USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Teknoloji Haberleri

11 Aralık 2023 11:49

"Türkiye'yi teknolojide Vodafone'un mükemmeliyet merkezlerinden biri olarak konumlamayı hedefliyoruz"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşegül Arıcan Şeker, Vodafone Türkiye'nin IT ve Ar-Ge çalışmalarını Platin'e anlattı.

"Türkiye'yi teknolojide Vodafone'un mükemmeliyet merkezlerinden biri olarak konumlamayı hedefliyoruz"

"Teknoloji ve dijitalleşmenin gücü, şirketlerin ana iş alanları dışında farklı alanlarda da yeni iş modelleri yaratmalarını sağlıyor" diyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşegül Arıcan Şeker ile Vodafone'un IT alanındaki çalışmaları ve hedefleri, 2023 yılı Ar-Ge çalışmaları, Ar-Ge ve IT dünyasında 2024 yılında beklenen yenilikler üzerine konuştuk.

"ÇEVİKLİK ARTIK BİR SEÇENEK DEĞİL, ZORUNLULUK"

> Vodafone'un IT alanındaki hedefleri ve bu kapsamdaki çalışmaları nelerdir?

Exponansiyel büyüyen bir dijitalleşme çağındayız. Gelişen teknolojinin ileride yaratacağı fırsatları bugünden görüp hazırlıklı olabilmek şirketler açısından hayati önem taşıyor. Teknoloji, şirketlere çok önemli büyüme fırsatları sunuyor. Teknoloji ve dijitalleşmenin gücü, şirketlerin ana iş alanları dışında farklı alanlarda da yeni iş modelleri yaratmalarını sağlıyor. Bunu yapabilmeniz için hem değişen müşteri ihtiyacını, hem gelişen teknolojiyi, hem de farklı sektörleri çok yakından takip etmeniz gerekiyor.

Vodafone olarak, gelişen teknolojiyi müşterilerimize ve şirketimize değer yaratmak için kullanıyoruz. Kendimizi yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olarak konumluyoruz. Sadece iletişim hizmeti sunmuyoruz, aynı zamanda dijital pazaryeriyiz; ödeme şirketiyiz; finans, turizm ve sigorta hizmetleri sağlayıcısıyız.

Vodafone Holding bünyesinde faaliyet gösteren 13 şirketimizle dijital servisler hedefimize giden yolda her geçen gün daha da büyüyoruz. Vodafone IT olarak temel hedefimiz, müşterilerimize en iyi dijital deneyimi sunarken, teknolojideki gelişimi öngörerek şirketimiz için de yeni büyüme fırsatları oluşturmak. Önümüzdeki döneme ilişkin yol haritamızı müşteri, sadelik ve büyüme üzerine kurgulamış durumdayız. Bu hedefe ulaşmak için izlediğimiz yolları; güvenilir, yüksek hızlı ve verimli yakınsanmış ağlar kurmak; veri ve zekâ ile desteklenen kusursuz bir dijital deneyim yaratmak; her zaman devrede olan ve 'sıfır dokunuş' ilkesine dayanan bir operasyonel mükemmelliğe ulaşmak; hem müşterilerimiz hem de toplum için güvenli ve bağlantılı bir gelecek sunmak olarak özetleyebiliriz.

Her şeyin çok hızlı değiştiği günümüzde değişen müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap vermek çok önemli. Teknolojimizin de buna uygun olarak esnekliğine ve adaptasyon yeteneğine önem veriyor, bu doğrultuda yatırım yapıyoruz. Çeviklik artık bir seçenek değil, zorunluluk. Çevik olabilmeniz için sistemlerinizin sade ve esnek olması gerekiyor. Sunduğumuz her yeni servis aynı zamanda teknoloji mimarimize yeni bileşenler ilave ediyor. Zamanla daha kompleks hale gelen bu yapılarımızı yalınlaştırma konusunda odaklı bir şekilde çalışıyoruz. Aynı şekilde sistemlerimizin modernizasyon yatırımlarına devam ediyoruz. Ürün ya da servis geliştirirken, almak yerine yapmaya odaklanıyoruz. Bu noktada, her geçen gün artan işbirliklerinden ve Grup projelerinden önemli fayda sağlıyoruz. Veriden değer yaratmaya ve veriye dayalı karar verme yapılarını geliştirmeye önem veriyoruz.

