ŞİRKETLER

14 Kasım 2023 15:03

Kuveyt Türk, net kârını yüzde 87 artırdı

Kuveyt Türk'ün ocak-eylül dönemi net karı yıllık bazda yüzde 87 artarak 17 milyar liraya yükseldi.

Kuveyt Türk, net kârını yüzde 87 artırdı

Kuveyt Türk'ün toplanan fon büyüklüğü yılın 9 ayında 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 42 artışla 429 milyar TL olurken, kullandırılan fon büyüklüğü de yüzde 50 yükselişle 296 milyar TL'ye ulaştı.

Bankanın dış ticaret finansmanı yüzde 52 artışla 42 milyar TL'yi aşarken, dış ticaret işlem hacmi 16 milyar doları geçti. Kuveyt Türk'ün net karı yüzde 87 artarak 17 milyar TL oldu.

Öz varlıklarını 39 milyar TL'ye, aktif büyüklüğünü ise 590 milyar TL'ye ulaştıran Kuveyt Türk, aktif büyüklük açısından bankacılık sektöründe 10. sıradaki yerini korurken, katılım finans kuruluşları arasında ilk sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

"İSTİKRARLI BÜYÜMEMİZ DEVAM EDİYOR"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım finans esasları doğrultusunda müşteri deneyimi odaklı yaklaşımları, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attıkları adımlarla, seçkin finansal ürün ve hizmetleri etkin şekilde tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiklerini bildirdi.

İhracatın finansmanı, finansal kiralama, yeşil enerji ve tarım bankacılığının odaklandıkları alanların başında geldiğini kaydeden Uyan, eylül sonu itibarıyla dış ticaret finansmanının yüzde 52 artışla 42 milyar TL'ye yükseldiğine ve aynı dönemde dış ticaret işlem hacminin de 16 milyar doları aştığına dikkat çekti.

Uyan, sektör ortalamasının üzerinde kullandırılan fon büyümesi ve yüksek cari fon oranın pazar paylarına olumlu yansıdığını kaydederek, '2023 yılını, sektörden pozitif yönde ayrışan büyüme performansımızı koruyarak yüzde 3'ler seviyesinde bir pazar payıyla tamamlamayı hedefliyoruz. Müşteri tabanımızı genişleterek tüm müşterilerimizin ilk tercih ettiği finansal çözüm ortağı olmayı önceliyoruz" diye konuştu.

MOBİL ŞUBEDEN TEMİNAT BAŞVURU HİZMETİ

Verilen verilen göre, üçüncü çeyrek itibarıyla teminat mektubu ihtiyacı olan tüzel müşterileri için fiziki şubelerin yanı sıra internet şubeden teminat mektubu başvuru hizmetini de aktif eden banka, tüzel müşterilerinin teminat mektubu başvurularını Kuveyt Türk Mobil aracılığıyla almaya başladı.

Banka, dijitalden teminat mektubu verme oranını 2025 yılına kadar yüzde 90'lara taşımayı hedefliyor.

Kuveyt Türk, 'Open Banking Monitor 2023' matrisinde en iyi kategori olan 'Masters in Openness' bölgesinde yer alan Türkiye'den tek finans kurumu oldu. API sayısıyla birlikte fonksiyonel gelişmişlik seviyesi ve geliştiricilerin deneyimi bakımından 60'a yakın ülkede 300'ün üzerinde bankanın kıyaslanması sonucunda ortaya çıkan matriste, Kuveyt Türk, globalde yer alan iyi seviyedeki finans kuruluşlarıyla birlikte zirveyi paylaştı.

EN ÇOK OKUNANLAR