USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Girişimcilik

11 Aralık 2023 14:22

KAGİDER ve Migros'tan tarımdaki kadın girişimcilere destek

Tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermek amacıyla Migros ve KAGİDER işbirliğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı' İstanbul'da gerçekleştirildi.

KAGİDER ve Migros'tan tarımdaki kadın girişimcilere destek

Tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermek amacıyla Migros ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı' İstanbul'da gerçekleştirildi.

Migros ve KAGİDER'den yapılan ortak açıklamaya göre, genel ekonomiden tarıma, finanstan gıda güvenliği ve markalaşma süreçlerine kadar geniş bir yelpazede birçok konunun ele alındığı kampa, tarım sektöründe en az 1, en çok 3 yıldır faaliyet gösteren 65 kadın girişimci katıldı.

Kampın ilk gününde açılış konuşmalarının ardından, Finansal Kaynaklar ve Finansa Erişim ile Tarımda Yeni Pazarlar konulu oturumlar düzenlendi.

İkinci günde ise Liderlik, Marka Olmak, Tarım Hukuku ve Coğrafi İşaretler Patent, Kalite Süreçleri, Sürdürülebilirlik, Finansal Yönetim, Tarım Teknolojileri, Satış Teknikleri başlıklı oturumlarda alanında uzman isimler, kadın girişimcilere detaylı bilgi aktardı.

Programın sonunda girişimci kadınlara ilham vermek amacıyla gerçekleştirilen Rol Model oturumunda, tarım sektöründe başarılı olmuş kadın girişimciler öykülerini anlatarak, katılımcıların sorularını yanıtladı.

"KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ YAYGINLAŞTIRMAMIZ GEREKİYOR"

Açıklamada görüşlerine yer verilen KAGİDER Başkanı Esra Bezircioğlu, dernek olarak tarım sektörüne çok önem verdiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Tarım, kadın emeğinin en yoğun olduğu, buna rağmen en görünmez olduğu sektör. Dünyada tarımsal iş gücünün yüzde 43'ünü kadınlar oluşturuyor. Ancak kadınlar tarımsal üretimin temelini oluşturmasına rağmen eşit ve adil olmayan çalışma koşullarından dolayı kadın emeği ne yazık ki görünmüyor. Oysa tarımsal alanda kadınların güçlendirilmesi ekonomiye de büyük katkı sağlayacak. Tarımsal alanda kadınların karar verme sürecine katılabilmeleri, karar alma ve uygulama becerisini kazanmaları açısından kadın çiftçilere yönelik eğitim faaliyetleri bu nedenle çok önemli.

Özelikle üretim ve pazarlama yetkinliklerinin geliştirilmesi, kişisel gelişim, kaynaklara erişim ve kaynakları kullanabilme becerisi yanında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azaltılması açısından eğitimlerin önemi büyük. Sektördeki kadın ağırlığını artırmamız, özellikle de kadın girişimciliğini yaygınlaştırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde Türkiye'de tarımın yarattığı katma değer ve bu sektörün kalkınmamıza yaptığı katkı artabilir. Bu açıdan 4 yıldır Migros işbirliğinde sürdürdüğümüz 'Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme' programımız çok önemli. Programa başvuruların her yıl artmasının ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösterdiğini düşünüyorum. Ben bir kez daha yol arkadaşlığı için Migros'a teşekkür etmek istiyorum."

"EKOSİSTEMİMİZİ HEP BİRLİKTE DAHA DA BÜYÜTECEĞİMİZE İNANIYORUM"

Migros Grubu Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ekmel Baydur da girişimcilik ekosisteminin desteklenmesinin, kadınların her alanda güçlenmesi ve ekonomiye katılmalarının teşvik edilmesinin Migros'un öncelikli gündem maddeleri arasında olduğunu aktardı.

KAGİDER ile birlikte tarım alanında emek sarf eden kadın girişimcilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine vesile olmaktan büyük mutluluk duyduklarını vurgulayan Baydur, şu ifadeleri kullandı:

"Programımıza katılan kadın girişimcilerin kariyer yolculuklarında ihtiyaç duyacakları öğretileri paylaşıyor, inovatif ve standartlarımıza uygun ürünleri Türkiye'nin dört bir yanındaki mağazalarımızda tüketicilerle buluşturuyoruz. Üreten tüm kadınların yanındayız. Özellikle bölgesel kalkınmanın sağlanması için kadın kooperatiflerinin desteklenmesi de önceliklerimiz arasında. Türkiye'nin dört bir yanındaki kadın üreticilerimize kapımız her zaman açık. Ticaret Bakanlığı ve Migros Kadın Akademisi ile kadın kooperatiflerine sınıf eğitimleri veriyor, KAGİDER işbirliği ile sektördeki kadın girişimcilere destek oluyoruz."

EN ÇOK OKUNANLAR