USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Sağlık

13 Eylül 2023 15:30

AXA Sigorta ve Koç Healthcare 5 milyon dolar yatırımla hastaneyi eve getiriyor

AXA Sigorta ve Koç Healthcare iş birliği ile ‘Dijital Sağlık Sigortası' hayata geçirildi. Yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım ile sigorta kapsamındakiler hastaneye gitmeden, diledikleri zaman ve diledikleri yerden muayene olabilecekler. Uzaktan muayene, normal hastanede yapılan muayene ile aynı haklara sahip olacak.

AXA Sigorta ve Koç Healthcare 5 milyon dolar yatırımla hastaneyi eve getiriyor

AXA Sigorta, Türkiye sağlık sektöründe inovatif çözümler sunan Koç Healthcare ile sağlık branşında bir ilki gerçekleştirerek 'AXA Dijital Sağlık Sigortası'nı hayata geçirdi. Arter'de AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken ve Koç Healthcare CEO'su Dr. Erhan Bulutcu'nun katılımıyla tanıtılan AXA Dijital Sağlık Sigortası, poliçeye dahil edilen dijital bir muayene cihazı yardımıyla sigortalılara diledikleri yerde, diledikleri zamanda hastaneye gitmeden tedavi olma olanağı sunuyor.

Sigortalı müşterilerine, yatarak tedavilerde AXA Sigorta'nın anlaşmalı olduğu özel sağlık sigortası kapsamındaki tüm sağlık kurumlarında yerinde hizmet verirken, ayakta tedavilerde ise poliçenin yanında sunulan dijital muayene cihazıyla Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi doktorlarıyla online görüşerek muayene olabilme fırsatı sunuyor. Sigorta; yatarak tedavi, dijital ayakta tedavi, dijital muayene sonrası ilaç giderleri ve laboratuvar hizmetleri, isteğe bağlı dijital Check-Up ve ferdi kaza teminatlarını kapsıyor.

'TytoCare' Dijital Muayene Cihazı

AXA Sigorta, sigorta sahiplerine hediye olarak verdiği 'TytoCare' Dijital Muayene Cihazı'yla diledikleri zaman, diledikleri yerden muayene gerçekleştirme olanağı sunuyor. Sigortalılar kalp, akciğer, kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları ile cilt sorunları için Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi bünyesinde yer alan doktorlardan uluslararası standartlarda muayene hizmeti alabiliyorlar. Doktorlar, cihaz ile kulak, burun ve boğaz bölgesini uzaktan muayene edip, ateş, nabız ve kalp atışı ölçümleri yapabiliyor. Poliçe kapsamında standart 7/24 limitsiz aile hekimi muayenesi ile 24 adet pediatri ve dahiliye branşı uzman doktor muayeneleri bu cihaz aracılığı ile online gerçekleştirilebiliyor. Bunların yanı sıra sigortalılara, poliçeye isteğe bağlı olarak dâhil edilebilen ek teminatlarla cildiye, nöroloji, göz ve kardiyoloji de dâhil olmak üzere, birçok branşta reçete yazımını da kapsayan tanı ve tedavi imkânı sunulabiliyor. Hizmet kapsamında doktorlar, teşhis süreci sonunda hastaya online reçete yazabiliyor, ayrıca hastanın sağlık verileri Sağlık Bakanlığı e-Nabız sistemine de entegre edilebiliyor. Bu yönüyle hizmetin sunduğu dijital teşhis ve tedavi çözümü, özellikle pandemi döneminde yaygınlaşan telefonla ya da online sağlık danışmanlığı alma hizmetlerinden ayrılıyor.

"Teknolojiye meraklı gençler ve yaşlılara"

Cihazın iki şirket arasındaki münhasırlık anlaşması gereği, ülkemizde 4 yıl boyunca yalnızca sigorta kapsamındakilere sunulacağının bilgisini veren AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, "Ürünümüzle sunduğumuz dijital muayene olanağının çocuklu aileler, dijitale yatkın olan gençler ve çalışanlar, şehir merkezinden uzakta yaşayanlar, yaşlılar ve fiziksel hareketliliği kısıtlı bireyler, yurt dışında 1 yıldan az süreli iş veya eğitim amaçlı bulunan Türkler ve sık seyahat edenler için alternatif bir çözüm olmasını umuyoruz. Ayrıca, cihaz ile yalnızca poliçe sahiplerine değil, poliçe sahiplerinin sigortalı olmayan yakınlarından 4 kişiye de 7/24 aile hekimliğinden dijital muayene olma hakkı ücretsiz ve limitsiz olarak sunuluyor. Sigorta kapsamına alınamayan aile büyükleri de yaş sınırı olmaksızın bu hizmetten yararlanabiliyorlar" dedi.

"Büyük fark yaratacağımıza inanıyorum"

Türkiye'de dijital sağlık alanında yeni bir dönemi başlattıklarını açıklayan Koç Healthcare CEO'su Dr. Erhan Bulutcu da proje için yaklaşık 5 milyon dolar yatırım yaptıklarını, yeni cihaz üretimlerinin, dolayısı ile yatırımlarının da devam edeceğini açıklayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Tıpta dijitalleşmenin, proaktif yaklaşımla daha büyük sağlık sorunlarını engelleyerek ayakta hasta hizmetlerinde hastanelerin yoğunluğuna çözüm olacağı gibi, aynı zamanda sağlığa erişimi de kolaylaştıracağını düşünüyoruz. 2021 yılından beri 'Siz neredeyseniz, biz oradayız' misyonuyla hizmet vermeye devam ettiğimiz 'Koç Sağlık Yanımda' markasıyla Türkiye'de sağlık alanında önemli bir ayrıcalık sunuyoruz. Yer ve zamandan bağımsız olarak, doktora gitmeden doktorla görüşülebilen ve 24 saat muayene olanağı tanıyan bir tele-tıp sistemi olan 'Tytocare' adlı cihazımız, evde muayene hizmeti sağlıyor. Türkiye'de bir ilk olan 'Tytocare', hastanın hem online olarak doktora bağlanmasına hem de eş zamanlı olarak muayene olmasına olanak tanıyor. Koç Healthcare olarak, dijital sağlık alanındaki tüm bu yetkinliğimizi AXA Sigorta'nın gücüyle birleştirerek, gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde Türkiye'de dijital sağlık alanında büyük fark yaratacağımıza ve Türkiye sağlık sektörüne son derece önemli katkılar sunacağımıza yürekten inanıyorum."

EN ÇOK OKUNANLAR