DİJİTAL DÖNÜŞÜM
01 Mart 2022 12:10

Metaverse'de sanal arsa yatırım fırsatı mı?

Geçtiğimiz aylarda kişiler, şirketler, yatırımcılar ve ünlüler hızla Metaverse'e yatırım yapmaya başladı. Türkiye de bu akımın bir parçası oldu ve neredeyse dünyada üretilen sanal arsaların yarısını ülkemize kattık. Bu, birçokları için akıl almaz bir durum. Neden ‘hayali' bir şey için ‘gerçek' para harcarsınız? Peki, metaverse'ten arsa alınır mı?

Metaverse'de sanal arsa yatırım fırsatı mı?

2021 sonunda çeşitli metaverse platformlarında yapılan gayrimenkul satışları 500 milyon doların üzerine çıktı. Bu rakamın 2022'de iki katına çıkacağı öngörülüyor. CNBC'nin haberine göre geçtiğimiz ocak ayındaki satışlar beklenen oranları da geçerek 85 milyon dolara ulaştı. Dünyada dört platform ön plana çıkmış durumda: Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels ve Somnium.

YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR

Şirketlerin yanı sıra; her kesimden ve yaş öbeğinden kişilerin küçüklü büyüklü alımlar yaptığı gözlem konusu. Kasım 2021'de Tokens.com şirketi Decentraland'den 2.4 milyon dolar değerinde sanal arazi satın aldı. Tokens.com CEO'su Andrew Kiguel'e göre sanal gayrimenkul fiyatları son aylarda %400-500 oranında arttı. Ünlü rapçi Snoop Dogg Sandbox'da 122 parsel dijital arsa satın aldı. Bir Snoop hayranı ise Snoop'un satışa çıkardığı bir adet parseli 450 bin dolara satın aldı. Nike, Adidas, Samsung, Coca Cola, Atari ve Disney gibi markalar metaverse'ün bir parçası olmak üzere çoktan yeşil ışık yaktı ve hatta Adidas Sandbox'tan arsa alımı gerçekleştirdi.

HER ŞEY YENİ BAŞLIYOR

Bu dört platform çeşitli dijital medya platformlarında '4 büyükler' gibi nitelendirilmeye başlanmış olsa da aslında her şey daha yeni başlıyor. Örneğin, Decentraland'in günlük aktif kullanıcı sayısı 18 bin iken, açıklamalara göre Roblox global günlük kullanıcı sayısının 2021 sonunda 49.3 milyona ve platformun $184M-$187 arasında hasılata ulaşmış olduğu ifade ediliyor. Roblox özellikle yeni nesle başarılı bir biçimde hitap ederek farklılaşıyor. Kullanıcıların %67'si 16 yaş ve altı kişiler. Roblox'un popülerliliğinin arkasında oyuncularına etkileşim, arkadaş edinme, keşfetme imkânı tanıması ve ayrıca farklı modlarda oyun ve konser gibi etkinlik içerikleri sunması etkili. Paris Hilton'un Roblox'ta 'Parisworld' isimli sanal adasını yaratmış ve Twitter'da adını 'ParisHilton.eth' yapmış olması da yine ilgi çekici bir gelişme. Aynı zamanda yeni platformlar gelişmeye ve ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda OVR adeta kulaktan kulağa yayıldı. Paylaştıkları istatistiklere göre bugüne kadar toplamda 770 binin üzerinde sanal arsa satışı yapıldı. Metadünya'larda konum belirtilen ve birim karşılığında olan alanlara sanal arsa deniyor. Koordinat veya adres ile tarif ediliyorlar. Metadünya'nın adresi de dâhil edilerek, büyüklük bilgisi ile birleştirilerek sunuluyorlar. En ilgi çekici istatistik ise en çok arsa alımının, yüzde 90'ın üzerinde oranla Türkiye'den gerçekleşmesi. OVR, artırılmış gerçeklik fonksiyonu ile diğer metaverse platformlarından ayrışıyor.

ÜNLÜ MARKA VE KİŞİLER NEDEN YATIRIM YAPIYOR?

