USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Hazır Giyim

21 Mart 2024 11:08

Mavi, ‘NEXT' stratejisiyle büyüyecek

Mavi, NEXT stratejisiyle perakende, online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacak. Mavi CEO'su Cüneyt Yavuz, “Hedefimiz milyar dolarlık bir şirket olma yolunda Mavi'nin büyüme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünyaca ünlü moda markaları ile birlikte şampiyonlar liginde yer almak” dedi.

Mavi, ‘NEXT' stratejisiyle büyüyecek

2023 yılında konsolide gelirlerini enflasyon muhasebesine göre yüzde 25, TMS 29 düzeltmeleri öncesi verilerine göre yüzde 91 oranında artışla 26 milyar 293 milyon TL'ye yükselten Mavi, şirketi geleceğe taşıyacak yeni büyüme stratejisini açıkladı. NEXT stratejisi ile perakende, online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacak olan Mavi'nin CEO'su Cüneyt Yavuz, "Hedefimiz milyar dolarlık bir şirket olma yolunda Mavi'nin büyüme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünyaca ünlü moda markaları ile birlikte şampiyonlar liginde yer almak" dedi. Yavuz, Mavi NEXT stratejisinin temelini, "Mükemmellik tutkumuz, büyüme odaklılığımız, sürdürülebilir kültür ve ekosistemimiz" şeklinde özetledi. Kuzey Amerika ve Almanya öncelikli olmak üzere globalde yeni hedeflerini hayata geçireceklerini açıkladı.

HER GÜN 3.500 YENİ MÜŞTERİ

Her yıl 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefini 2023 yılında aşan Mavi, 1.3 milyon yeni müşteri ile kendi rekorunu kırdı. Yavuz, "CRM altyapımız Kartuş'a kayıtlı aktif müşteri sayımız 2023'te 7 milyona ulaştı. Her gün 3.500 kişiyi Mavi ailesine kattık. Yeni müşterilerimizin yüzde 70'i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor. Yeni müşteri kazanımında gençlerle büyüyoruz" şeklinde konuştu.

"HER İKİ SANİYEDE BİR JEAN SATIYORUZ"

Mavi, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla toplam 14 milyon jean sattı. Yavuz, "Yapay zeka tabanlı trend analizlerinin yanı sıra Mavi Black, PRO, Gold ve yeni Mavi Edition serisi gibi yüksek performanslı inovatif ürünler, farklı fit ve yıkama çeşitliliği ve toplam denim satışları içindeki payı yüzde 51'e çıkan sürdürülebilir All Blue koleksiyonumuz ile müşterinin ilgisini her zaman canlı tutuyoruz. Böylece, her iki saniyede bir jean satıyoruz" bilgisini paylaştı.

YILDA 53 MİLYON ÜRÜN

Mavi, yılda toplam 53 milyon adet ürünü müşterileriyle buluşturuyor. Markanın satışları içerisinde denim dışı lifestyle kategorilerin payı yüzde 60'ı geçmiş durumda. Yavuz, "Türkiye gibi büyük ve rekabetçi bir pazarda, hazır giyimde ilk üç markasından biriyiz. Müşterilerimiz denim dışı kategorilerde de markaya büyük teveccüh gösteriyor. Onlar için her hafta Mavi'de yeni bir şey var. Kıvanç Tatlıtuğ ve Serenay Sarıkaya ile yıllardır süregelen kesintisiz iletişim ve müşteri deneyimine yönelik çalışmalarla markayı sürekli güçlü tutuyoruz" dedi.

15 YENİ MAĞAZA, 10 MAĞAZADA METREKARE BÜYÜMESİ

Gelirlerinin yüzde 68'ini perakendeden elde eden Mavi'nin yatırım planları içinde bu alanda büyüme var: "Geçtiğimiz yıl perakendede toplam 175 bin metrekareye ulaştık. Perakende bizim en güçlü kasımız. Türkiye'de hazır giyim perakendesinin büyümeye devam edeceğini düşünüyor, yatırım kararlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. 15 yeni mağaza açacak ve mevcut mağazalarımızın 10 tanesini büyüteceğiz. Yeni mağaza konsepti ve deneyimlere yatırım yapacağız."

"VERİ ŞİRKETİ OLMAK GEREKLİ"

Yavuz, ayrıca, "Milyar dolarlık şirkete ve 100 milyon adet ürün satışına koşan Mavi için, moda markası olmak yetmiyor, veri şirketi olmak gerekiyor. Güçlü markası, müşteriyle yarattığı güvenin ötesinde, Mavi'de arkada çok zeki bir makine çalışıyor. Mavi'nin sihri veriden müşterinin kalbine giden yolda saklı. Hızlı, verimli ve daha akıllı sistemlerle, daha yüksek kapasiteleri taşıyacak, yeni jenerasyon bir ekosistem oluşturuyoruz" dedi.

2030'DA TÜM DENİM KOLEKSİYONU ALL BLUE

Mavi, İklim Değişikliği ve Su Güvenliği raporlarıyla, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP'nin (Carbon Disclosure Project) Global A listesine çift A notuyla girebilen ilk ve tek Türk hazır giyim şirketi oldu. "Global iklim liderleri arasındaki yerimizi sağlamlaştırdık" diyen Yavuz'un aktardığı bilgiye göre Mavi, 2030 yılında tüm denim koleksiyonunu doğa dostu All Blue ürünlerinden oluşturmayı hedefliyor.

MAVİ'NİN 2023 KONSOLİDE GELİRLERİ 26 MİLYAR 293 MİLYON TL'YE ULAŞTI

Mavi'nin, enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş 1 Şubat 2023-31 Ocak 2024 dönemini kapsayan yılsonu finansal sonuçlarına göre, konsolide gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 25 (enflasyon düzeltmesi öncesi yüzde 91) artışla 26 milyar 293 milyon TL'ye, net karı ise 1 milyar 757 milyon TL'ye ulaştı. Yılı 4 milyar 959 milyon TL FAVÖK ile tamamlayan şirketin FAVÖK marjı yüzde 18.9 oldu. Güçlü bilanço yapısını koruyan Mavi, faaliyetlerinden nakit yaratmayı sürdürerek net nakit pozisyonunu da 3 milyar 662 milyon TL'ye taşıdı. Şirket üçüncü çeyrek sonundaki göstergeler ışığında büyüme hedefini yılsonu için yüzde 85 üstü büyüme olarak yukarı yönlü revize etmişti. TMS 29 enflasyon muhasebesi düzeltmeleri öncesi verilerine göre bu hedef aşılarak konsolide gelirlerinde önceki yıla göre yüzde 91 büyüme elde etti.

EN ÇOK OKUNANLAR