USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Enerji Haberleri

24 Mart 2021 15:23

Güneş enerjisine 40 milyon dolarlık proje yatırımı

Dünyadaki ve Türkiye'deki enerji ihtiyacı gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle beraber, güneş enerjisi sistemlerinin evlerde kullanımı da yaygınlaşıyor.

Güneş enerjisine 40 milyon dolarlık proje yatırımı

Bu kapsamda, TEİAŞ'ın açıkladığı verilere göre 2021 yılı şubat ayı itibariyle güneş enerjisinin, üretilen toplam elektrik enerjisi içindeki payı yüzde 3,39 oldu. Kurulu gücün, toplam elektrik enerjisi içindeki payı ise yüzde 7,03 olarak gerçekleşti. Ayrıca veriler, 2021 Şubat'ında üretilen enerjinin toplam elektrik enerjisi içindeki payının 2020'nin aynı ayına oranla yüzde 2,44'ten yüzde 4,09'a yükseldiğini ortaya koydu. Bu kapsamda 2020'de güneş enerjisine 3 milyon Euro'luk yatırım yapan Evcil Solar'ın, 2021 yılında 60 MV'lık proje hedefi bulunuyor.

Güneş enerjisi öne çıkıyor

Konuyla ilgili, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verileri de, güneş enerjisinin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarında yüzde 7,6'lık oran ile en hızlı büyümeye sahip enerji kaynağı olacağını öngörüyor. Türkiye'de, enerji ithalatı için 2018'de 43 milyar dolar, 2019'da 41.1 milyar dolar ödenirken, 2020'de enerji ithalatı faturası 30 milyar doların altına düştü. Ayrıca, son 2 yılda 262 milyar kWh mertebesindeki yenilenebilir kaynaklı elektrik üretiminde yaklaşık 12 milyar dolarlık enerji ithalatının önüne geçildi.

Bu noktada güneş enerjisine yatırım yapmanın hem karlı hem de Türkiye'nin enerji politikaları için çok önemli olduğuna dikkat çeken Evcil Group bünyesinde bulunan Evcil Solar Enerji şirketinin genel müdürü Mustafa Evcil, güneş enerjisi, sınırsız ve tükenmeyen bir enerji türü olduğunu söylüyor. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde de en düşük işletme maliyeti olması sebebi ile de güneş enerjisi, en büyük potansiyele sahip kaynak.

Elektrik faturasından yüzde 100 kâr

Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında doğrudan elektrik üretimi olduğunu söyleyen Evcil, Türkiye'nin coğrafi koşulları dikkate alındığında diğer santrallerden farklı olarak güneş sistemlerinin küçük ya da büyük kapasiteler olarak her yere kurulabilme şansı olduğunun altını çiziyor. "Firmalarınızın çatısı, yüzde 100 elektrik tasarrufunun yanında sizlere ek kazanç da sağlayabilir. Bir başka deyişle, firma hem elektrik faturası ödemiyor hem de nakit akışı sağlıyor. Finansman tarafında ise leasing firmaları ve bankalar, firmanın durumuna göre bütçeye özsermaye ve kredi sağlayabiliyor. Biz de, bu sistemi bankalar aracılığıyla her firmaya yüzde yüz leasing sağlayacak bir modele getirdik" diyen Evcil, müşterinin cebinden hiç para çıkmadan, ekstra olarak firmanın çatısına güneş enerjisi sistemini yapabildiklerini sözlerine ekliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR