ŞİRKETLER
16 Kasım 2022 16:22

Çilek Holding, insana ve doğaya saygı odaklı faaliyetleriyle büyümeyi sürdürüyor

Çocukların hayallerinden aldığı ilhamı doğa, toplum ve çalışan yararı gözeterek inovatif ürünlere dönüştüren Çilek Holding, 25 bin m2 tabanlı çok katlı modern deposunu devreye aldı. Azerbaycan'da yerel bir firmayla iş birliği halinde üretime başlayan ÇİLEK, Afrika ve Uzak doğu'da yönetim ofisi, depo ve bayrak mağazalar oluşturmayı planlıyor.

Çilek Holding, insana ve doğaya saygı odaklı faaliyetleriyle büyümeyi sürdürüyor

Çocukların düşlerini odalarına kurmak için başladığı uzun soluklu serüveninde çeyrek asrı geride bırakan ÇİLEK, çocuk mobilyası markaları içinde dünyada ilk 10'da anılıyor. "Düşle" mottosuyla 71 ülkedeki gençlerin ve çocukların hayallerini süsleyen, ergonomik, yenilikçi, eğlenceli, güvenli ve çevreye duyarlı özgün tasarımlara imza atan ÇİLEK, nesilden nesile sürdürülebilirliği sağlama vizyonuyla 2020'den beri holding kimliği ile faaliyetlerine devam ediyor. Çocuklarla gençlere yeni duygular ve yeni deneyimler kazandırmaya odaklanan özgün mobilya ve aksesuar tasarımlarına imza atan ÇİLEK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek ile konuştuk.

> ÇİLEK Holding'in kurumsal gelişiminde holdingleşme sürecinden bahseder misiniz?

ÇİLEK'in hikayesi, çocukların düşlerindeki odalarını tasarlama fikriyle 1996'da başladı. ÇİLEK'i bu fikirden yola çıkarak bir "Türk çocuk markası" yapmak ve dünyaya yaymak için çalışıyoruz. Beş kıtada 71 ülkede yer aldığımız 500'ü aşkın satış noktasını bine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye'de sektörünün en beğenilen şirketi ve müşteri deneyimini en iyi yöneten markası olduk. Uluslararası alanda da çocuk mobilyası markaları içinde ilk 10'da anılıyoruz.

Yüzde 100 aile şirketi olan kültürümüzü yenilikçi ve girişimci bir ruhla harmanlayarak tüm iştiraklerimizi bir çatı altında topladık. Holdingleşme amacımızı; şirketlerimiz arasında maksimum sinerjiyi oluşturarak, yönetim maliyetlerimizi azaltmak, kurumsallaşma ve yönetim kalitesini artırmak, ayrıca ikinci kuşağa yeni alanlar açmak olarak özetleyebiliriz.

Vizyonumuzu mevcut ve yeni iştiraklerimizin kâr ve değer kazanmasını, geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemesini ve en önemlisi nesilden nesile sürdürülebilirliğini sağlamak olarak belirledik. Misyonumuzu ise şirketlerimizin ve markalarımızın bilinirliğini, yaygınlığını artırmak ve bulunduğu sektörlerde lider marka ve şirket olmalarını sağlamak şeklinde belirledik.

İstanbul'daki ÇİLEK HOLDING Head Office'imizde, iştiraklerimize hizmet sağlayan; iş geliştirme, pazarlama, insan kaynakları, satın alma ve bilgi teknolojileri birimlerimiz yer alıyor.

GLOBAL KONUMUNU GÜÇLENDİRİYOR

> Diğer holdinglerden hangi yönlerinizle ayrışıyorsunuz?

Bünyemizdeki şirketlerimizin ağırlıklı olarak mobilya sektöründe hizmet gösteriyor olması ve farklı markalarımızla dünya çocuk mobilyaları ve aksesuarları alanına odaklanmamız Türkiye'de ve uluslararası alandaki başarımızı güçlendiriyor.

Bu kapsamda; 2015'te Kaliforniya'da kurulan CILEK USA Inc. Amerika'nın doğusunda ve batısında lojistik hizmeti veren birimler ve yönetim ofisleri oluşturuldu.

2018'de Almanya'da kurduğumuz CİLEK Germany GmbH iştirakimiz bünyesinde de tasarım ve yönetim ofisi, daimi showroom ile lojistik hizmeti veren birimler ve satış kanalları oluşturduk.

Uluslararası marka yatırımımız kapsamında ise 'CS Schmal Möbel 1896 German'ı' Nolte Grup'tan satın alıp, bu ünlü Alman markasını Türkiye'ye ve bünyemize kazandırdık. Bu köklü markayı yeni bir pazarlama planı çerçevesinde, tüm dünyada daha güçlü konuma getirmek için çalışmalarımıza başladık.

