USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Sağlık

25 Ocak 2023 10:34

Türk bilim insanları geliştirdi: inEpilepsy, epilepsi krizini önceden haber veriyor

Dünyanın en yaygın hastalıkları arasında gösterilen epilepsiye karşı geliştirilen 'inEpilepsy' uygulamasıyla epilepsi nöbeti gelmeden hasta ve yakınlarına haber veriliyor.

Türk bilim insanları geliştirdi: inEpilepsy, epilepsi krizini önceden haber veriyor

Epilepsi hastalığına ilişkin sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre; Türkiye'de 950 bin epilepsi hastası var. Dünyada ise bu rakam 65 milyon kişiyi buluyor. Dünya literatüründe bir ilk olan ve Türk bilim insanları tarafından geliştirilen inEpilepsy uygulaması, Nöbet Algılama ve Takip Yazılımı sayesinde epilepsi nöbeti gelmeden 180 saniyeye kadar kullanıcılarını ve yakınlarını uyarıyor.

TÜRK BİLİM İNSANLARI VE TÜRK AKADEMİSYENLER DÜNYADA BİR İLKE İMZA ATTI

Türk akademisyenler ve Türk bilim insanlarının iş birliği neticesinde üç yıllık bir Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan uygulama ile hasta yakınları da nöbet izleme süreçlerine dahil olabiliyor. Nöbet Algılama ve Takip Yazılımına sahip dünyadaki ilk epilepsi uygulaması inEpilepsy, nöbet esnasında bulunduğunuz yeri görsel harita ile yakınlarınıza anında mesaj olarak iletiyor. Uygulama epilepsi hastalarının yaşam konforunu olumsuz etkileyen nöbetleri en az riskle atlatmalarına katkıda bulunuyor.

Uygulama ile detayları aktaran Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Eşref Akıl; "Dünyada en fazla mağduriyet oluşturan hastalıklardan birisi olan epilepsi, doğuştan ölüme kadar her dönemde yaşanabiliyor. Tamamen Türk yazılımı ile geliştirilen inEpilepsy uygulamasında veriler yapay zeka ile işlenerek, epilepsi hastalarının geçirdikleri nöbetler ayrıştırılıyor ve kriz gelmeden 180 saniye öncesine kadar erken uyarı alarmı oluşturuluyor. Bu sayede hastanın bulunduğu yerde kendini güvenli bir pozisyona alması sağlanıyor ve nöbetlerini güvenli alanlarda geçirmelerine destek oluyor" dedi.

inEpilepsy uygulaması ile istenildiği takdirde uzman görüşü ve uzman takibi özelliği ile veriler hastaların kendi doktorları ile anlık paylaşılıyor. Bu sayede doktorlar süreç hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğu için hastalarını daha yakından tanıma imkanına sahip oluyor. Dünya literatüründe bir ilk olan Türk bilim insanları ve Türk akademisyenlerin desteği ile tasarlanan inEpilepsy, ilaçların kullanım saati ve dozları kayıt altına alarak hatırlatma da yapıyor. Bu sayede epilepsi hastaları tedavilerini aksatmadan sürdürebiliyor.

İNEPİLEPSY 180 SANİYE İLE SİZLERE DAHA KONFORLU BİR YAŞAM VAAT EDİYOR

Uygulamayı hayata geçiren Insense Yazılım'dan Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul şunları söyledi; "Epilepsi hastası olan ayda birden fazla nöbet geçiren, nöbetlerini şiddetli olarak nitelendiren, dünya çapında 65 milyon kişi bu uygulamadan yararlanabilecek. Epilepsi krizleri için geçen her bir saniye çok önemli. Bizler de bu bilinçle hareket ettik. Epilepsi nöbeti gelmeden 180 saniye önce kullanıcıları uyaran uygulamamız ile hastalar erken uyarı sayesinde nöbetlerini güvenli bir şekilde atlatabilecek. Uygulamamız üzerindeki geliştirmelerimizi düzenli olarak yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde alacağımız yeni yatırımlarımız ile uygulamayı geliştirmeye ve epilepsi hastalarının hayat konforlarını iyileştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Google Play Store ve App Store'dan indirebileceğiniz inEpilepsy, sınırlı sayıda kişiye talepleri üzerine ücretsiz kullanım hakkı da sunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR