USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Turizm

13 Ocak 2023 13:12

Lara Barut Collection'a uluslararası sürdürülebilir turizm sertifikası

Antalya'da bulunan Lara Barut Collection, dünyanın en üst çevre ve sürdürülebilirlik platformu Global Sustainable Tourism Council (GSTC) tarafından tanınan Sürdürülebilir Turizm Sertifikası'nı almaya hak kazandı.

Lara Barut Collection'a uluslararası sürdürülebilir turizm sertifikası

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Global Sustainable Tourism Council (GSTC) arasında yapılan anlaşmaya göre 2030'a değin tamamlanması gereken sürdürülebilir yönetim ile sosyal, kültürel ve çevresel yaşama katkı odaklı üst düzey kriterleri şimdiden yerine getiren Lara Barut Collection, GSTC tarafından tanınan Sürdürülebilir Turizm Sertifikası'nı aldı.

TÜRKİYE'NİN YENİ ROTASI: SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM

Türkiye ile GSTC arasında varılan anlaşma, gittikçe önem kazanan sürdürülebilir turizmde Türkiye'yi uluslararası alanda daha da rekabetçi kılmayı hedefliyor. Varılan anlaşma doğrultusunda oteller için 2030 yılına kadar karşılamaları gereken 3 aşamalı kriterler belirlendi. Uzun zamandır sürdürülebilirliği ana stratejilerinden biri olarak gören ve uygulayan Lara Barut Collection idari vazifelerin yanı sıra sosyal yaşam, kültürel miras ve doğal hayata yönelik çalışmalarıyla da kriterlerin yüzde 100'ünü daha şimdiden tamamladı. Bu sayede hak kazandığı Sürdürülebilir Turizm Sertifikasıyla da alandaki başarılarına bir yenisini eklemiş oldu.

AKDENİZ BÖLGESİ'NİN YEŞİL ENERJİ SERTİFİKALI İLK OTELİ

Lara Barut Collection, We Care All projesi kapsamında gerçekleştirdiği iş birlikleriyle iklim krizi, doğal ve yeraltı kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesine karşı mücadele ediyor. Karbon ayak izini azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını desteklemek amacıyla kullandığı elektriğin tamamını yeşil enerjiden sağlayan Lara Barut Collection, grubun bir diğer oteli Acanthus Cennet Barut Collection ile birlikte Akdeniz bölgesinde Yeşil Enerji Sertifikası'na hak kazanan ilk otel olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Lara Barut Collection bütüncül bir yaklaşımla hareket ettiği Barut Hotels We Care All Çevre Bilinci Projeleri ile hem sosyal ve kültürel hem de çevresel konulara büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor. Tasarruf, inovasyon ve çevre komitelerinden gelen projeler ve öneriler dâhilinde ortak bir akılla hareket ediyor. Plastik ve atık miktarının azaltılması, satın almada yerel ürün ve tedarikçilerin kullanılması, su israfının önlenmesi, güneş enerjisinden istifade edilmesi, çalışanlara çevre ve sürdürülebilirlik hakkında eğitim verilmesi gibi çalışmalara ağırlık veriyor.

YEREL MUTFAKTAN EVRENSEL TATLAR

Yerel halkın sosyal ve ekonomik anlamdaki refahı için de projeler geliştiren Lara Barut Collection, mönüsünde yerelden tedarik ettiği ürünlerle hazırlanan yiyeceklere yer veriyor. 2017'de açılan ve adını Antalya'ya özgü bir baklagil çeşidinden alan Tirmis A'la Carte, yöresel tatları dünyanın dört bir köşesinden gelen misafirlerine sunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR