ŞİRKETLER
14 Mart 2023 14:42

Aksa, 4000'in üzerinde jeneratörü bölgeye hızla sevk etti

Kazancı Holding ve Aksa Grup şirketleri, afet bölgesindeki enerji arz faaliyetleri ve yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bugüne kadar 80 yardım tırını ve 4 bini aşkın jeneratörü hızla bölgeye sevk eden Aksa Grup şirketleri, Hatay ce Malatya'da insanlara güvenli ve sıcak yaşam alanları kurmak için toplam 10 bin kişilik konteyner kent çalışmalarına başladı.

Aksa, 4000'in üzerinde jeneratörü bölgeye hızla sevk etti

Afet bölgesi ilan edilen 11 ilin 8'inde faaliyet gösteren Kazancı Holding ve çatısı altında faaliyet gösteren Aksa Grup Şirketleri, afetin ilk saatlerinden itibaren deprem bölgesinde başlattığı seferberlik kapsamında bin 300 kişilik ekibiyle çalışmalarına kesintisiz devam ediyor. Şirket, AFAD ve sivil toplum örgütleri ile koordineli olarak arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere afet bölgesine 4 binin üzerinde jeneratör yönlendirdi. Bunun yanı sıra, bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere ilk etapta acil olarak içinde 12 bin kışlık kıyafet, 4 bin battaniye, bin 500 uyku tulumu, bin 500 ısıtıcı ve 200 adet çadır olmak üzere temel ihtiyaç ve hijyen malzemelerinin yer aldığı toplam 80 tır bölgeye sevk edildi.

10 BİN KİŞİLİK KONTEYNER YAŞAM ALANI KURACAK

Bir yandan arama kurtarma çalışmalarına destek verirken diğer yandan bölgenin en acil ihtiyacı olan yemek ve barınma konusuna odaklanıldı. Bu yüzden 10 bin kişilik konteyner kentler için inşaat çalışmalarına başlandı. Aydınlatma, ısınma ve altyapı sistemlerinin güvenilir şekilde sağlanması için süreç teknik detaylarıyla birlikte hızla yürütülüyor.

50 BİN KİŞİLİK SICAK YEMEK DAĞITIMI YAPILDI

Adana ve Elâzığ il müdürlüklerinin organizasyonuyla Malatya ve Hatay'daki toplanma alanlarında, valilikler ve AFAD tarafından belirlenen dağıtım noktalarında sıcak yemek ve kumanya servisi yapılmaya devam ediliyor. Bölge halkına bugüne kadar 50 bin kişilik yemek dağıtımı yapıldı.

MALATYA'YA YENİ BİR FEN LİSESİ

Ayrıca deprem bölgesindeki eğitime destek olmak amacıyla Malatya'da bir Fen Lisesi'nin yeniden inşa edilmesi süreci de Aksa Grup Şirketleri tarafından üstlenildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokolün imzalanmasıyla birlikte bu okulun da bir sonraki öğretim dönemine kadar inşaatının tamamlanması hedefleniyor.

BİRÇOK AİLE AKSA TURİZM OTELLERİ VE ŞANLIURFA SANTRALİ'NE YERLEŞTİRİLDİ

Afet sebebiyle barınma ihtiyacı oluşan çalışanlar ve aileleri depremin ikinci gününde, kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri için Kayseri ve Antalya'daki Aksa Turizm Otelleri'ne ve Aksa Enerji'nin Şanlıurfa Santrali'ne yerleştirilmişti. Çalışanlar ve ailelerinden oluşan bu 950 kişilik grubun doktor kontrollerini yapıldı ve temel ihtiyaç malzemeleri temin edildi. Görev yerlerinde kalmaları gereken 600 çalışan için de şirket tarafından Hatay ve Malatya'da konteynerler ve kışlık çadırlardan oluşan 2 adet yaşam alanı kuruldu.

ENERJİ TEDARİĞİNDE BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Kazancı Holding iştirakleri içerisinde Elazığ ve Malatya'da elektrik dağıtım ve tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, Fırat EDAŞ şirketleri ile Hatay, Malatya, Osmaniye, Adana, Şanlıurfa ve Elazığ'da doğal gaz dağıtım hizmeti sunan Aksa Doğalgaz şirketleri, enerji arzı faaliyetlerini tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli şekilde hızla devam ettiriyor. Ayrıca Aksa Enerji'ye ait Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nde kademeli olarak enerji üretimi faaliyetlerine başlandı.

EN ÇOK OKUNANLAR