> Ar-Ge çalışmalarına önem veren bir şirketsiniz. 2023 yılı Ar-Ge anlamında Vodafone için nasıl bir yıl oldu?

İnovasyona önem veren bir şirketiz. Buna bağlı olarak, son yıllarda Ar-Ge harcamalarımızda da önemli artışlar oldu. Ar-Ge yatırımlarımızın bu finansal yıl içerisinde 80 milyon TL'yi aşmasını planlıyoruz. Bugün, ülkemizin yurtdışına açılan penceresi olan ve Ar-Ge alanında pek çok ulusal ve uluslararası başarıya imza atan ekibimiz OKSİJEN'de yaklaşık 300 kişi çalışıyor. Bu sayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış olan Ar-Ge merkezlerinin ortalama çalışan sayısından 5,4 kat daha fazla. 2006 yılından bu yana toplam 141 Ar-Ge projesi yürüten OKSİJEN'in, toplamda 352 patent başvurusu, 95 tescilli patent ve 57 yerli malı belgesi bulunuyor. Türkiye'yi bir mükemmeliyet merkezi olarak konumlama hedefimiz doğrultusunda, yurtdışına teknoloji ve deneyim ihracatı yapma konusunda çalışmalar OKSİJEN bünyesinde sürdürülüyor.

"ODAĞIMIZ TEKNOLOJİ İHRACATINA DEVAM ETMEK OLACAK"

> 2024 yılı için Ar-Ge ve IT alanında ne gibi yenilikler bizleri bekliyor olacak?

Vodafone Grubu olarak, tüm dünyadaki teknoloji ekiplerinin birlikte çalıştığı Tek Teknoloji Ekibi anlayışıyla faaliyet gösteriyoruz. Bu bize daha fazla uluslararası etkiye sahip büyük bir teknoloji ekibinin parçası olma fırsatını sunuyor. Hem global deneyimi Türkiye'ye getiriyoruz, hem de Türkiye'deki başarılı uygulamalarımızı yurtdışına ihraç ediyoruz. Türkiye'yi teknoloji alanında Vodafone'un mükemmeliyet merkezlerinden biri olarak konumlamayı hedefliyoruz.

Vodafone Yanımda uygulamamız üzerinden sunduğumuz Fırsatlar Dünyası, Market Yanımda, Her Şey Yanımda ve Vodafone Sigorta servislerimiz, ödeme servislerimiz Vodafone Grubu içinde bir ilk oldu. Buradaki deneyimimizi diğer ülkelere ihraç ediyoruz. Türkiye'de geliştirdiğimiz sadakat platformu şu anda farklı Vodafone ülkelerinde kullanılmaya başlandı. Buna özel bir ekip Türkiye'de grubumuz için geliştirmeleri yapmaya devam ediyor. Kişisel dijital asistanımız TOBi de hem kullanıcı sayısı ve sohbet hacmi, hem de satış adetleri açısından Vodafone Grubu'nda lider. Buradaki deneyimimizi kullanarak diğer ülkelerde bu teknolojinin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de önemli bir odağımız teknoloji ihracatına devam etmek olacak.

Diğer yandan, dijital teknolojilerin gücünü kullanırken, gezegenimize olan sorumluluğumuzu unutmamalıyız. 2025 hedeflerimiz doğrultusunda sera gazı emisyonlarımızı yarıya indirmek için teknolojiden en verimli şekilde yararlanmaya devam ediyoruz. Karbon ayak izimizi azaltmak için toplam enerji tüketimimizi düşürmeye ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya devam edeceğiz.

EN ÇOK OKUNANLAR