TEKNOLOJİ
14 Ekim 2021 14:22
AA

Dijital ödeme ile akıllı şehirler öne çıkıyor

Mastercard, toplu taşımada temassız ödeme çözümleri geliştirmeyi sürdürüyor.

Dijital ödeme ile akıllı şehirler öne çıkıyor

Mastercard açıklamasına göre, kentleşme hızla artmaya devam ediyor. 2030 yılında dünya genelinde nüfusu 10 milyondan fazla 43 megakentin olacağı tahmin ediliyor. Akıllı şehirler dijital dönüşüm ışığında gelişimini sürdürürken, Mastercard'ın analizi, günümüzde 5 kişiden 4'ünün akıllı bir şehirde yaşamayı tercih edeceğini ortaya koyuyor. Yine aynı analize göre, akıllı şehirlerin gelişimini hızlandıran en önemli etkenlerden biri geçen yıldan bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını oldu.

Salgınla birlikte ortaya çıkan hijyen kaygıları, şehirlilerin temassız ödeme talebini büyük ölçüde etkiledi. Sadece alışverişte değil, ulaşım gibi farklı alanlarda da temassız ödeme çözümlerine duyulan ihtiyaç arttı. 10 yılı aşkın süredir yenilikçi kentsel mobilite çözümleri tasarlayan ve toplu taşıma deneyimlerini dönüştüren Mastercard; Londra, Şikago, Kiev ve Bükreş gibi büyük şehirler ardından Türkiye'de de toplu taşıma ödemelerinin altyapısının gelişimine katkı sağlayarak akıllı şehirlere geçişte önemli rol üstlenmeye devam ediyor.

Çözümleriyle yolcuların temassız özellikli banka veya kredi kartlarıyla ve NFC özellikli Android cep telefonlarıyla temassız ödeme yapabilmesine olanak tanıyan Mastercard, aynı zamanda Masterpass'e kayıtlı kartlarıyla şehir kartlarına bakiye yükleme imkanı sunuyor.

- Ulaşım kartına dolum yapmak için harcanan süre azaldı

Küresel ölçekli ödeme çözümlerini eş zamanlı olarak Türkiye'deki tüketicilerin kullanımına sunmayı hedefleyen Mastercard'ın dijital kart saklama çözümü Masterpass sayesinde Türkiye'de 40'ı aşkın şehirde, kent veya ulaşım kartlarına uygulamalar üzerinden bakiye yüklenebiliyor. Bunun yanı sıra 23 ilde tüketiciler, sahip oldukları temassız kredi ya da banka kartlarıyla toplu taşıma ödemelerini doğrudan araç içi validatöre yapabiliyor. Mastercard, çözümleriyle ulaşım kartına dolum yapmak için harcanan süreyi azaltırken, aynı zamanda kayıp veya çalıntı durumlarında para kaybetme riskinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR