START-UP
05 Mart 2021 15:59

Yaşam bilimleri ve biyoteknoloji alanındaki girişimciler destekleniyor

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği'nin (AIFD) desteklediği, yürütücülüğünü ise ReDis Innovation'ın üstlendiği BIO Startup Program'ın beşincisi, biyoteknoloji ve yaşam bilimleri alanındaki girişimcileri destekliyor. 2020'de yapılan değerlendirme sonucunda 13 biyogirişimci; BIO Startup Program'a katılmaya hak kazandı. 25 Mart'ta gerçekleşecek BIO Startup Demo Day'de jürinin seçeceği start-up'lar haziran ayında yapılacak BIO Digital Convention'a katılacak.

Yaşam bilimleri ve biyoteknoloji alanındaki girişimciler destekleniyor

Türkiye'nin ilk ve tek biyoteknoloji temalı hızlandırıcı programı BIO Startup, biyogirişimcilerin küresel bağlantılara erişiminde ve biyoteknoloji start-up'larının büyümesinde hızlandırıcı rol oynuyor. İstanbul Kalkınma Ajansı 'Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı' kapsamında desteklenen ve start-up'ların Covid-19'a ilişkin yaşanan sorunlara yönelik çözüm üretmesini hedefleyen BIO Startup CoronaSprint Projesi kapsamında 16 BIO Startup mezunu şirket, Covid-19'a yönelik ilaç, aşı, cihaz, tanı ve dijital sağlık teknolojileri alanlarında sahadaki 11 ihtiyaç alanına yönelik çözüm yol haritaları hazırladı. BIO Startup Programı, 56 başvuru arasından gerçekleşen değerlendirme sonucunda seçilen 13 start-up ile devam edecek. Start-up'lar, geçen yıl aldıkları ilk etap çevrimiçi eğitimlerin devamında, programın ikinci aşaması olan biyogirişimcilik kampında, uzman eğitmenler ve sektörün önde gelen profesyonellerinden mentorluk ve online eğitimler alacaklar.

GİRİŞİMCİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Biyogirişimcilik kampının ardından biyogirişimciler, 25 Mart'ta gerçekleşecek BIO Startup Demo Day'de sunumlarını yaparak jürinin seçeceği start-up'lar arasında yer almaya çalışacak. Seçilen start-up'lar 10-17 Haziran 2021 tarihlerinde dijital ortamda düzenlenecek dünyanın en büyük biyoteknoloji organizasyonu BIO Digital Convention'a katılma imkânına sahip olacak. BIO Digital Convention öncesinde düzenlenecek ikinci biyogirişimcilik kampında biyogirişimciler, küresel aktörlerle verimli temaslarda bulunduklarında ihtiyaç duyacakları, regülasyon, patent, iletişim, pazar analizleri gibi alanlarda yol haritaları üzerinde mentorlarla birlikte çalışacaklar. AIFD Yatırım Politikaları Direktörü Cengiz Aydın, BIO Startup Program'ı hakkında şu yorumda bulunuyor: "Oluşturduğumuz mezun havuzumuz ile gerçekleştirdiğimiz CoronaSprint Projemiz kapsamında, zorlu pandemi koşulları altında Türkiye'de yaşam bilimleri ve sağlık biyoteknolojisi alanlarına katkı sağlamayı başardık. BIO Startup Program'ı bu yıl 13 start-up'ımız ile yürüteceğiz. Demo Day ve eğitimler sonrasında seçilecek start-up'ların katılma imkânına sahip olacağı BIO Convention'dan en yüksek verimi alması için yoğun bir eğitim ve değerlendirme dönemi bizi bekliyor. Tüm bu program sürecindeki kazanımların yanı sıra biyoteknolojide bilimsel ve teknolojik gelişmelerin izlenebileceği BIO Convention ve ayrıca içinde yer alan Start-Up Stadium'un start-up'larımız için eşsiz deneyimler sunacağına inanıyorum. BIO Convention öncesinde dünyanın dört bir tarafından alınan başvurulardan seçilen 50 start-up'ın girişimini anlatma şansı bulduğu Start-Up Stadium'a kendi programımızın finalistlerinin seçilebilmesi ve seçilenlerin de tüm hazırlıklarını tamamlamış olmasını hedefliyoruz."

13 FİNALİST BİYOGİRİŞİMCİ VE PROJELERİ

Virasoft: Klinik tanılar ve teşhisler için dijital patoloji yazılımı geliştiriyor.

LumiLabs: Moleküler modelleme, sentezleme ve analiz ile yeni nesil hemostatik tıbbi cihaz geliştiriyor.

GlaucoT: İlaçsız ve invasif olmayan tekniklerle nöroprotektif glokom tedavisi geliştiriyor.

Mikronos: Mikroakışkan tabanlı global pıhtılaşma kaşkadı analiz cihazı geliştirerek, ağır kanamalarda hızlı ve doğru tanı sağlıyor.

Biogenuslab: Biyoteknolojik ilaç geliştirme çalışmalarında kullanılan platformlar geliştiriyor.

Meinox: Tıbbi ve veteriner uygulamalarında kişiselleştirilmiş tedaviler üzerine çalışıyor. Protein inhibitörleri geliştiriyor ve hastalıkların moleküler mekanizmalarını modüle etmek üzere çalışmalar yürütüyor.

Araltek Medical Device Designing: Tıbbi müdahaleler sırasında kalp destekleme sistemi olarak kullanılabilecek kalp pompası geliştiriyor. Aynı zamanda sentrifugal kam pompasının kullanıldığı uzun süreli dolaşım destek sistemi ve yazılımı geliştiriyor.

PortMera: İnvasif olmayan yöntemlerle moleküler kimyasal analiz yöntemleri geliştiriyor. Akıllı kimyasal sensörler yardımıyla sahte ve standart altı ilaçların doğruluk testlerini sağlıyor.

Pacem Medikal Teknoloji: Plazma teknolojisi ile diş ve diş eti hastalıklarına yönelik antimikrobiyal tedavi ve yazılım sistemleri sağlıyor.

GlakoLens: Glokom hastalığına yönelik akıllı kontak lens, giyilebilir okuma, kayıt ve takip sistemleriyle tedavi sağlıyor.

Funktor: Geliştirdiği medikal bilgi işleyen, yenilikçi arama motoru ile literatür araştırmalarına interaktif bir yöntem kazandırıyor.

Oruba Medikal Teknoloji: Çeşitli sağlık testleri ve takibi sağlamak adına idrar miktarı ve hız ölçümü yapan ve otomatik, steril ve operatör ihtiyacı olmaksızın çalışan üroflowmetre geliştiriyor.

YOLMED: Cerrahi operasyon sırasındaki komplikasyon ve yanlış müdahale hatalarını gidermek için tıp eğitiminde kullanılabilecek sanal gerçeklik tabanlı (VR) simülasyon sistemi geliştiriyor.

EN ÇOK OKUNANLAR