USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Gastronomi

13 Ekim 2022 15:15

Bayır'dan süt üreticisine 1 TL'lik ek destek

Çanakkale Bölgesi'nin en büyük süt ürünleri üreticisi Bayır, süt üreticilerini desteklemek amacıyla 'Süt Davası' kampanyası başlattı.

Bayır'dan süt üreticisine 1 TL'lik ek destek

Süt üreticilerini desteklemek için önemli bir kampanya başlatan Bayır, Süt Konseyi'nin 8,5 TL'lik litre başı çiğ inek sütü fiyatı ve Çanakkale yöresindeki %8 destekleme primi ile gelinen 9,2 TL tutara ek olarak, satın aldığı litre başına ödeyeceği ek 1 TL ile süt üreticisinin yem ve diğer sabit giderlerine destek olacak.

Süt ve süt ürünlerinin beslenme zincirinin en önemli protein ve kalsiyum kaynaklarından biri olarak sadece ticari bir ürün değil, stratejik ve milli bir mesele olduğuna dikkat çeken Bayır Süt Ürünleri ve Teknolojileri Girişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erman Büyükgaga, süt ürünleri markalarını, süt üreticilerine +1 TL yem desteği vermeye çağırırken, tüm tüketicileri de #sütdavası etiketi ile paylaşımlar yapmaya ve kampanyaya destek olmaya davet etti.

"MİLLİ GASTRONOMİ DEĞERLERİMİZİ KORUMA KAMPANYASI"

Erman Büyükgaga, "Süt Davası'nın, devlet ve vatandaştan market zincirlerine, yem üreticilerinden, tarım finansmanı kuruluşlarına, süt ürünleri markalarından, besi çiftliklerine tüm süt endüstrisinin ele ele vererek, birbirimize karşı taraf olarak değil, birbirimizin yanında durarak, iyi niyetle, sorumluluk duygusu ve yerli malı haftalarının pozitif enerjisi içerisinde, "gıdamızı ve milli gastronomi değerlerimizi koruma kampanyası" niteliğinde bir toplumsal dayanışmanın adı olmasını istiyoruz." dedi.

(Bayır Süt Ürünleri ve Teknolojileri Girişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erman Büyükgaga)

Bayır Süt'ten kampanyaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemiz, bir süredir süt üretiminde fiyat krizi yaşıyor. Dünyada 9. büyük süt üreticisi olan Türkiye'nin tüm süt üreticileri; yem, işgücü, enerji gibi çeşitli girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle ayakta durmakta zorlandıkları bir dönemden geçiyor.

Süt ve süt ürünleri, beslenme zincirimizin en önemli protein ve kalsiyum kaynaklarından biri olarak sadece ticari bir ürün değil, stratejik ve milli bir meseledir.

Ancak, sütün tek kaynağı olan süt danaları aylardır gözlerimizin önünde, artık bu faaliyeti devam ettirmenin hiçbir ekonomik katma değeri kalmadığını düşünen süt üreticilerinin 'zarar kes' politikası ile kesime gönderiliyor. Bugün gelinen noktada, ülkemizdeki süt danası stoğunu hızlı şekilde kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız.

Süt fiyatı krizinin geldiği bu aşamada; tüm süt ürünleri üreticileri olarak olgun, vizyoner ve topluma karşı sorumlu bir tüccar gibi davranmak zorundayız. Bu sorunun çözümünde ne Süt Konseyi'ni ne de devletimizi konunun merkezine koymaya, bu sorunu bir politika sorunu noktasına getirmeye ihtiyaç olmadığını da görüyoruz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz.

Süt ürünleri üreticileri ve markaları olarak, maliyet ve piyasa fiyatı arasındaki dengesizliği görmeli, sürdürülemez olan bu maliyet avantajını kar saymamalı, ürün kalitemizin ve üretim sürdürülebilirliğimizin temel taşı olan süt üreticilerini, üretimlerine karlı olarak devam etmeleri için acilen desteklemeliyiz. Bu açıdan Bayır markası olarak sorumluluk üstleniyor, çuvaldızı önce kendimize batırıyoruz.

Bu sorunu süt üreticileri, süt ürünleri markaları ve tüketici olarak el birliği ile çözebiliriz. Türkiye'nin milli gastronomi değerleri olan ayranı, kaymağı, süzmeden tazeye Türk yoğurdunu, Ezine peynirini, mis gibi kokan Türk tereyağını üretmek için gerek şart olan; en kalitelisinin de ilimiz Çanakkale ve Balıkesir yörelerinde üretilen sütümüzü, milli bir dava olarak görmek ve desteklemek zamanıdır.

Süt, en çok Çanakkale, Konya, Balıkesir, Aydın gibi illerde üretiliyor olabilir ancak en çok tüketildiği iller İstanbul, Ankara ve İzmir'dir. Süt davası, en az Çanakkale ve Balıkesir insanı kadar, bu üç büyük ilde yaşayan vatandaşların da davası olmalıdır.

Çünkü süt yoksa, Ezine peyniri yok, Türk mutfağının en nadide değerleri olan taze yoğurt, süzme yoğurt, kaymak yok demektir. Kaliteli yoğurt yoksa; lezzetli mantı, İskender, bakla yok, kaliteli kaymak yoksa, ekmek kadayıfı yok, Türk kahvaltısı yok demektir. Süt yoksa, ayran yok; ayran yoksa, dürüm döner eksik demektir. Süt yoksa lor peyniri yok, Türk mutfağının en özgün tatları olan tepsi böreği, su böreği yok demektir.

Bayır olarak, kalbinde yer aldığımız Çanakkale, süt üretimi açısından toplam ulusal süt üretiminde yaklaşık %3 paya sahip olmasına karşın, üretilen sütün büyük bölümü, yağ oranı en yüksek olan A sınıfı süttür. Çanakkale'nin sütü, kalite çıtasını belirlediği peynir ve yoğurt gibi ürünlerde de çok büyük öneme sahiptir.

Bu nedenle Bayır olarak, "Süt Davası" farkındalık kampanyasını başlatmak istedik. Çünkü içinde bulunduğumuz durum, Konya, Balıkesir, İzmir, Çanakkale, Aydın gibi inek sütü üretiminde ön sırada gelen iller için bir ekonomik refah davası, çocuklarımız için bir sağlıklı ve yeterli beslenme davası, Türk mutfağı ve gastronomi turizmi için de bir varoluş davasıdır.

11 Ekim 2022 tarihinde açıklanan litre başı süt alım tavsiye fiyatında yapılan artış için Süt Konseyi'nin iyi niyetli adımına, Bayır olarak biz de katkıda bulunma kararı aldık. Girdi maliyetlerinin süt üreticileri üzerindeki baskısı hafifleyene dek tüm sektör oyuncularını bu girdi desteği modelimize katılmaya, tüm kamuoyunu da kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz."

EN ÇOK OKUNANLAR