USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Şirketler

03 Nisan 2024 11:55

Sabancı Holding'den 2023 yılında 15.4 milyar TL net kâr

Sabancı Holding, 2023 yılı enflasyon muhasebesi uygulanmış finansal sonuçlarını açıkladı.

Sabancı Holding'den 2023 yılında 15.4 milyar TL net kâr

Yeni ekonomi odaklı küresel büyüme stratejisiyle, Türkiye'de ve yurt dışında yatırımlarına devam edip, orta vadeli hedeflerine doğru başarıyla ilerleyen Sabancı Holding, 2023 yılında 15.4 milyar TL konsolide net kâr elde ettiğini açıkladı.

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, küresel ölçekte yaşanan finansal belirsizliklerin, yüksek enflasyon ortamı ve jeopolitik gerginliklerin, geçen yıl boyunca dünya ekonomisinde görüş mesafesini sınırlandırmayı sürdürdüğünü belirterek, "6 Şubat tarihinde, Türkiye ve hatta dünya tarihinde çok benzeri olmayan bir deprem felaketini yaşadık. Bu süreçte bir yandan bölge insanımızın yanında olurken, bir yandan da enerji iş kolumuz başta olmak üzere, kamu hizmetlerinde kesintisiz hizmet sağlayabilmek için tüm ekiplerimizle birlikte sahada olmayı sürdürdük. Bu gelişmeler ışığında şunu bir kez daha gördük ki zorluklar ve belirsizlikler artık işlerimizin vazgeçilmez birer parçası" değerlendirmesinde bulundu.

"GÜÇLÜ BİLANÇOMUZ, YENİ BÜYÜK YATIRIMLAR İÇİN İŞTAHIMIZI ARTIRIYOR"

Bu zorlu süreçte, Sabancı Topluluğu'nun bilanço kalitesini önceliklendiren, çevikliği, adaptasyonu ve esnekliği şirket kültürü haline getiren bir yaklaşımla hareket ettiğini kaydeden Alper, "Enflasyon muhasebesi ile, doğası gereği bilançolarında yüksek net parasal varlık pozisyonunda olan bankamız ve finansal hizmetler şirketlerimizde oluşan yüksek parasal kayıplardan dolayı net kar anlamında aşağı yönlü finansal performans sergilendi. Ancak güçlü nakit akışımız ve sağlam banka dışı öz kaynak karlılığımız ile bir yandan holding nakit pozisyonumuzu yıllık bazda tarihin en yüksek seviyesine çıkarırken, bir yandan da kombine banka ve sigorta dışı net borç ile faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) oranını 0.8x seviyesinde tuttuk. Bu durum, bizlerin, yeni büyük yatırımlar için de iştahını artırıyor" ifadelerini kullandı.

2023 yılı içerisinde holding bünyesinde 'Dijital Grup Başkanlığı' kurduklarını hatırlatan Cenk Alper, bu iş kolu ile siber güvenlik ve dijital pazarlama yetkinliklerini güçlendirdiklerini, yapay zeka ve bulut teknolojileri gibi yeni büyüme platformlarına odaklanacaklarını vurgulayarak, 'SabancıDx'i bir hizmet sağlayıcı olarak konumlandırma, çoklu kanal büyümesine devam eden Teknosa'yı tamamen dijital bir kimliğe büründürme, hafif varlık odaklı büyüme stratejisinde büyük başarı elde eden Carrefoursa'nın dijital yetkinliklerini daha da güçlendirilme yolunda adımlar atmayı sürdüreceğiz.' şeklinde görüş belirtti.

"DİJİTAL, HIZLI VE KALİTELİ BÜYÜME SAĞLIYOR"

Dijitali ölçeklenmenin, itici bir güç olarak gördüklerini aktaran Cenk Alper, şunları kaydetti:

"Akbank'ın geçen yıl elde ettiği 2,3 milyon net aktif müşteri büyümesi içerisinde, toplam yeni müşteri kazanımını yüzde 60'ın üzerinde dijitalden sağlanmış olması, dijitalin sadece verimlilik ve maliyet iyileştirmeleriyle sınırlı bir alan değil, hızlı ve kaliteli büyüme için tüm şirketlere yeni ufuklar açan bir iş kültürü olduğunun en net göstergesi. Diğer yandan, dijital odaklı düşünebilmenin ön koşullarından biri de doğru fikirlere sahip çıkmak. Bu doğrultuda, 2020 yılından bu yana yatırım yaptığımız fon ve startup sayısı 30'u aştı. Bununla birlikte, 2023 yılında Sabancı Holding bünyesinde, Çimsa ve Kordsa'ya ev sahipliği yapacak Sabancı Teknoloji Merkezi'ni Almanya'da hayata geçirdik."

Geçen yıl içerisinde sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar attıklarını kaydeden Alper, enerji iş kolunda, devreye aldıkları yenilenebilir enerji yatırımlarıyla Enerjisa Üretim'in kurulu gücünü 3 bin 792 MW'a ulaştırdıklarını, Enerjisa Üretim tarafından Bandırma'da hayata geçirilen Hidrojen Vadisi'nde geçen yıl yaklaşık 600 kilogramlık hidrojen üretimi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

"ABD'DE GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARIMIZ 500 MW'A ULAŞMIŞ OLACAK"

Yenilenebilir enerjideki tecrübelerini uluslararası pazarlara taşımak amacıyla, ABD'deki ikinci güneş enerjisi yatırımlarını Teksas'ta hayata geçireceklerini bildiren Alper, "Anlaşmasını imzaladığımız 232 MW'lık güneş enerjisi santralinin hayata geçmesiyle, ABD'de güneş enerjisi yatırımlarımız 500 MW'a ulaşmış olacak. Temsa, Avrupa'nın ilk elektrikli şehirlerarası otobüsünden sonra, Türkiye'nin ilk hidrojen yakıtlı şehirlerarası otobüsünü hayata geçirmek için Portekizli CaetanoBus şirketi ile AR-GE anlaşması imzaladı.

Türkiye'nin yüzde 43'ünü kapsadığımız elektrikli araç şarj istasyonlarımızın kapasitesini 2023'te yaklaşık 3 kat büyüterek 5 bin 379 kW'a çıkardık. Diğer yandan Kordsa'nın polimer karışımları (compaunding) iş birimini kurması, Çimsa'nın gerçekleştirdiği kalsiyum alüminat çimento (CAC) yatırımları, sürdürülebilir malzemeler alanındaki büyüme kararlılığımızın da önemli göstergeleri oldu" yorumunu yaptı.

EN ÇOK OKUNANLAR