Teknolojinin sonsuz bir gelişme potansiyeli var ki Silikon Vadisi bu konuyu kafasına taktıysa teknolojik imkânlar tahmin edebileceğimiz seviyeden de ilerisine evrilebilir. Facebook'un bir anda Meta'ya evrilmesi; Microsoft, Amazon, Samsung, Nvidia'ndan ardarda gelen açıklama ve hamleler bunu işaret ediyor. Türkiye'den Vestel de metaverse'de yer alacağını açıkladı. Metaverse sadece bir oyun alanı, sadece bir konser mekânı ya da sadece bir kripto pazar yeri değil. Evet, bunların hepsi ama daha fazlası... Metaverse ortamlarının yaratacağı en büyük değer mekanizması; reklam ve pazarlama. Bir insan neden Snoop Dogg'un bir parseline 450 bin dolar öder? Ona komşu olup metaverse'deki evinin camından el sallamak için değil, Snoop'un eşsiz 'influencer' değeri için... Instagram'ı ilk kullanmaya başladığımız dönemlere dönersek; kim derdi, burada bir insana 15 saniye senin markanla görünmesi için binlerce lira veya dolar ödeyeceksin, televizyona vereceğin reklamdan çok daha büyük geri dönüş alacaksın. Dijital gayrimenkule değer katan dijital dünyadaki işlevselliğe cevap verebilmesi ve bağlantılı olarak da ne derece bilindik, trend ve popüler olması. Yani metaverse'deki yatırımların geleceğini de farkında olsak da olmasak da aslında biz insanlar, kullanıcılar ve hatta kullanmayanlar belirleyecek gibi gözüküyor.

BUNLARA YATIRIM GÖZÜYLE BAKILABİLİR Mİ?

Kısaca evet. Geleneksel yatırımdan farksız olan tarafı, yatırım yapılacak alanın oyuncuları, dinamikleri, riskleri hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak. Bu alan büyük riskler ile birlikte büyük kazançlara gebe. Ülkemizden çıkacak ilk gerçek metaverse platformu Atlas.Space'de de arsa satışları söz konusu. Adalar üzerine kurulu ve her ada belli oranda parsele ve bu parsellerde NFT'lere bağlı. NFT'ler kendi içindeki pazaryerinde satışa çıkacak ve enteresan bir gelir modeli kanalı ile kullanıcılara ulaşacak. Kullanıcılar aldıkları arsada NFT Sahibi (Tapu Sahibi) olacaklar ve ada üstünde ki gelirler NFT Sahiplerine paylaşılacak. Dünyada olması gereken 'Token ekonomi', gerçek ekonomi ile birleşerek var olan token'a ciddi değer katacak. Bundan ise sadece token sahipleri değil, arsa sahipleri de yararlanacak. Gerçek bir iş planından ve stratejisinden esinlenen Atlas.Space ekonomisi, dünyaya örnek olacak bir sistem ile geliyor. Sistemin kurumlara 'whitelabel' hizmet sağlayarak büyük bir açığı kapatması bekleniyor. Kurumlar kendi metaverse'lerini yaratmak yerine bu altyapı ile hizmet alabilecekler. 'Metaverse As A Service' diyebileceğimiz bir yapı ile Türkiye'den çıkarak dünyayı blockchain ve metaverse evreninde temsil etmek planlanıyor.

SANAL ARSANIN RİSKLERİ VAR MI?

1- Sanal arsa almanın farklı olan tarafı, finansal projeksiyonlarda oynama ve gelişmelerin geleneksel yatırıma oranla çok daha hızlı yaşanıyor olması.

2- Dünyada bu alanda bilgi ve deneyim sahibi olan kişi ve gruplar çok az.

3- Yaşa, kaybet/kazan ve öğren döngüsü yaşanacak ve bu alana katılmak isteyenler çok daha hızlı adapte olma kabiliyetine sahip olmalı.

4- Metaverse kavramının ne olduğu daha anlaşılmadan bu kadar yaygınlaştığı ve yatırımların beklenenin ötesinde yükselişe geçtiği bu dönemde, aynı hızda sahte web siteleri de türedi, kullanıcılar bunlara dikkat etmeli.

5- Metaverse'e, kripto sahasına heyecan duyarak tam olarak ne olduğuna hâkim olmadan yapılan yatırımlar daha yüksek risk teşkil ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR