USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Spor

29 Nisan 2024 12:39

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi

105.4 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı hava muhalefeti nedeniyle koşulamadı ve dünkü sonuçlarla TUR'un klasmanı belirlendi.

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun 105.4 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı hava muhalefeti ve yağan yağmurun parkuru kayganlaştırması nedeniyle koşulamadı. Bisikletçiler (Nötrölize) yarış dışı olarak İstanbul'da tur atıp etabı tamamladılar. Yarışın Genel Ferdi Şampiyonu, Yeşil Mayo, Kırmızı Mayo ve Beyaz Mayo sahipleri dünkü sonuçlar geçerli olmak üzere tescil edildi.

TUR'UN ŞAMPİYONU BROEK OLDU

Geçtiğimiz Pazar günü Antalya-Antalya etabı ile start alan ve 8 gün boyunca 1.188 kilometre yol kat eden bisikletçilerin bu yoğun mücadelesi İstanbul'da noktalandı. Tur'u DSM-Firmenich Takımı'ndan Frank Van Den Broek kazandı ve 2024'un şampiyonu olarak Turkuaz Mayo'nun ebedi sahibi oldu. İkinciliği Terengganu Takımı'ndan Kudus Merhavi, üçüncülüğü de Polti Kometa Takımı'ndan Paul Double kazandı. Beyaz ve Kırmızı Mayoları da Bike Aid sporcusu Vinzent Dorn elde etti. Sprint Mayo'sunu ise yine DSM-Firmenich Takımı'ndan Tobias Andresen elde etti. Takım halinde şampiyonluğu da Q.36.5 Pro Cycling kazandı.

TUR SONUNDA MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDU

Genel klasman (Turkuaz Mayo)

1 - DSM-firmenich'ten Frank van den Broek - Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu

2 - Terengganu'dan Merhawi Kudus - Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu

3 - Polti Kometa'dan Paul Double - Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu

Puan klasmanı (Yeşil Mayo)

1 - DSM-firmenich'ten Tobias Andresen - Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Safa Koçoğlu

2 - Polti-Kometa'dan Giovanni Lonardi

3 - DSM-firmenich'ten Fabio Jakobsen

Dağların Kralı mayosu (Kırmızı Mayo)

1 - Bike Aid'den Vinzent Dorn - Spor Hizmetleri Genel Müdürü Veli Ozan Çakır

2 - DSM-firmenich'ten Frank van den Broek

3 - Beykoz Belediye'den Samet Bulut

Türkiye Güzellikleri klasmanı (Beyaz Mayo)

1 - Bike Aid'den Vinzent Dorn - İstanbul Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan

Takım klasmanı lideri Q36.5 - Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu

"ÇOK İYİ BİR ÜLKE TANITIMINI BİSİKLET SAYESİNDE BİR KEZ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİK

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun ödül törenine gelerek sporcuların madalya ve kupalarını taktim eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, yarış sonunda medya mensupları ile bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Osman Aşkın Bak, sadece bir Tur değil, spor turizmine doğrudan etki yapan bu organizasyonun başarı öyküsünü de dile getirdi. Bakan Bak şöyle konuştu:

"Bisiklet sayesinde en ucra köy, kasaba ve orada yaşayan amcalara, teyzelere ulaştık. Hatta geçen yıl bir teyzenin sorduğu soruyu yanıtlamış ve büyük bir mutluluk duymuştuk hep birlikte. İstanbul etabına gelene kadar harika bir yarış cereyan etti. Başta emeği geçen Bisiklet Federasyonu, Organizasyon, güvenlik güçlerimiz, hakemlerimiz, (UCİ) Dünya Bisiklet Birliği hakemlerine, gönüllü arkadaşlarımıza, organizasyonu yurt dışı ve yurt içine duyuran medya mensuplarına teşekkür ederiz. Bisiklet otelleri, yolları, ve konuyla ilgili tüm girişimleri tamamlayan bisiklet ailesinin de katkılarını göz ardı edemeyiz. Elbette İstanbul'da normal bir yarış olsun isterdik. Ancak hava muhalefeti buna el vermedi. Neticede 150'yi aşkın sporcu 2 saat boyunca İstanbul'u bisikletle dolaşarak bu sihirli kenti daha yakında tanıma fırsatı buldular. Sprocularda, yabancı kafilelerde bu Tur'a katılmaktan ötürü memnuniyetlerini her fırsatta dile getirdiler. Herkes İstanbul'dan ayrılırken seneye tekrar buluşma dileklerini de ilettiler."

"HARİKA BİR ORGANİZASYON"

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da sona eren 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'u ile ilgili görüşlerini açıkladı:

"Her yıl üstüne koyarak gidiyoruz. Bize daha önceleri otobanda yarış yapıyorlar diyorlardı. bu olguyu da kırdık. Köylerdeki teyzelerimiz, mecrada yaşayan bacılarımızın önünden geçerek bisikleti onların ayağına götürdük. Seneye 60'ıncı yılımızda olacağız. Hazırlıklara şimdiden başlıyoruz. Bu Tur spor turizmine olan katkısını bir kez daha ortaya koymuştur. Emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliyoruz"

EN ÇOK OKUNANLAR