USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

KOBİ

15 Aralık 2023 13:54
AA

İTO'dan KOBİ'lere sermaye desteği talebi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sermaye ihtiyacının çok daha büyük olduğunu belirterek, düşük miktarda bir kaynağın birçok işletme için can suyu olacağını söyledi.

İTO'dan KOBİ'lere sermaye desteği talebi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, aralık ayı meclis toplantısında iş dünyasının gündemine ve 2024 yılındaki ekonomik beklentilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Odanın 740 bini aşkın üyesine seslenen Avdagiç, işletmelere gelecek dönemde daha fazla ihracata yönelme ve üretimde katma değere odaklanma çağrısı yaptı. Avdagiç, bunun mevcut durumun ileriye götürülmesinde ya da muhtemel sıkıntıların çözümünde önemli bir açılım sağlayacağını kaydetti. Avdagiç, hükümetin destek ve teşviklerinin sürüp artırılmasının önemine de vurgu yaptı.

Avdagiç, "Doğru bir yöntemle, seçici kredi politikası uygulanması benimsendi. Bunu yaparken, ihracatın ve katma değerli üretimi öncelemenin yanı sıra, küçük ölçekli işletmelerin ayakta kalması, üretimden kopmaması son derecede önemlidir." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyüme için reel sektörü destekliyoruz" sözünü önemsediklerini belirten Avdagiç, "Dünya ekonomisinin daha zayıf olacağı 2024'te reel sektörümüze, ihracatçımıza yönelik desteklerin güçlendirilmesini bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Avdagiç, yakın dönemde bozulan parasal aktarım mekanizmasının yeniden dengelenme yoluna girdiğini, finansmanın maliyeti 4 katına yakın artış kaydederken, kredi musluklarının yeniden açılmaya başladığını belirtti.

"KREDİ GERİ ÖDEME KAPASİTELERİ ARTIRILABİLİR"

Avdagiç, büyüklere kıyasla, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sermaye ihtiyacının onlar için çok daha büyük olduğunu belirterek, "Hacim olarak daha düşük miktarda bir kaynak, küçük ölçekli birçok işletmemiz için can suyu olabilecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İTO Başkanı Avdagiç, şunları kaydetti:

"KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında bir yandan KGF destekli teminatın güçlendirilmesi, bir yandan da kredi geri ödeme kapasitelerinin artırılması, önemli bir destek olur. Reeskont kredilerinin önden üstlenilen maliyetinin hâlâ yüksek seviyelerde olduğunu belirtmek isteriz. Hem reeskont tarafındaki teminat mektuplarını da içeren kaynak maliyetinin hem de kredi bekleme sürelerinin aşağı çekilmesi, önemli bir rahatlama sağlayacaktır."
EN ÇOK OKUNANLAR