TEKNOLOJİ
19 Mart 2019 16:47

Teknolojide Kadın Derneği kuruldu

70 bireysel ve kurumsal kurucu üyesinin desteğiyle faaliyete geçen Teknolojide Kadın Derneği’nin lansmanı kurucu üyeleri, iş ve akademi dünyasından katılımcılarla gerçekleştirildi. Kurucu başkanlığını 360+ Medya Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney’in yaptığı, Mentoro Platform Ortağı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş’ın eş başkanı olduğu derneğin açılışında kuruluş hikayesi, amaç ve hedefleri paylaşıldı.

Teknolojide Kadın Derneği kuruldu

Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney, açılış konuşmasında, “Beni buraya getiren hayat yolculuğum aslında ‘teknolojide kadın’ın örnek bir hikayesi. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesine ve evrimleşmesine denk gelen bir jenerasyonun çocuğuyum. İş hayatına girdiğim dönem itibariyle sürekli bir değişim ve dönüşüm yaşadım. Ama ben bu yolculuğumda kadın olarak kendimi hep yalnız hissettim. “Teknoloji erkek işidir” şeklindeki kodlanmamız ve bu alanda erkeklerin sayıca üstünlüğü bunun en önemli nedeni. İşte bu çeşitsizliği ve kadınlardaki motivasyon kaybını ortadan kaldırarak teknoloji ve insanın gücünü tam olarak kullanmak asıl hedefimiz. Kadın odağında çalışmanın gücüne inanıyorum. Türkiye’nin en büyük gücü çalışkan, duygusal zekası yüksek kadınlarıdır. Yetenek yönetimi çalışmalarımızda kadınlar kadar erkekleri de yüzde 20 kota ile desteklemeyi istediğimizi özellikle belirtmek isterim“ dedi.

Dernek Eş Başkanı Selen Kocabaş da gerçekleştirdiği konuşmada derneğe katılış sürecinden bahsederek, “Küresel ekonomide gelişim ve kalkınma STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik + sanat) ile mümkün. STEM alanında okuyan ve çalışan kadının desteklenmesi ve iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde yer alması ülkemiz ve dünya için en büyük fırsat. Bu nedenle biz Teknolojide Kadın Derneği olarak STEM ve kadına odaklanarak çalışmalarımızı yürütmek istiyoruz. 2023 yılı için Türkiye’de yaklaşık 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3.5 milyonunun STEM istihdamı olacağı, bu ihtiyacın karşılanmasında lisans ve yüksek lisans mezunları esas alındığında yaklaşık %31 açık olacağı öngörülüyor. %31 dediğimiz rakam çok önemli bir oran. Bu açığı kapatmamız, şu anki fırsat eşitsizliği ile mümkün değil. O nedenle STK’lar olarak, iş dünyası, kamu ve akademi ile hep birlikte kadının güçlenmesine odaklanmamız gerekiyor” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR