İŞ DÜNYASI
23 Mayıs 2022 10:01

ÖZKA LASTİK, TURQUALITY DESTEĞİ İLE ULUSAL VE GLOBAL YATIRIMLARINA HIZ VERİYOR

ÖZKA LASTİK, TURQUALITY DESTEĞİ İLE ULUSAL VE GLOBAL YATIRIMLARINA HIZ VERİYOR

YURT İÇİ DEĞİŞİM PAZARINDA KENDİ ALANINDA YÜZDE 40 PAZAR PAYI BULUNAN ÖZKA, KOCAELİ'NDE 200 BİN METREKARELİK ALANDA 3 AYRI FABRİKADA GÜNLÜK 220 TON, YILDA İSE YAKLAŞIK 1.5 MİLYON ADET ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRİYOR. 1.500 KİŞİLİK İSTİHDAMI İLE ÜRETİMİN %70'İNİ, 80'NİN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRAÇ EDEN MARKA, TİCARET BAKANLIĞI'NIN TURQUALITY DESTEK PROGRAMI'NA DAHİL OLARAK DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA YENİ HEDEFLER BELİRLEDİ. ŞİRKETİN 2022 PROJEKSİYONU İSE YÜZDE 125 BÜYÜME İLE YAKLAŞIK 3.4 MİLYAR TL CİROYA ULAŞMAK

ÖZKA Lastik Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Kanık, globalleşme vizyonları doğrultusunda yatırımlarına hız verdikleri bir dönemde Turquality desteğine hak kazanmalarından dolayı mutluluk duyduklarının altını çizdi. "Türkiye'de doğup dünyaya hizmet eden, ülkesini gururla temsil eden bir marka olarak Turquality sürecini çok önemsedik. Program bizim dünyada büyüme projeksiyonumuz açısından motive edici. Önümüzdeki süreçte yurt dışındaki markalaşma faaliyetlerimizi hızlandırarak çok daha büyük başarıları paylaşacağımıza inanıyorum. Sektöre dolgu lastikleri ile giriş yaptığımız bu süreç kendi markamızla bir dünya markası olma vizyonu ile devam ediyor. Geldiğimiz noktada uzmanlaştığımız alanda ürün çeşidimiz, üretim teknolojilerimiz, güçlü, güvenilir ve kaliteli ürünlerimizle dünya devi markalar ile rekabet ediyoruz. Birçok ülkede önemli pazar payları elde ediyoruz" dedi.

ÖZKA LASTIK YÖNETIM KURULU BAŞKANI ŞERAFETTIN KANIK: "DÜNYADA GİRİLECEK ÇOK PAZAR, SÜRÜLECEK ÇOK TARLA VAR..."

Dünyada tarım ve gıda politikalarında değişim söz konusu. Her ülke kendi topraklarında yeterli gıda üretimi yapmak istiyor. Ülkeler artık çok ciddi destekler vererek tarım politikalarını büyütüyor. Sürdürülebilir tarım uygulamaları herkesin yeterli gıdaya erişimi açısından önem kazanıyor. Yeni teknolojiler tarım politikalarının önemli bir parçası haline geliyor. Tüm bu gelişmeler ışığında pazar da sürekli büyüyor. "Pazarın büyüklüğü yaklaşık 28 milyar dolar. Dolayısı ile bugüne kadar edindiğimiz deneyim, güçlü üretim altyapımız, ürün çeşitliliğimiz ve yurt dışı marka faaliyetlerimizle önümüzde çok daha büyük fırsatlar olduğunu biliyoruz. Girilecek çok pazar, sürülecek çok tarla var" şeklinde konuşan Kanık, hedef olarak özellikle Meksika, Brezilya, İspanya, İngiltere, Almanya, Polonya ve Güney Afrika pazarlarına işaret ederek tüm dünyada daha fazla söz sahibi olacaklarını ifade etti.

HER YIL ARTAN GÜÇLÜ BÜYÜME İVMESİ

Tüm dünyada yaşanan enflasyon baskıları, hammadde fiyatlarındaki dolar bazlı artış eğilimleri ve ekonomik dengesizliklere rağmen 2021 yılını %61 büyüme ve 1.5 milyar TL ciro ile kapatan ÖZKA Lastik, 2022 sonunda %125 büyüme ve yaklaşık 3.4 milyar TL ciro hedefliyor. 2016 yılında 268 milyon TL ciroyu 2017'de 374 milyon TL, 2018'de 574 milyon TL, 2019'da 649 milyon TL, 2020'de ise 870 milyon TL'ye çıkaran ÖZKA Lastik, her yıl bir önceki yıla oranla ciddi bir büyüme gerçekleştiriyor ve güçlü büyümesini yeni yatırımlarla da destekliyor. Geçtiğimiz yıl teknolojinin gelişimi ile birlikte özellikle Avrupa pazarında öne çıkan radyal lastiklere 30 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren marka, yatırımın tamamlanması ile birlikte çoğunluğu radyal lastiklerde olmak üzere %55 oranında kapasite artışı sağladı. 2022 yıl sonunda bu kapasite artışını %14'lük ekstra bir artışla destekleyeceklerini ve 2025 yılında günlük 600 ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Kanık, sektörün ihtiyaçlarını zamanında öngören bir marka olarak yeni stratejilerini konvansiyonel lastiklere göre daha esnek, daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı radyal lastiklere odaklanarak geliştireceklerinin altını çizdi.

YILDA YAKLAŞIK 1.5 MİLYON ADET ÜRETİM

Zirai ve iş makinası lastikleri alanında uzmanlaşarak sektöründe 30 yıla yakın deneyim ve her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile tüm dünyada büyümesini sürdüren ÖZKA Lastik, yılda yaklaşık 1.5 milyon adet üretim gerçekleştiriyor. İlk lastik üretimine başladığı 2005 yılında günlük 15 ton üretim gerçekleştiren ÖZKA Lastik'in her geçen yıl artan günlük üretim kapasitesi 2021 yılı itibariyle tamamladığı radyal lastik yatırımıyla birlikte %55'lik bir artış göstererek 220 tona ulaştı. Kapasitesinin %35'ini radyal lastik üretimine ayıran marka, yeni üretim bantlarının da devreye sokulmasıyla 2021 yılı sonunda bir önceki yılın cirosuna kıyasla 61% oranında büyüme gerçekleştirdi. Üretiminin %70'ni ihraç eden ÖZKA Lastik'in en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor.

KURUMSAL ALTYAPI ÇALIŞMALARI İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME...

Dünyada dev lastik markaları ile rekabet halinde olan %100 yerli ve milli marka ÖZKA Lastik, operasyonel süreçlerini dijitalleştirerek verimlileştirmeye, lojistik hızını artırmaya, müşteri talep-öneri ve şikayetlerine rakiplerine kıyasla hızlı dönüşler sağlamaya özen gösteriyor. Yurtiçi ve yurtdışı satışlarını ve marka bilinirliğini artırmaya yönelik faaliyetleri ile sürdürülebilir bir büyüme stratejisi yürüten ÖZKA Lastik, hem kapasite artışı hem insan kaynağı ve dijitalizasyon projeleri ile kurumsal altyapısını sürekli geliştiriyor. 2021 yılında tüm operasyonlarını SAP S/4HANA sistemine taşıyarak süreçlerini uçtan uca 360° dijitalleştirme yolunda önemli bir adım atan marka, pandemi döneminde gerçekleştirdiği ERP projesi ile başarılı bir süreç yönetimine imza attı.

EN ÇOK OKUNANLAR