AR-GE VE İNOVASYONLA DÜNYAYA YAYILAN DÜŞLER

> Ar-Ge ve inovasyonun kurumsal başarınızdaki yerinden ve güncel projelerinizden söz eder misiniz?

2015'te Ar-Ge merkezini kuran sektöründeki ilk marka olduk. Büyük çoğunluğu yüksek lisans ve lisans mezunu, mühendislik ve endüstriyel tasarım temelli 50'yi aşkın personelimizle tasarım, ürün geliştirme, süreç ve yazılım geliştirme faaliyetlerimizi üniversitelerle iş birliği yaparak ve ortak projeler yürüterek katma değeri yüksek çıktılar elde etmeyi hedefliyoruz.

2016'da Tasarım Merkezi'ni kurduk. Tasarımlarımızı yaparken; tüm ürünlerde öncü pozisyonumuzu ve global yapımızı sürdürebilmek için çocukların beklentilerinden ve onların hayal dünyalarından ilham almaya özen gösteriyoruz.

"Düşle" mottosuyla gençlerin ve çocukların hayallerini süsleyen, onların ihtiyaçlarını gözeten, ergonomik, yenilikçi, eğlenceli, kaliteli, güvenli ve çevreye duyarlı, yeni duygular ve yeni deneyimler kazandıran özgün tasarımlara imza atmak önceliğimizi oluşturuyor.

>2022'de neler yaptınız? Gelecek dönem projeleriniz neler?

Bulunduğumuz niş pazarda büyümeyi sürdürmek ve artan talebi karşılayabilmek için üretim tesislerimizi büyüterek modernize ettik. Ayrıca 25 bin m2 tabanlı çok katlı modern depomuzu faaliyete geçirdik.

Azerbaycan'da yerel bir üretici şirket iş birliği ile ÇİLEK ürünlerini üretmeye başladık. Afrika ve Uzak Doğu'da yönetim ofisi, depo ve bayrak mağazalar oluşturma planlarımız bulunuyor.

Dijitalleşmeyi daha aktif kullanarak fayda sağlanan projeler üretiyoruz. Ar-Ge merkezimizin de birçok proje hedefi var. Yapay zekâ uygulamaları geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Temellerini attığımız yenilenebilir enerji yatırımlarımıza da devam edeceğiz.

(ÇİLEK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek)

KAPSAYICI VE ÇOK BOYUTLU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAYIŞI

> Çevreye ve topluma değer aktarımına yönelik özel gündem maddeleriniz neler?

Sürdürülebilirlik, şirketlerimiz için çok önemli bir kavram. Dünyamızın karşı karşıya kaldığı çevresel faktörlerin farkındayız ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için hareket edilmesi gerektiği inancındayız. Enerji ihtiyacımızı yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılayarak karbon emisyonunu azaltmak öncelikli amacımız.

Bu kapsamda; birinci etabı tamamlanmak üzere olan, ikinci etap çalışmaları devam eden güneş enerjisi santrallerimizle kampüslerimizdeki elektrik tüketimimizin tamamını yenilenebilir enerji kaynakları ile üretmiş olacağız. Ayrıca yatırım çalışmaları süren Biyokütle Enerji Santrali ile üretim proseslerinde oluşan ahşap vb. atıkları değerlendirerek elektrik enerjisine dönüştürmeyi planlıyoruz.

Dünyada her geçen gün gelişerek dönüşen iş kültürünün parçası olmayı tercih eden bir şirket olarak, çalışanlarımızın kariyer ve yetkinliklerin geliştirilmesi amacıyla ÇİLEK Akademi bünyesinde tüm şirket ve bayi çalışanlarımıza özel, çeşitli eğitim ve gelişim planlamaları uyguluyoruz.

Çalışanlarımız arasındaki iletişim ve ekip ruhunu güçlendirecek faaliyetler ve onların çocuklarına yönelik, yaz okullarında (binicilik, satranç, futbol, tiyatro vb. alanları) eğitimler düzenliyoruz. Çocuklarımızın kendi yeteneklerini keşfetmeleri ve sosyalleşmelerine katkı vermekten ve hayallerindeki hobilerini gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz.

ÇİLEK Vakfı ile Türkiye'de ve dost coğrafyalarda yoksulluğun giderilmesine, sosyal adaletin sağlanmasına Gıda Bankacılığı sistemi ile yardımlar yaparak katkıda bulunuyoruz.

Değişen dünyada değişmeyen iyilik değerlerinin yaşatılması için çalışmaya devam edeceğiz.

ÇİLEK Holding'in tüm iştirakleri ve ÇİLEK aile bireylerinin de belli bir oranda fon sağladığı ÇİLEK Vakfı, yurt içinde ve yurt dışında ayrım gözetmeden açlık sınırındaki ihtiyaç sahiplerine belli periyotlarda ulaşıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR