USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Fintech

10 Ocak 2024 12:50

Visa Avrupa İnovasyon Programı'nın 2023 döneminde Türkiye'den 5 mezun

Visa Avrupa İnovasyon Programı- Visa ve Hackquarters iş birliğinde yürütülen Visa Avrupa İnovasyon Programı 2023 dönemi mezunlarını verdi. Visa'nın, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 6 Avrupa ülkesinde ödemeler ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak için hayata geçirdiği programın Türkiye'deki 5'inci döneminde; Abonesepeti, Agrio Finans, Craftgate, Enqura ve Recepta kuruluşları mezun oldu. Program ile girişimlere fikirlerini ticarileştirme imkanı sağlandı.

Visa Avrupa İnovasyon Programı'nın 2023 döneminde Türkiye'den 5 mezun

Visa Avrupa İnovasyon Programı'dan mezun olan fintech'ler, Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, Visa Güney Avrupa İş Geliştirme Başkanı Jak Telyaz, Hackquarters Kurucu ve CEO'su Kaan Akın ile finans ve fintech ekosisteminden birçok konuğun katılımıyla gerçekleşen Visa Avrupa İnovasyon Programı Türkiye Zirvesi'nde, hem program tecrübelerini hem de girişimlerini paylaşma fırsatı buldular.

Programın 2023 dönemine gelen 55 başvuru arasından seçilen 5 fintech dönem temaları olan akıllı ve sürdürülebilir gelecek, yeni nesil ödeme deneyimleri, KOBİ'lerin güçlendirilmesi, yeni ödeme akışları ve gömülü finans temaları ile ilgili çözümlerini daha da geliştirme fırsatı buldu. Programın 5. dönemi boyunca fintech'ler 32 saatten fazla mentorluk aldılar, yurt dışı pazarlara açılma konusunda uzman isim ve şirketlerle görüştüler, 13'ü uluslararası olmak üzere toplam 73 tanıştırma toplantısına katıldılar ve çözümlerini ticarileştirme yolunda 6 iş birliğine imza attılar.

"EKOSİSTEMİNİ ZENGİNLEŞTİRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ"

Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, programla ilgili "Visa Avrupa İnovasyon Programı'nda bu yıl 70'i aşkın tanıştırma toplantısı ile bankalarımızı, e-para kuruluşlarını, fintech ve kurumsal partnerimizi, hem Türkiye'deki hem de Programın diğer ülkelerdeki fintechleri ile bir araya getirdik. Dünya Bankası'nın 2023 fintech raporuna göre, fintech'ler finansın geleceğini yeniden şekillendiriyor. Bu dönüşümün bir parçası olarak fintech'leri desteklemekten ve getirdikleri yaratıcı çözümlerle ödemeler ekosistemini zenginleştirmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.

"AVRUPA ÇAPINDA BİR PROGRAMA DÖNÜŞTÜ"

Visa Güney Avrupa İş Geliştirme Başkanı Jak Telyaz ise "2019 yılında Türkiye ve Yunanistan'da eş zamanlı başlayan Visa Avrupa İnovasyon Programı, Türkiye'den Visa ve Hackquarters ekiplerinin önderliğinde 2022 yılında İspanya'ya, 2023 yılında ise İtalya ve Portekiz'e açılarak gerçek anlamda Avrupa çapında bir programa dönüştü. Türkiye'den yurt dışına böylesi bir büyüme sağladığımız için son derece gururluyuz. Programın uluslararası bir platforma dönüşmesi, hem Türk fintechlerin yurt dışına açılması hem de Türkiye'deki bankalarımızın yurt dışındaki fintech çözüm ve yetkinliklerine erişimi açısından çifte avantaj sağlıyor. 5. dönemini geride bıraktığımız Programımızın 6. dönemini duyurma yolunda heyecanla gün sayıyoruz" dedi.

"KÜRESEL YATIRIM AĞLARINA ERİŞMELERİ KONUSUNDA GÜÇLENDİRİYOR"

Hackquarters CEO'su ve Kurucusu Kaan Akın ise "Hackquarters olarak, Visa Avrupa İnovasyon Programı'nın Türkiye'deki 5. dönemini tamamlamaktan heyecan duyuyoruz. Programın Güney Avrupa'da 6 ülkeye genişlemesi, küresel fintech liderleri ve bankalarla karşılıklı fayda sağlayan ortaklıklar yaratma konusundaki taahhüdünü vurguluyor. Visa Avrupa İnovasyon Programı fintech'leri işlerini genişletmeleri, yeni pazarlara girmeleri ve küresel yatırım ağlarına erişmeleri konusunda güçlendiriyor. Global ölçekte önde gelen fintech fonu ve hızlandırıcısı Tenity tarafından desteklenen Hackquarters olarak, bu platformun fintech ekosistemine daha fazla işbirliği için çaba sarf edeceğinden eminiz" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR