USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Şirketler

16 Ocak 2024 09:37

Yıldız Holding, verimlilik ve insan odaklı dönüşüyor

2050'de tüm değer zinciri üzerinde net sıfır karbon emisyonu hedefi doğrultusunda karbonsuzlaşma yolculuğuna devam eden Yıldız Holding, ‘Bu Dünya Bizim' yaklaşımıyla verimlilik, dijitalleşme ve insan odağında tüm ekosistemiyle birlikte dönüşerek değer yaratmayı hedefliyor.

Yıldız Holding, verimlilik ve insan odaklı dönüşüyor

'Bu Dünya Bizim' çatısı altında 'Doğanın Geleceği İçin Çalışmak', 'Paydaşlarla Birlikte Güçlenmek' ve 'Geleceğe İlham Vermek' odak alanlarındaki çalışmalarını yürüten Yıldız Holding, sürdürülebilirliğin ötesine geçen sistem dönüşümü anlayışını benimsiyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO'su Mehmet Tütüncü, gıda ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren şirketleriyle gıda israfının önlenmesi, atık yönetimi, karbonsuzlaşma, enerji ve su verimliliğini artırma konularında sorumluluk alarak döngüsel iş modelleri ve uygulamalarını hayata geçirdiklerini söylüyor. 'Bu Dünya Bizim' yaklaşımıyla verimlilik, dijitalleşme ve insan odağında tüm paydaşlarıyla birlikte değer yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Tütüncü, "Bir yandan bu konularda farkındalık oluşturmak için çalışırken, diğer yandan etki ettiğimiz geniş ekosistemde dönüştürücü bir role sahip olduğumuzun bilinciyle hasattan tüketime kadar her aşamada israfı azaltmaya yönelik etkili uygulamalar geliştiriyoruz" dedi.

GELECEĞE İLHAM VEREN SORUMLU GİRİŞİMLERE ODAKLANIYOR

Yenilikçi iş yapma şekillerine yatırım yapan holding, dijital inovasyon odaklı Ar-Ge çalışmalarını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 'Yerinde Ar-Ge Merkezi' statüsü alan Yıldız Tech'te gerçekleştiriyor. Yıldız Ventures ve Gözde Tech Ventures da gıda ve perakende teknolojileri sektörlerindeki geleceğe ilham veren sorumlu girişimlere odaklanıyor.

DÖNGÜSEL EKONOMİYE KATKI

Yıldız Holding ve şirketleri gıda israfını önleme, atık yönetimi, karbonsuzlaşma, enerji ve su verimliliği alanlarındaki çalışmalarıyla milyonlarca TL'lik tasarruf elde edilmesini sağladı.

Ülker Bisküvi, israfsız şirket modeliyle faaliyet göstererek, sürdürülebilir ham madde tedariki için buğday, fındık, kakao özelinde projeler geliştiriyor. Uzun soluklu projesi Aliağa Bisküvilik Buğdayı'nı Ekim 2022 itibariyle ürünlerinde kullanmaya başladı. Elektrik enerjisi tüketiminin yaklaşık yüzde yüzde 43'ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılayan Ülker, sera gazı emisyonlarını kontrol altına alarak, '2050'ye kadar net sıfır şirket' olmak için çalışmalarına devam ediyor.

ATIK YÖNETİMİYLE 8.6 MİLYON TL'LİK TASARRUF

Kerevitaş ise ambalaj azaltımı projeleriyle 5.9 milyon TL'lik, atık yönetimiyle 8.6 milyon TL'lik tasarruf elde etti. ŞOK Marketler, sera gazı emisyonu ve su tüketimini en aza indirgemek hedefiyle 2022 yılında uygulamaya aldığı 'Mağaza Enerji Verimliliği' projesi kapsamında yüzde 15'e varan enerji tasarrufu sağladı. Aytaç Gıda da gıda israfının engellenmesi adına gıda atıklarının geri dönüşümü projelerini gerçekleştiriyor. 2022 yılında yaklaşık 1.5 ton gıda geri dönüştürüldü. Adapazarı Şeker, su risklerine ilişkin bir analiz gerçekleştirdi ve bu analizin sonuçlarını karar alma ve tedarik süreçlerine entegre etti. Bizim Toptan, emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele için yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında Gebze mağazasında güneş enerjisi sistemini devreye aldı. Yapılan bu yatırım ile Bizim Toptan mağazadaki elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden karşılıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR