TEKNOLOJİ
14 Ocak 2023 14:50

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A'da heyecanlandıran gelişme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A'nın işlevsel testler ve ısıl vakum testlerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A'da heyecanlandıran gelişme

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A'nın çalışmaları hakkında bilgiler veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türkiye, TÜRKSAT-6A'dan edindiği tecrübelerle bölgesindeki ülkeler için haberleşme uydusu üretim merkezi haline gelecek." ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A Milli Haberleşme Uydusu'nun sistem seviyesi test faaliyetlerinin başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek, "Bu testlerde uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak koşullara dayanıklılığı test edilmektedir. 2022 Aralık itibarıyla sistem seviyesi testlerinden ilk işlevsel testler ve ısıl vakum testleri başarıyla tamamlanmıştır." dedi.

Türkiye'nin "ilk yerli haberleşme uydusu" unvanına sahip olacak TÜRKSAT-6A, kritik teknolojilerin yerli imkanlarla üretilmesi ve bu alanda insan kaynağının geliştirilmesinin yanı sıra daha önce kapsanmayan yeni coğrafyalara hizmet sunma yönünden de birçok katkı sağlayacak.

BU YIL FIRLATILACAK

TÜRKSAT-6A Uydu Projesi'nin gereksinimler doğrultusunda ve proje takvimine göre süren faaliyetlerinin proje paydaşları ve ilgili kurumlarca yakından takip edildiğini belirten Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A'nın SpaceX Falcon 9 roketiyle bu yıl fırlatılmasının hedeflendiğini bildirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR