USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Fintech

19 Haziran 2023 11:53

Sipay, 'Açık Bankacılık' hizmeti sunmaya başladı

Fintech kuruluşu Sipay, alanında bir ilke imza atarak 'Açık Bankacılık' hizmeti sunmaya başladı. Söz konusu yenilik ile kullanıcılar, Sipay Mobil Uygulaması'nda hesapları arasında para transferi yapabilecek, bankalardaki bakiyelerini anlık olarak görüntüleyebilecek.

Sipay, 'Açık Bankacılık' hizmeti sunmaya başladı

Finansal teknoloji sektörüne 2018 yılının son aylarında "ödeme sistemleri alanına yenilikçi ve dinamik çözümler sunma" mottosuyla giriş yapan Sipay, 16 Mayıs 2023 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan tebliğ ile birlikte Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu faaliyet izin kapsamını genişletti. FinTech sektöründe bir ilke imza atarak Açık Bankacılık'ı hizmetleri arasına ekleyen Sipay artık dijital cüzdanı üzerinden, kullanıcıların farklı banka hesap hareketlerini görüntülemelerine ve para transferi yapabilmelerine imkân sunuyor.

"SEKTÖRDE BİR İLKE İMZA ATTIK"

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sipay CEO'su Semih Muşabak, şunları söyledi: "Her ne kadar global tecrübeye sahip yönetici kadrosu ile yola çıkmış olsak da startup ruhunu hiç kaybetmedik. Henüz beşinci yılımızı doldurmadan FinTech sektöründe öncü bir rol üstlendik. Sektörümüzde ilk açık bankacılık lisansı alan marka olduk. Merkez Bankası tarafından Açık Bankacılık alanındaki faaliyet genişlememizin açıklanmasının üzerinden daha 1 hafta geçmeden Sipay kullanıcılarına, açık bankacılık hizmetlerimizi sunmaya başlamaktan dolayı mutluyuz ve gururluyuz. Yıllardır sektör olarak hayalini kurduğumuz yapıda, ilk banka dışı finansal kuruluş olarak yerimizi almamız bizim için son derece gurur verici. Henüz dönüşümün daha çok başındayız. Bundan sonraki süreçte de Açık Bankacılık ile birlikte kullanıcılarımıza katma değerli hizmetler sunmanın yanı sıra finansal hizmetlere kolay ve avantajlı şekilde ulaşmalarını sağlamaya hız kesmeden devam edeceğiz."

(Sipay CEO'su Semih Muşabak)

"SEKTÖRÜN GELECEĞİNE YÖN VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

2023 yılının ilk çeyreğinde 2022 yılının aynı dönemine kıyasla aracılık ettikleri işlem sayılarında 14,5 kat artış olduğunu vurgulayan Semih Muşabak, "Bu işlemlerde geçen hacimlerde 12,5 kat, üye işyeri sayısında ise 4 kat artış yaşadık. Uçtan uca çözüm sunmayı her zaman odağımıza adlığımız dijital cüzdan tarafında 2023 yılının ilk çeyreğinde white label hizmetlerimiz ile birlikte 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştık. Sipay markası altında ise 100 bin kullanıcıyı aştık" dedi. "Kurulduğumuz günden bu yana inovatif çözümlere odaklanıyor, tüm ürün ve çözümlerimizi kendimize ait yazılımlarımızla yapay zekâ teknolojisini etkili bir şekilde kullanarak geliştiriyor ve sunuyoruz" diyen Muşabak, FinTech sektörünün geleceğine yön vermeye devam edeceklerini söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR