SAĞLIK
26 Temmuz 2021 15:21
Umut Çelik

Her 10 kişiden 7'si delta varyantından dolayı dördüncü dalganın yaşanacağı görüşünde

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması 64. dönem verileriyle vatandaşların; son dönemlerde Türkiye'de görülmeye başlanan Delta Varyantı'ndan haberdar olup/ olmadığı, bu yeni varyantın salgının üzerindeki etkisi, insanlar üzerinde uyandırdığı endişeleri, elli yaş üstü birinci ve ikinci doz aşılarını olan kişilerin üçüncü doz aşı ile ilgili ifade, tutum, davranış ve değerlendirmeleri incelendi.

Her 10 kişiden 7'si delta varyantından dolayı dördüncü dalganın yaşanacağı görüşünde

Sağlık Bakanlığının 50 yaş üstü bireylere 3. Doz aşı randevularının açıldığını açıklaması sonrasında 50 yaş üstü aşı olmuş bireylerin %81'i 3. doz aşı olma niyetinde. Ancak aşı olmuş bu yaş grubunun %8'i 3. doz aşıyı olmayacağını, %10'u ise yaptırıp yaptırmayacağı konusunda emin olmadığını belirtmekte.

DELTA VARYANTININ SALGIN ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİSİ OLACAĞINI DÜŞÜNENLER ÇOĞUNLUKTA

Özellikle Fransa ve İngiltere'de hızlı yayılan yeni varyant ile iligli geçen yaz mevcut olan virüsten çok daha bulaşıcı olduğu kaygısı Avrupa'da hakim. Türkiye'de Delta Varyantından haberdar olanların %48'i bu yeni varyant etkilerinden dolayı salgının çok daha uzun süreceği kanaatinde... Toplumumuzun %35'i de biraz daha uzun süreceği düşüncesinde. Toplamda her 10 kişiden 8'i bu varyanttan dolayı salgının süresinin uzayacağı görüşünde.

HER 10 KİŞİDEN 8'İ DELTA VARYANTINI BİLİYOR

Ipsos Araştırma Şirketinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre dünyada çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan ve Türkiye'de artan Korona virüsün Delta Varyantından toplumun %77'isi haberdar. Uzmanların dünyada yaptığı açıklamalarda delta varyantının diğer koronavirüs mutasyonlarına göre daha hızlı yayıldığı ve belirgin semptomlarının soğuk algınlığı belirtilerine daha çok benzediği görüşünde toplanmasına rağmen, sürekli gündemde olan bu konuyu toplumun %23'lük bir kesimi ise duymadığını belirtiyor. Özellikle aşı yaptırma niyetinde olmayan kesimde bu varyantı duymama oranı %40'a kadar yükseliyor.

DELTA VARYANTININ OLUMSUZ ETKİSİNDEN DOLAYI KENDİLERİNİN VE/ VEYA AİLELERİNDEN BİRİNİN KORONAVİRÜSE YAKALANACĞI ENDİŞESİ DE ÇOK YÜKSEK

Delta varyantından dolayı bu varyanttan haberdar olan her 10 kişiden 8'i kendilerinin ve/ veya ailelerinden birinin koronavirüse yakalanacağı konusunda endişeliler. Bu virüsten endişe duymadığını belirtenlerin oranı ise %16.

IPSOS CEO'SU SİDAR GEDİK VERİLERLE İLGİLİ ŞU DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU;

Kısıtlamalar, maske kullanımı, temizlik önlemleri ve aşı ile salgına karşı mücadelede mesafe kaydettiğimizi düşünürken virüs karşımıza yeni varyantları ile çıkmaya başladı. En son varyant ise "delta". Uzmanlar aşıların bu varyanta karşı da etkili olduğu belirtiyorlar. Ancak ; yine de bu yeni durum bir çok insan için rahatsız edici, endişe verici olmaya devam ediyor. Salgın ile ilgili bilgilerin ne kadar yakından takip edildiğini, ne kadar hızlı yayıldığını "delta varyantını duydunuz mu" sorusuna gelen yanıtlardan görüyoruz, her dört kişiden üçü varyantı duymuş bile. Bu haberin moralimizi olumsuz etkilediğini söylemek lazım, her on kişiden sekizi yeni varyant nedeni ile kendisinin veya ailesinden birinin hastalanmasından endişeli. Yine her on kişiden sekizi bu varyant nedeni ile salgının sona ermesinin daha uzun zaman alacağını düşünüyor.

Tehlikenin bu yeni versiyonuna karşı elimizdeki mücadele araçlarından en önemlisi aşı, 50 yaş üstündeki vatandaşlara yapılan üçüncü doz aşı olmaları çağrısı karşılık buluyor. Bu gruptaki her on vatandaştan sekizi üçüncü doz aşıyı da olmaya niyetli. Uzmanlar, aşının yanısıra maske-mesafe-temizlik önlemlerinin de devam etmesi gerektiği uyarısını yapıyorlar. Savaş bitmedi. Birbirimizi korumaya devam etmeliyiz.

EN ÇOK OKUNANLAR