USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Şirketler

18 Mayıs 2024 12:49

Kerevitaş, 2023 yılında 3.8 milyar TL kâr elde etti

Ar-Ge, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı büyüme yolculuğunu sürdüren Kerevitaş, 2023 finansal sonuçlarını açıkladı.

Kerevitaş, 2023 yılında 3.8 milyar TL kâr elde etti

Türkiye'de dondurulmuş gıda ve yağ pazarının önemli şirketlerinden Kerevitaş, 2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıkladı. 3.8 milyar TL brüt kâr ve 2.16 milyar TL FAVÖK elde eden Kerevitaş'ın 2023 yılı ihracatı ise 2.2 milyar TL olarak gerçekleşti. Kerevitaş bünyesinde faaliyet gösteren SuperFresh, 2023 yılında yüzde 42 ciro pazar payıyla dondurulmuş gıda ve konserve alanındaki liderliğini sürdürerek yenilikçi lansman, relansman ve kanala özel 44adet yeni ürün sundu. 2023 yılında dondurulmuş unlu mamuller konusunda lider Donuk Fırıncılık Ürünleri A.Ş. şirketini satın alarak büyümeye devam eden Kerevitaş, Türkiye paket ve kâse margarin pazarlarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip Bizim Yağ ve Teremyağ gibi önemli markalarıyla da 2022 yılına göre +1,3 puan artışla yüzde 65,6 ciro payı alarak pazardaki liderliğini pekiştirdi. (Kaynak: AC Nielsen 2023– Ciro Payı, indirim marketler hariç). 30 yılı aşkın süredir Ona markasıyla Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarında tüketici margarini kategorisinde açık ara lider konumda bulunan Kerevitaş, 2023 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yağ ihracatının yüzde 34'ünü tek başına gerçekleştiriyor.

Mert Altınkılınç: "Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlar ciro artışımızda itici bir rol oynadı"

Kerevitaş CEO'su Mert Altınkılınç, 2023 yılı finansal sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi: "Kerevitaş olarak sürdürülebilirlikten ihracata, güçlü finansal performanstan çevik yönetim yapısına kadar her alanda gelişmeyi, büyümeyi, ülkemize katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedefle başarılı iş sonuçlarına sahip olduğumuz sürdürülebilir ve inovatif büyüme stratejimiz doğrultusunda,

Türkiye'de Dondurulmuş Gıda ve Konserve iş alanında bunun yanı sıra dünya genelinde 5 kıtada 50'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ürünlerimizi küresel pazarlarda başarıyla konumlandırdık. Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların karşılığını net olarak gördüğümüz 2023 yılını başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Sektörde etki ettiğimiz geniş ekosistemde dönüştürücü rolümüzün bilinciyle tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılamak ve uzun vadeli değer yaratmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz."

EN ÇOK OKUNANLAR