SEYAHAT
08 Temmuz 2023 10:32

Işıklar şehri: Budapeşte

Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Macaristan'ın Başkenti Budapeşte, ihtişamlı tarihi yapılarının ve caddelerinin akşam ışıklandırılması ile herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Şehir, dünyaca ünlü müzik festivalleri, termal suları ve her mutfaktan tadabileceğiniz lezzetleriyle unutulmaz bir seyahat vadediyor.

Işıklar şehri: Budapeşte

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri olan Macaristan'ın başkenti Budapeşte, Berlin'den sonra Orta Avrupa'nın en büyük ikinci şehri. Tuna Nehri kıyısında yer alan ve yaklaşık bir asır boyunca Türk hâkimiyetinde kalan şehir; gotik, rönesans ve barok tarzındaki ihtişamlı yapıları ile dikkat çekiyor.

Nisan ve eylül ayları arasında keyifle gezilebilen şehir, tarihi mekânları kadar, kaplıcaları ve festivalleri ile de unutulmaz anılar yaşamayı vadediyor. Dileyenler, Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı'na direkt uçuşlarla en az 4-5 günlük bir gezi planı yapabilirler.

MÜZİKSEVERLERİN BAŞKENTİ

Budapeşte tüm doğal güzelliklerinin yanında aynı zamanda festivaller şehri olarak da adından söz ettiriyor. Özellikle ağustos ayında yapılan Sziget Festivali oldukça ünlü ve müzikseverler için ayrı bir öneme sahip. En bilinen festivaller arasında da Budapeşte Uluslararası Sirk Festivali (ocak-şubat), St. Patrick's Day (mart), Geleneksel Makaron Günü (mart), Titanik Film Festivali (nisan), Vintage Araba Festivali (nisan), Budapeşte Art Week (nisan), Gurme Festivali (mayıs), Rosalia Festival (mayıs), Budapeşte Yaz Festivali (haziran-ağustos) ve Oktoberfest (ekim) yer alıyor.

NEHİRDE AKŞAM TURLARI

Budapeşte, gündüz güzelliklerinin yanı sıra akşam hava karardıktan sonra şehrin ışıklandırılmasıyla da ziyaretçilerine bambaşka bir ambiyans sunuyor. 'Işıklar Şehri' de denilen şehir, ışıltısıyla adeta farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Şehirde akşamları nehir turuna çıkmak hem bedeni hem de ruhu dinlendiriyor.

180 AYRI MUTFAKTAN LEZZETLER

Özgürlük Köprüsü'nün Peşte tarafında yer alan Büyük Market'te 180 farklı mutfaktan yemek yer alıyor. Aralarından seçim yapmak oldukça zorlaşıyor. Osmanlı ve Kuzey Avrupa kültürünü birleştiren Macar mutfağında ise gulaş, tavuk paprika, balık çorbası ve poğaçaları mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden...

LÜKS VE YEREL ÜRÜNLER BİR ARADA

Tatillerinde alışveriş yapmayı, hediyelikler almayı sevenler için de Vaci Utca caddesi ve Andrássy út bulvarı, lüks mağazalara, AVM'lere ev sahipliği yapıyor. Daha yerel ürünler arayanlar ise üç katlı Büyük Market'ten (Büyük Kapalı Pazar) her istediklerini bulabiliyorlar.

TERMAL SULARIN ŞİFASI

Roma, Yunan ve Türk mimarisine sahip birçok kaplıca ve hamama sahip şehirde kaplıca kültürü de oldukça önemli yer tutuyor. Kent Park'ın yanındaki Szechenyi Termal Banyoları'nın içindeki 15 kapalı, 3 açık kaplıca havuz en çok tercih edilenlerden... Yorgunluk atmak isteyenler için birebir...

EN ÇOK OKUNANLAR