SEKTÖRLER
31 Temmuz 2021 13:55

Perakendeci akıllı raf etiketleriyle maliyetten kurtuluyor, hız ve verimlilik kazanıyor

Pandemiyle birlikte giderek artan dijital dönüşüm ihtiyacı, perakende sektöründe 'elektronik fiyat etiketi'ne yönelik ilgiyi artırdı. Zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi, elektronik etiketler ile tek bir merkezden, saniyeler içinde tamamlanıyor, raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor

Perakendeci akıllı raf etiketleriyle maliyetten kurtuluyor, hız ve verimlilik kazanıyor

Pandeminin etkisiyle perakende sektöründe yeni trendler oluştu. Pek çok firmanın, mağazaların yanı sıra e-ticaret kanalında da faaliyet göstermeye başlaması, buna paralel olarak tüketicinin de elektronik ödeme sistemlerine yönelmesi, mağazalarda dijital dönüşüm ihtiyacını artırdı. Elektronik fiyat etiketleri, tüm bu trendleri destekleyen, ihtiyaçlara cevap verebilen çözümlerden biri olarak öne çıkmaya başladı.

Fiyat yönetimi merkezileşiyor

Elektronik fiyat etiketinin perakende sektöründe pandemiyle hızlanan dijital dönüşüme hizmet eden bir çözüm olduğunu belirten Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, "Bu çözümle artık fiyatları bir ekran üzerinden merkezi olarak güncelleyebiliyorsunuz. Üstelik bunu hem online hem de fiziksel mağazada eş zamanlı yaparak, iki kanal arasında fiyat farkı yaşanmasını da engelliyorsunuz. Farklı lokasyon ve kanallardaki tüm ürünlerinizin fiyatlarını tek bir merkezden yönetebiliyorsunuz" dedi.

Etiket yönetmeliğine uyum artıyor

Elektronik fiyat etiketi sayesinde, etiketleme yönetmeliği gereğince etikette olması gereken üretim yeri, üretimin izin tarihi, seri numarası ya da parti numarası gibi zorunlu bilgilerin paylaşılması da kolaylaşıyor. Yapılan yanlış fiyat etiketlemeleri nedeniyle herhangi bir cezai durumla karşılaşma ihtimali ortadan kalkıyor. Manav reyonu için sebze-meyve halinin internet sitesiyle entegrasyonu mümkün kılıyor. Yelkencioğlu, "Elektronik fiyat etiketi çözümü, yasal düzenlemelere dijital ortamda adapte olmayı en hızlı şekilde sağlıyor" dedi. Yelkencioğlu, dijitalleşmenin ilk adımlarından biri olan 'elektronik fiyat etiketi'ne; özellikle süpermarketlerin manav, kasap, kozmetik gibi farklı reyonlarında adım adım geçilebileceğini vurguladı. Yelkencioğlu, perakende sektöründe bu çözüme yapılan yatırımın geri dönüş süresinin 12-15 ay arasında değiştiğini de sözlerine ekledi.

Hem hızlı hem de uzun ömürlü

Yelkencioğlu, çözümde özel bir protokol kullanıldığını kaydederek şunları söyledi: "Bu protokole göre sistem doğrudan komut gönderiyor, resim göndermiyor. Bu nedenle güç tüketimi, alternatiflerine göre daha az oluyor. Günde bir kez kullanımla 5 yıllık pil ömrüne sahip. Wi-Fi teknolojisini kullanan diğer alternatiflere oranla Sensormatic Elektronik Fiyat Etikerleri'nin pil ömrü çok daha yüksek. Fiyat güncellemesinde ise daha hızlı. Tüm erişim noktalarının aynı anda güncelleme yapması ve öncelikle en yakındaki etiketi güncellemesi hızlı olmasını sağlıyor. Soğuk alanlar için de özel etiketleri var. Etiketler üzerinde 7 farklı renk seçeneğiyle flash yakılabiliyor. Bu şekilde mağazada kampanya yapılan ya da stoğu azalan ürünler net olarak ayırt edilebiliyor."

EN ÇOK OKUNANLAR