USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Teknoloji Haberleri

03 Kasım 2023 13:44

OPLOG, lojistik robotu ile depo içi verimliliği yüzde 400'e kadar çıkarıyor

Teknoloji odaklı lojistik şirketi OPLOG, operasyonel verimliliği artırmaya yarayan depo içi yazılımlarını da kendi bünyesinde geliştiriyor. son olarak tamamen yerli üretim lojistik robotu TARQAN'ı geliştiren şirket, TARQAN ile tüm teknolojilerle entegre çalışarak firmaların depo içi verimliliğini yüzde 400'e kadar çıkarmayı hedefliyor.

OPLOG, lojistik robotu ile depo içi verimliliği yüzde 400'e kadar çıkarıyor

OOPLOG, 2013 yılında Halit Develioğlu tarafından kurulmuş teknoloji odaklı bir lojistik şirketi. Bu yıl 10. yılını kutlayan şirket, lojistik sektöründe müşterilerinin omnichannel (çok kanallı) operasyonlarını yürüterek B2B ve B2C süreçlerini mükemmelleştiriyor ve böylece müşterilerinin pazardaki güçlerini artırmaya odaklanarak rekabette öne geçmelerine destek oluyor. OPLOG, Şikago ve Londra gibi önemli ticaret ülkelerini kapsayan global fulfillment ağı ile 3 farklı kıtada hizmetlerini sunmaya devam ediyor.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve 2022 yılında Ar-Ge çalışmaları tamamlanarak OPLOG tarafından sektörün kullanımına sunulan yerli ve milli lojistik robotu TARQAN, dünyada da lojistik sektörünün dikkatini çekmeye devam ediyor. En son dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Ankara'da yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan lojistik robotu, depolama ve ürün toplama süreçlerinin otonom hale dönüştürülerek mükemmel şekilde yönetilmesine katkı sağlıyor ve depo içi verimliliğini yüzde 400'e kadar çıkarıyor. Bunun yanı sıra geleneksel depolarda karşılaşılan insan kaynaklı sipariş toplama hatalarını yüzde 99,99 azaltan TARQAN, toplama hızını yine geleneksel depo süreçlerine kıyasla 3 kat hızlandırıyor. Böylelikle, ürünlerin tüketicilere eksiksiz ve zamanında ulaşmasını sağlıyor.

1 TONA KADAR YÜK KALDIRMA KABİLİYETİ

TARQAN, sipariş geldiğinde minimum sürede karar alarak, deponun içinde buna göre hızla hareket ediyor. Ürünlerin bulunduğu en yakın raflara gidiyor ve 1 tona kadar yük kaldırma kabiliyetiyle rafları operasyon sorumlularına taşıyor. OPLOG böylece, depolama alanlarında insansız çözümlerle, süreçlerinin kusursuz ilerlemesini sağlıyor.

CİRONUN YÜZDE 30'U AR-GE'YE

Ar-Ge'ye cirolarının yüzde 30'unu ayırdıklarının altını çizen OPLOG Kurucusu ve Genel Müdürü Halit Develioğlu, lojistik ve fulfillment (sipariş karşılama) sektöründe kendi robotik teknolojisini yaratan ilk şirket olduklarını ve ayrıca operasyonel verimliliği artırmaya yarayan depo içi yazılımlarını da kendilerinin geliştirdiğini belirtiyor. Yapay zeka ve robot teknolojilerinin ön plana çıktığı günümüzde, yerli teknoloji ve Ar-Ge gücüyle geliştirdikleri TARQAN ile de sektörde öncü rol üstlenmeyi hedeflediklerini kaydeden Develioğlu, "OPLOG'un kendi fulfillment merkezlerinde uyguladığı esnek depolama sisteminden sipariş karşılamaya kadar olan tüm süreçler, kendi geliştirdiği teknolojiler sayesinde en üst düzey verimlilik ile çalışıyor. Kaotik (esnek) depolama olarak adlandırılan bu depolama sistemi, OPLOG'u Türkiye'de benzer hizmet ve uygulamalar sunan rakipleri arasından ayrıştıran en büyük özelliği. Geleneksel depolardan farklı olarak, OPLOG'un fulfillment merkezlerinde her bir ürün, boyutları ve depolama koşulları göz önünde bulundurularak yazılımları üzerinden atandıkları farklı lokasyonlarda, farklı markaların ürünleriyle beraber depolanıyor" diyor.

Bu raflama sistemi hem OPLOG'un kendi çalışmalarında hem de doğrudan müşterilerine sunduğu hizmette maliyet ve zaman tasarrufu sağladığına dikkat çeken Develioğlu, şöyle devam etti: "Bir rafta birden fazla markanın ürünlerinin bulunduğu modelde, mal kabul aşamasının hemen ardından, gönderilen ürünlerin niteliği, adetleri, özel saklanma koşulları ve gönderim seçenekleri gibi tüm bilgiler, OPLOG'un geliştirdiği WMS (Warehouse Management System) sistemine ekleniyor."

(OPLOG Kurucusu ve Genel Müdürü Halit Develioğlu)

FULLFILMENT DEPOLARINDAKİ OPERASYONEL VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Yenilikçi bir robotik sistem sunan TARQAN, sektörde ürünleri A noktasından B noktasına götüren diğer robotların oluşturduğu sistemin ötesinde, fullfilment depolarındaki operasyonel verimliliği artırmak üzere geliştirildi.

Ürünlerin depo içerisinde hangi raflarda ve rafların depo içerisinde hangi konumda yer alacağına karar verebilmesi sayesinde TARQAN, hem depolama hem de ürün toplama aşamalarında verimlilik artışı sağlıyor. TARQAN 1 ton yük kaldırma kabiliyetine rağmen sadece 194 mm yüksekliğine sahip ve sınıfın en ince fulfillment robotu olarak rakiplerine kıyasla yüzde 10 daha fazla depolama alanı sunuyor.

Bir depo çalışanı tek başına saatte 120-150 ürün toplarken, aynı işi TARQAN ile birlikte yaptığında bu sayı 500'e kadar çıkabiliyor. Bu sayede OPLOG, TARQAN ile sipariş toplama verimliliğini yüzde 400 artırarak, depolama alanlarını ve dolayısıyla bu alanların verimliliğini de büyük ölçüde artırıyor. TARQAN, OPLOG'un akıllı depolarında ürün lokasyonlarını belirleyen, stok ve sipariş takibi yapabildiği kendi yazılımı Depo Yönetim Sistemi (WMS) ve müşterilerinin tüm bu süreçleri takip edebildiği platform OPLOG-ONE ile tamamen entegre çalışıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR