GİRİŞİMCİLİK
26 Haziran 2023 15:05

Enerji dönüşümüne ‘Tüpraş Ventures' etkisi

Tüpraş, enerji sektöründe yaşanan dönüşüm çerçevesinde Tüpraş Ventures'i kurdu. Şirket ile geleceğin enerji sisteminde belirleyici olacak teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmak, stratejik iş birlikleri oluşturmak, ekosistemi geliştirmek, yurt içi ve yurt dışı teknoloji girişimlerine ulaşmak amaçlanıyor.

Enerji dönüşümüne ‘Tüpraş Ventures' etkisi

Girişimciliği kurum kültürü olarak benimseyen, açıkladığı stratejik dönüşüm planıyla geleceğin enerjisini üretmek ve 2050'de karbon nötr enerji şirketi olmak hedefiyle ilerleyen Tüpraş, enerji sektöründe yaşanan dönüşüme yön verecek bir adım daha attı. Hem şirket içi hem de dış inovasyon kaynaklarını etkin kullanarak büyümesini sürdüren şirket, kurduğu Tüpraş Ventures şirketi ile geleceğin enerji sisteminde belirleyici rol oynayacak teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmayı, stratejik iş birlikleri kurmayı ve girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyor.

Tüpraş Ventures'te, Tüpraş'ın stratejik planı kapsamında odaklandığı sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, sıfır karbonlu elektrik ve yeşil hidrojen başta olmak üzere karbon yönetimi, akıllı bilişim teknolojileri, Endüstri 4.0, enerji verimliliği, çevre, geri dönüşüm ve atık yönetimi alanlarında yurt içi ve yurt dışı teknoloji girişimlerine yatırım yapmak planlanıyor.

Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyada, stratejik odak alanlarına yatırım yapacak olan Tüpraş Ventures, girişimlere teknolojilerini deneme ve ölçeklendirme fırsatı sunacak.

"EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ"

Stratejik Dönüşüm Planı'nda bir yılı aşkın süreyi geride bıraktıklarını belirten Tüpraş İnovasyon ve Yatırım Projelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra, "2050'de karbon nötr olma yolculuğumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Dönüşüm yolculuğumuzda yeni teknoloji ve iş modellerini, rekabet gücümüzü artıracak en önemli araç olarak görüyoruz. Girişim Sermayesi, geleceğin yeni iş kollarına yatırım yaparken bize değer katacak çok kıymetli bir alan. İnovasyon, açık inovasyon ve startup iş birlikleri ile bugünün ve yarının işlerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Aynı zamanda yerli ve yabancı girişimlerin yenilikçi teknolojilerini rafinerilerimizde deneyimleyerek iş birliği geliştirmeye devam ediyoruz" dedi.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, geleceğe dönük yeni faaliyet alanlarına katkı sağlayacak şirketlere doğrudan yatırımlar yapmayı ve ortaklıklar kurmayı da hedeflediklerini dile getiren Zağra, "Tüpraş Ventures'ın kuruluşu bu adımlarımızdan ilki. Bu şirketimiz, enerji dönüşümüne yönelik sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, yeşil hidrojen ve sıfır karbonlu elektrik odak alanlarımızdaki çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacak" bilgisini verdi.

"YENİ BÜYÜME ALANLARI İÇİN HER SENE 1000'İN ÜZERİNDE GİRİŞİM İNCELİYORUZ"

İnovasyon ve girişimcilik ikliminin tüm şirkete yayılması, kültürel dönüşümün desteklenmesi, bu çalışmalardan kalıcı değer üretilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Zağra, "Açık inovasyon çalışmalarımızı yurt içi ve yurt dışı girişimcilik ekosistemine entegre olarak hem Tüpraş'a hem de girişimcilere değer kazandırmak amacıyla aktif şekilde sürdürüyoruz. Açık inovasyon çalışmaları ile şirket içindeki ihtiyaçlara yenilikçi çözümler bulmayı ve enerji dönüşümü doğrultusunda son teknolojileri takip ederek yeni büyüme alanları yakalamayı hedefliyoruz. Türkiye'de ve yurt dışında gelişen teknolojiler ile ilgili sürekli tarama yapıyoruz ve her sene 1000'in üzerinde girişim inceliyoruz. Avrupa'nın önde gelen enerji fonlarından kabul edilen Emerald Technology Ventures Girişim sermayesi fonunun 2020'den bu yana yatırımcısıyız. Bugüne kadar 32 girişim ile iş birliği yaptık. 3 kıtada (Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya) 10'dan fazla ülkeden girişim ile iş birliği gerçekleştirdik. Şirketimiz içinde ise toplam 30'dan fazla departman ile girişim-kurum iş birliği süreçleri yürütüldü, 120'den fazla iç paydaş bu çalışmalarda yer aldı. Girişimlere pilot çalışma imkânı sunduk, ortak inovasyon projeleri yürüttük, müşterileri olduk ve özel iş birliği anlaşmaları imzaladık" ifadelerini kullandı.

İKI ÖRNEK PROJE: MOBIWAN VE FLYABILITY

Zağra, sürdürülebilir rafinaj alanında, girişimlerle yürütülen iki inovatif teknoloji projesine örnek olarak MobiWan ve Flyability hakkında bilgi verdi. İngiltere merkezli Mobilus firması ile MobiWan kulaklık uygulaması: Mobilus Labs girişiminin ürünü MobiWAN, Tüpraş rafinerilerinde denenmeye başlandı. Ürün, endüstriyel tesislerde yüksek gürültülü alanlarda iletişim kurma ihtiyacını çözen bir teknoloji, iş güvenliği konusunda da önemli katkılar sunuyor. İsviçre merkezli girişim Flyability ise kapalı alan ekipman muayenesi uygulaması. İzmit Rafinerisi'nde 2019 yılında pilot deneme gerçekleştirildi, bu çalışma sonrasında kullanım senaryoları yayımlandı. Tüpraş operasyonel süreçlerinde kullanıma başlandı.

EN ÇOK OKUNANLAR