Platin
PİYASALAR

Dönüşümün anahtarı 'algoritma’

Platin

Karantina döneminde bir mevsim değişti, düşüncelerimiz değişti. Tüm dünyanın yaşam ve iş yapış şekilleri değişti. Yeni normalin ne olduğunu hep birlikte yaşayarak tanımladık ve tanımlamaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu farklı dönemde neye elimizi atsak, neyle ilgilenmeye başlasak karşımıza hep aynı kavram çıkıyor: Algoritma...

Oya Yalıman / [email protected]

Büyük verinin anlamlı bir şekilde tanımlanmasından sonra devreye giren algoritmalar, aslında kişiselleştirme kavramını da beraberinde getiriyor. Seçtiğiniz hisse senedi veya önünüze düşen haberler size çok mu uygun? Ya da izlediğiniz diziyi, dinlediğiniz albümü çok mu beğendiniz? Bu beğenilerde ve tercihlerde elbette sizin de payınız var. Fakat işlem yaptığınız o hisse, okuduğunuz o haber, izlediğiniz o dizi veya dinlediğiniz o albümün size kişisel bir öneri gibi sunulmasındaki aslan payı algoritmaların. 

Bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanan yola, takip edilen önceden belirlenmiş veya belirtilmiş işlem basamaklarına algoritma deniyor… Önceden belirlenmiş mantık çerçevesinde ilerleyen yol anlamına geliyor algoritma. Günümüzde de bu kavram, hayatımızla o kadar iç içe ki finanstan eğlenceye, bilgi alımından kodlamaya kadar her alanda kendimizi algoritmaların akışına kaptırmış bir halde buluyoruz. İşte bu nedenle biz de bu ayki temamızı ‘algoritma’ olarak belirledik. 

Yazılım geliştiricileri modern dünyanın yöneticileri haline getiren algoritmalar geleceğimizi nasıl yönlendirecek? Finanstan sağlığa, müzikten medya sektörüne farklı alanlarda iş sonuçlarını kuvvetlendiren, verimliliği artıran ve maliyetleri azaltan algoritma dünyası gündelik hayatta ve iş dünyasında nasıl bir dönüşüm fırsatı sunacak? İşte bu kritik sorulara cevaplar aradık. Ve dönüşümün anahtarı olan algoritmaların bizleri nasıl yönlendirdiğine ve yönlendireceğine yakından baktık. 

Ağustos sayımızda buluşmak dileğiyle,

 

Platin