HAZIR GİYİM
19 Ekim 2022 13:49

Tekstil'de Sürdürülebilir Gelecek

Moda ve tekstilde sürdürülebilirliğin kapsamlı olarak ele alınacağı Sustainability Talks İstanbul, konferans ve stand alanı ile dünyadan ve ülkemizden önde gelen konuşmacıları bir araya getirmeye hazırlanıyor. 2 Kasım'da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde hibrit olarak düzenlenecek olan etkinlik, endüstrinin karşılaştığı tüm zorluklara sürdürülebilir çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

Tekstil'de Sürdürülebilir Gelecek

Tekstil sektöründe sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak ve sektör temsilcileri ve öncüleriyle çözüm odaklı adımlar atmak amacıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen Sustainability Talks İstanbul konferansı, Orbit Consulting ve Kipaş Textiles iş birliğiyle gerçekleşecek. Türkiye'de tekstil sektöründe sürdürülebilirliğin kapsamlı olarak konuşulduğu ilk etkinlik olma özelliği taşıyan konferans, inovasyon ve şeffaflığa vurgu yaparak iklim acil durumundan izlenebilirliğe, hammaddelerin sorumlu bir şekilde tedariğinden minimum kaynak kullanımına kadar endüstrinin karşılaştığı tüm zorluklara sürdürülebilir çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Sürdürülebilirlik yönetişimi, yeni nesil ham maddeler, yenilikçi üretim çözümleri, karbon nötr olmak, döngüsellik, izlenebilirlik ve şeffaflık konularının konuşulacağı konferansta sektörden önemli birçok marka, üretici ve tedarikçi bir araya gelecek. Konferansın kapanışında Textile Exchange 20. yaşını Sustainability Talks Istanbul After Party ile kutlayacak.

SEKTÖR TANITIMINDA ÖNEMLİ ROL

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz: "İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak 2020 yılından beri sürdürülebilirliği esas alarak çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. İTHİB'in tekstil ve hammaddeleri sektöründe 7000'i aşkın üyesiyle sektörü temsil eden öncü bir kurum olması sebebiyle sektörümüzü yönlendirme ve farkındalık yaratma görevini başarıyla üstleniyoruz. Sustainability Talks İstanbul, tekstil sektörünün ulusal ve uluslararası paydaşlarını bir araya getiren bir organizasyon. Hem sektörün öncelikli ihtiyaç duyduğu değişimleri konuşuluyor hem de iyi uygulama örneklerini paylaşılıyor. Bu yıl geçtiğimiz tüm zamanların en geniş katılımını beklediğimiz Sustainability Talks programında, alanının en yetkin isimleri sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi, enerji verimliliği gibi sektörümüzü çok yakından ilgilendiren konulara ilişkin en güncel bilgileri paylaşacaklar. Bu çerçevede Sustainability Talks etkinliğimiz, tekstil sektörünün küresel ölçekte tanıtılmasında bir marka niteliği taşıyor'' ifadelerini kullandı.

GELECEK DÖNEM PROJELERİ DEĞERLENDİRİLECEK

Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı ve İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe ise şöyle dedi: ''Sürdürülebilirlik Eylem Planını ilk açıklayan sektör olan tekstil sektörümüz, 4 ay süren uzun soluklu eğitim programı ve Sürdürülebilir Tekstiller URGE Projesi ile üye firmalarını desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda çok önem verdiğimiz Sustainability Talks Etkinliğimizin daha geniş bir yankı uyandırması ve tüm sektörü içine katması için iş birliklerimizi artırıyoruz. Çok yoğun talep aldığımız Sustainability Talks programında tekstil sektörümüzün sürdürülebilirlik vizyonu ve gelecek dönem projeleri değerlendirilecek. Uluslararası etkinliklerimizde gururla paylaştığımız ve tüm dünya tarafından takip edilen etkinliğimizi, uluslararası paydaşlarımız ile daha da üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz."

GENİŞ KATILIM

The Orbit Consulting İcra Kurulu Üyesi Bikem Kanık: "Ulusal ve uluslararası moda ve tekstil sektörlerinin aktörlerinin katılımında 30'dan fazla konuşmacı ile tekstil tedarik zincirinin tüm aşamalarından sektör temsilcileri, akademi, kamu ve STK'ları ağırlayacağımız, Sustainability Talks Istanbul; bu özellikleri ile Türkiye'de gerçekleştirilen tek ve en kapsamlı sürdürülebilirlik organizasyonu olmaya devam edecek. 1000 kişinin üzerinde fiziki katılım ile 5000 üzeri dijital katılım öngördüğümüz, 35 standın yer alacağı program ve konuşmacıları ise hızla şekillenmekte'' sözleriyle Sustainability Talks Istanbul organizasyonunun önemine dikkat çekti.

KANAAT ÖNDERLERİ BİR ARAYA GELİYOR

Kipaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Halit Gümüşer: "Bu sene üçüncüsünü düzenleyeceğimiz konferans dünya markası olma yolunda ilerliyor. Global katılımcıların ve konuşmacıların sektörün gelişimi hakkında kendi deneyimlerini aktaracağı paneller ve konuşmalar oldukça fark yaratacak. Moda ve tekstil sektörü kanaat önderleri bir araya geliyor ve Türkiye'de sürdürülebilirlik markalaşmayı destekliyor. Kipaş Textile ülkemizin sürdürülebilir üretimde haline gelmesine yönelik çalışmalarda paydaşların farkındalığını artırmayı destekliyor. "Sustainability Talks İstanbul" konferansı panellerine dikkat çekecek olursak başlıkları şöyle; 1. Takip ve İzleme: Şeffaflık için Geleceğin Çözümleri, 2. Döngüsellik ve Tüketici Sonrası Geri Dönüşüm, 3. Geleceğe Dayanıklı Pamuk, 4. Yenilikçi Üretim Çözümleri ve Karbon Nötrlüğü, 5. Şimdinin Nesli: İnsanlar ve Gezegen için Uzun Vadeli Düşünme. Tüm çözüm ortaklarımızı konferansa bekliyoruz'' diyerek Sustainability Talks Istanbul hakkında bilgi verdi.

BÜTÜNSEL YAKLAŞIM

Dijitalleşme, biyoteknoloji, yenilenebilir enerji, geri dönüştürme teknolojileri ve hammadde alanındaki inovasyonlarını iş modellerine entegre ederek sorumlu üretim yapan global tekstil endüstrisi aktörlerinin deneyimlerini paylaşacağı Sustainability Talks İstanbul Konferansı, 2 Kasım'da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde gerçekleşecek. Davetliler etkinliği ücretsiz bir şekilde Zorlu PSM'de izleyebilecekleri gibi, konferans çevrimiçi olarak da izlenebilecek.

EN ÇOK OKUNANLAR