USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Şirketler

25 Mayıs 2023 15:45

Zorlu Grubu şirketlerine KAGİDER'den 'Fırsat Eşitliği Modeli' sertifikası

Zorlu Grubu, 'Eşit Bi'Hayat Mümkün' mottosuyla hayata geçirdiği toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarıyla kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımını desteklemeye devam ediyor.

Zorlu Grubu şirketlerine KAGİDER'den 'Fırsat Eşitliği Modeli' sertifikası

Zorlu Grubu, Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında 'Eşit Bi'Hayat Mümkün' mottosuyla hayata geçirdiği toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarıyla kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımını desteklemeye devam ediyor.

Zorlu Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında, insan odaklı ekosistemler başlığı altında odaklandığı temel konulardan biri de toplumsal cinsiyet eşitliği olan grup, söylem, iş ortamı, paydaşlarla iş birliği ana alanlarında fırsat eşitliğini gözeterek kapsayıcı bir iş kültürünü geliştirmeye odaklanıyor.

Marka, atölye, eğitim ve iletişim kampanyaları, destek verdikleri platformlar ve çeşitli iş birlikleriyle de bu alandaki kurumsal farkındalığı artırmayı ve toplumsal değişimi tetiklemeyi hedefliyor.

Kapsayıcılık ve çeşitlilikten beslenen bir kurum kültürünü güçlendirmek ve iş dünyası başta olmak üzere toplum genelinde eşitliği sağlamaya bir adım daha yaklaşmak adına 'Eşit Bi'Hayat' yaklaşımını benimseyen Zorlu Holding ve grup şirketleri Vestel, Zorlu Enerji, Zorlu Gayrimenkul, Zorluteks ve Hometeks bağımsız değerlendirme sürecinden başarı ile geçerek KAGİDER'in Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) sertifikasını almaya hak kazandı.

Bu sertifika, iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek adına Dünya Bankası'nın teknik desteği, PriceWaterhouseCoopers ve Ernst&Young iş birliğiyle geliştirilerek uygulanıyor.

Sertifikalar, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı Selen Zorlu Melik'in ev sahipliğinde, Zorlu Holding Yönetim Kurulu üyeleri, grup ve sektör başkanları, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ve KAGİDER Yönetim Kurulu üyelerinin davetli olduğu törenle takdim edildi.

"HAYATIN HER ALANINDA 'EŞİT Bİ'HAYAT' MÜMKÜN"

Açıklamada açılış konuşmasına yer verilen Selen Zorlu Melik, Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında fırsat eşitliğini hayatın her alanında savunduklarını bildirdi.

Melik, "Zorlu Grubu olarak etki alanımızın farkındalığıyla hareket ediyor, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. 'Eşit Bi'Hayat herkes için mümkün' diyerek çıktığımız bu yolda, kadınların iş gücüne daha çok ve eşit şartlarda katılabileceği bir ekosistem oluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tüm grup şirketlerimizde, insan kaynakları politikalarıyla eşitlikçi iş ortamını geliştirme adına gerekli adımları atıyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen bir kurumsal kültürün kökleşmesi için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kadınların iş hayatına katılımının da ötesinde karar mekanizmalarında daha çok yer almaları gerektiğini belirten Melik, bunun şirketlerin tüm paydaşları için yeni fırsatlar yarattığına, bakış açıları getirdiğine inandıklarını vurguladı.

Araştırmaların çeşitlilik temelli oluşturulan yönetim kadrolarının daha fazla inovatif çözümler geliştirirken uzun vadeli değer yarattığını gösterdiğini aktaran Melik, şunları kaydetti:

"Biz de Zorlu Grubu olarak bu anlayışla şirketlerde toplumsal cinsiyet dengesinin oluşmasını ve kadın çalışan oranının yükseltilmesini amaçlayan inisiyatifleri destekliyor ve çalışmalarında aktif yer alıyoruz. İş dünyasında fırsat eşitliğinin sağlanması adına yürütülen uygulamaların başında gelen KAGİDER'in FEM sertifikasyon sürecine 2019'da Zorlu Holding dahil olarak, tüm insan kaynakları süreçlerinin fırsat eşitliği gözetilerek yürütüldüğünü bağımsız denetim firmalarının denetiminde tescillendiren belgeyi almaya hak kazandık. 2022 yılında ise Vestel, Zorlu Enerji, Zorlu Gayrimenkul, Zorluteks ve Hometeks şirketlerimiz FEM sertifikasyon sürecini başarıyla tamamladı ve bağımsız denetim firmaları nezdinde tescillenen belgeyi almaya hak kazandı."

"DAHA FAZLA EŞİTLİK, DAHA ÇOK VERİMLİLİK DEMEK"

KAGİDER'in misyonunun kadın girişimciliğini desteklemek, vizyonunun ise kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi, karar alma mekanizmalarında daha çok kadının yer alması olduğunu aktaran Erdem, "Ancak ne yazık ki Cumhuriyetimizin 100. yılına girdiğimiz 2023 yılında çalışma yaşında olan 32 milyon kadının sadece 11 milyonu iş gücünde yer alıyor. Bir ülkenin en büyük rekabet avantajı sahip olduğu yetenekli ve eğitimli insan kaynağıdır. Ama ülkemizde kadınların potansiyeli maalesef kullanılmamaktadır" ifadelerine yer verdi.

Hem toplumda hem şirketlerde kadınların ve erkeklerin eşit fırsatlara ulaşması halinde fakirliğin azalacağını ve daha zengin bir dünya olacağını anlatan Erdem, şu değerlendirmede bulundu:

EN ÇOK OKUNANLAR