USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN ONS

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

EMLAK

14 Ekim 2021 10:23

Koru ve yeşil alanlara komşu konutlar iki kat daha değerli

Yapılan araştırmalar, gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentilerinin tamamen değiştiğini gösteriyor. Yeni lüks kriterleri arasında yer alan orman ve koru manzarası olan evlerde yaşayan insanların yaşam kalitelerinin arttığına dikkat çekiliyor. Üstelik bu artış sadece yaşam kalitesi olarak değil, aynı zamanda ekonomik kazanç olarak da kendini hissettiriyor.

Koru ve yeşil alanlara komşu konutlar iki kat daha değerli

Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na (World Cities Culture Forum) göre dünya metropollerindeki yeşil alan ve korulara komşu konutlardaki fiyat yükseliş potansiyeli, diğer konutlara göre ortalama %47 daha fazla... Bu artış potansiyelinin İstanbul'da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor.

Uzun süredir etkisini hissettiğimiz pandemi sürecinde, doğaya duyulan özlem en net şekilde gayrimenkul sektöründe kendini hissettirdi. Sadece İstanbul'da değil, dünyanın önemli metropollerinde de yeşil alan manzaralı ya da koru içindeki konutlar, yatırımcının yeni gözdesi. Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank'in 'Living By Park 2020' raporuna göre, gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın her yerinde değişti. Yeni lüks kriterlerinde aydınlık, ferah, havası ve orman ve koru manzarası olan yerlerde yaşayan insanların 'hayatlarının' zenginleştiği belirtildi. Özetle insanlar, artık 'yeni ve lüks' kavramları ile yetinmeyip kendilerine 'lüksün ötesinde' daha güçlü argümanlar sunulmasını istiyor. Gerek Knight Frank 2020 The Wealth Report, gerekse Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na göre yeşil alan ve parklara komşu olan konutlardaki fiyat yükselişi potansiyeli, kentteki diğer konutlara göre yüzde 47 değer kazanıyor.

DAP YAPI, NİŞANTAŞI'NA LÜKSÜN ÖTESİNİ TAŞIYOR

Park ve bahçe özleminin en fazla öne çıktığı şehirlerden biri de İstanbul... Bu artış potansiyelinin İstanbul'da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor. Park ve koru manzarasına sahip ya da yürüme mesafesinde geniş bir yeşil alanı bulunan gayrimenkul projeleri, gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi olmuş durumda. DAP Yapı da değişen bu beklentileri iyi analiz ederek, 'lüksün ötesinde' tasarladığı yeni konseptini Nişantaşı'na getiriyor. Ön talep toplama döneminin ardından resmi olarak satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon olarak Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanıyor.

KORU VE PARKLARA KOMŞU DAİRELERE TALEP ARTARAK DEVAM EDECEK

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar boyunca değer kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Lüksün ötesinde bir yaşam hayal eden insanlar, her zaman park ve yeşil alanlara komşu konumda bulunan gayrimenkulleri hem yaşamak hem de nadir bulunan bir daire olduğu için yatırım yapmak için tercih etmişlerdir. Pandeminin etkisi ile uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor. Yeşil bir doğanın içinde yaşama şansı yok ise şehir merkezindeki yeşil alanı bol park ve koru alanlarına yöneliyor. New York'ta park manzaralı dairelere ilgi yüzde 63 oranında artış gösterirken; Londra'da bu oran yüzde 75'e kadar artış gösteriyor. DAP Yapı olarak Nişantaşı Koru projesiyle yıllar boyunca değerini koruyacak bir eser geliştirdik. DAP Yapı'nın yenilikçi vizyonuyla Emlak Konut güvencesinin birleşimi olan bu proje; Nişantaşı'nda, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak, mücevher kadar kıymetli bir eser olacak" diyor.

YENİ LÜKS KRİTERLERİ YENİDEN TANIMLANIYOR

Sanatın, modanın ve lüksün merkezi konumunda olan Nişantaşı'nda, dev koru alanına komşu olan Nişantaşı Koru projesinde 'yeni lüks' kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 kriter şu şekilde sıralanıyor:

1. Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve köklü bir semtte yer alması:

Nişantaşı Koru projesi, iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul'un merkezinde, şehir dışından ya da yurt dışından gelenlerin bile mutlaka ziyaret etmeden dönmediği, dünyanın en köklü ve prestijli semtlerinden Nişantaşı'nda yer alıyor.

2. Eşine az rastlanır ve sınırlı sayıda bir yapıya sahip olması:

Nişantaşı Koru, 25 dönüm arazi üzerinde sadece 160 seçkin kişiyi ayrıcalıklı bir yaşamla buluşturuyor. Bahçe villa konforunu Nişantaşı'nda şehrin kalbine ilk defa taşıyan projede, dairelere bina girişi ile birlikte bahçeden de girilebilirken, teras villalarda ise mimaride doğanın iyileştirici gücü ön plana çıkarılıyor.

3. Lüks tekne mantığıyla tasarlanmış, kişiye özel konut seçenekleri:

Lüks beklentilerini yeniden tanımlayan Nişantaşı Koru'nun en önemli ayrıcalıklarından biri yüksek tavanlar, geniş teras ve bahçeler, geniş salonlar, geniş ve konforlu odalar ve mutfaklar...

Lüks tekne mantığıyla tasarlanan Nişantaşı Koru'da 6. katta dairenize özel Boğaz manzaralı sonsuzluk havuzları, 8 metreye varan tavan yükseklikleri, bahçe villa ve teras villa konsepti ile daire büyüklüğünde teraslar hayatınızı genişletiyor.

4. Miras gibi babadan oğula geçecek, bulunduğu şehre değer katacak kıymetli bir sanat eseri niteliğinde olması:

Nişantaşı Koru projesi, lüksü yeniden tanımlayan ayrıcalıklarıyla nesilden nesile miras kalacak kadar değerli bir proje sunuyor.

5. 'Sağlıklı ev' kriterleri:

DAP Yapı, bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte, Çekmeköy'de 58 bin 300 ve Nişantaşı'nda 18 bin kişiden görüş alarak 'sağlıklı ev' konseptini geliştirdi. Sağlıklı ev konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle hayata geçiren DAP Yapı, aynı konsepti şimdi Nişantaşı'na taşıdı. Başta Ihlamur Kasrı olmak üzere komşusu olunan 60 bin metrekare alana sahip adeta küçük bir orman olan koru alanından gelen bol oksijen sayesinde, şehrin merkezinde zinde ve konforlu bir yaşam sunacak.

EN ÇOK OKUNANLAR