumsal ağlar oluşturmak için veri merkezleri kurma süreçlerine hız verdi. Research and Markets tarafından yürütülen küresel bulut kullanıcısı araştırması, 5 KOBİ'den yaklaşık dördünün iş uygulamaları ile verilerinin bir kısmı için genel bulut çözümlerini kullandığını gösterdi. Bu veri, KOBİ'lerin bulut benimsemesinin 2019'a kıyasla yüzde 56 arttığını ortaya koydu.

EN ÇOK OKUNANLAR