USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Şirketler

14 Nisan 2023 14:59
AA

Borusan Mannesmann'dan ABD'de dikkat çeken yatırım

Borusan'ın ilk sanayi girişimi olarak 65 yıl önce kurduğu Borusan Mannesmann, ABD'nin Florida ve Alabama eyaletlerinde 2 tesisle 44 yıldır faaliyet gösteren Berg Pipe'ı satın aldı.

Borusan Mannesmann'dan ABD'de dikkat çeken yatırım

Borusan Mannesmann, toplam 162 milyon dolarlık işlem ile büyük çaplı hat borularında, ABD'nin en yüksek kalite ve kapasitede üretim yapan şirketlerinden Berg Pipe'ın yüzde 100'ünü satın aldı.

Borusan Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Kafadar, imza töreninde yaptığı konuşmada, Borusan Mannesmann'ın kurulduğu günden bu yana Türkiye'ye sürdürülebilir katma değer yarattığını belirterek, Borusan Mannesmann'ın global pazarlarda yerelleşme stratejisi doğrultusunda satın alımları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Borusan Holding olarak faaliyet gösterdiğimiz ilk endüstriyel alan olan boru üretimi ve ilk sanayi girişimi Borusan Mannesmann'ın 65 yıldır ülkeye değer kattığını ifade eden Kafadar, şunları kaydetti:

"Dünya pazarlarına yaptığı ihracatla ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Sektöründe Türkiye'nin bir numaralı markası olan şirketimiz için uzun süredir sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak global pazarlara odaklanıyoruz. 2000'li yılların başından bu yana İtalya'da, ABD'de ve son olarak Romanya'da kurduğu tesislerle farklı boru segmentlerinde iddiasını artıran Borusan Mannesmann, gerçekleştirdiğimiz Berg Pipe satın alımı ile önümüzdeki yıllar içinde büyük potansiyele sahip Kuzey Amerika enerji boruları pazarının en önemli oyuncularından biri olacak. Ayrıca Borusan Mannesmann ABD'deki en büyük Türk sanayi yatırımcılarından biri olarak konumlanıyor. Şirketimiz, sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında hedef ve potansiyel pazarlarda iddiasını artıracak tüm fırsatları değerlendirmeye devam edecek."

(Borusan Grup Üst Yöneticisi Erkan Kafadar)

"GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ SATIN ALIMLA BİRLİKTE ŞİRKETİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATTIK"

Erkan Kafadar, Borusan Mannesmann'ın 2001 yılında İtalya'daki Vobarno hassas boru fabrikasını satın aldığını ve bu ilk uluslararası yatırımla Avrupa otomotiv pazarına yönelik atılımlarına başladığını söyledi.

2018 yılında Gemlik tesislerine yapılan ilave yatırımla, bugün otomotiv segmentinde Avrupa'nın bir numaralı üreticisi olduklarını vurgulayan Kafadar, şöyle devam etti:

"Sürdürülebilir büyüme ve globalleşme stratejimiz doğrultusunda, ABD enerji boruları pazarına yönelik, 2014 yılında 150 milyon Amerikan dolarlık yatırımla kurduğumuz tesisle de 9 senede çok önemli başarılara imza attık. Petrol, doğal gaz için sondaj ve taşıma hattı boruları ürettiğimiz ABD'deki Teksas-Baytown tesisimiz ile, ABD'de boru sektörünün en prestijli yayınlarından American Metal Market tarafından 3 kez 'Yılın En İyi Boru Üreticisi' ödülüne layık görüldük.
EN ÇOK OKUNANLAR