SEKTÖRLER

19 Ocak 2023 14:40

L'Oréal Türkiye'den dikkat çeken sürdürülebilirlik projesi: Suyu geri dönüştüren su dostu fabrika

L'Oréal Türkiye, sürdürülebilirlik programı kapsamında İstanbul Üretim Tesisi'ni 'Suyu Geri Dönüştüren Su Dostu Fabrika'ya çevirme kararı aldı. 14 milyon TL yatırımla hayat bulan proje ile İstanbul Üretim Tesisi'nde endüstriyel suyun yüzde 100'ünü geri dönüştürerek tekrar kullanım imkanı sağlanacak.

L'Oréal Türkiye'den dikkat çeken sürdürülebilirlik projesi: Suyu geri dönüştüren su dostu fabrika

Dünyada ve Türkiye'de su tasarrufu konusunda acilen harekete geçilmesi gerektiğini savunan L'Oréal Türkiye, ülkemizin güzellik pazarında bir ilke daha imza atıyor ve İstanbul'daki üretim tesisini 'Suyu Geri Dönüştüren Su Dostu Fabrika'ya dönüştürüyor. Her yıl 51 milyon adet şampuan ve saç kremi üreten L'Oréal Türkiye İstanbul Tesisi, üretim aşamasındaki endüstriyel suyun %100'ünü, kapalı devre bir sistem içerisinde geri dönüştürerek yeniden kullanacak.

L'Oréal Türkiye, toplam 40 fabrikası bulunan L'Oréal Grup'un suyu geri dönüştüren su dostu fabrikaya dönüşümü tamamlanan 7. ülkesi oldu. Meksika, İspanya, Rusya, İtalya, Belçika, Çin ve son olarak Türkiye'den sonra L'Oréal Grup fabrikalarının %100'ü, 2030 yılına kadar suyu geri dönüştüren su dostu fabrika haline getirilecek.

L'Oréal Türkiye bu somut adım ile Türkiye'deki farklı sektörlere örnek teşkil etmeyi, su döngüsü çözümleri konusunda farkındalığın artmasına katkı sağlamayı ve diğer şirketlerin de kendi su dostu fabrikalarını kurmasının yolunun açılmasını hedefliyor. L'Oréal Türkiye, 2,5 yıl süren "Suyu Geri Dönüştüren Su Dostu Fabrika"ya dönüşüm sürecindeki tüm tecrübelerini sürdürülebilir yatırımlar yapmak ve yenilikçi çözümler geliştirmek isteyen tüm şirketlerle paylaşmayı da taahhüt ediyor.

"En iyi güzellik ürün ve servislerini sunarken aynı zamanda topluma ve çevreye pozitif katkı sağlamak istiyoruz"

"Dünyayı Harekete Geçiren Güzelliği Yaratmak" vizyonunu gerçekleştirmek üzere var güçleriyle çalıştıklarının altını çizen L'Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, konu hakkında şunları söyledi:

"L'Oréal Türkiye olarak, yaptığımız çalışmalarla 'Gelecek için L'Oréal' global sürdürülebilirlik programımızın hedeflerine ulaşılmasına çok büyük katkı sağlıyoruz. Türkiye'de büyük bir özveriyle hayata geçirdiğimiz sürdürülebilirlik devrimimiz ile su tasarrufu başta olmak üzere mümkün olan her alanda projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu yılın hemen başında, Türkiye'de güzellik sektöründe bir ilk olarak hayata geçireceğimiz suyu geri dönüştüren su dostu fabrikamızı sizlere tanıtmanın heyecanını yaşıyoruz. Türkiye'nin ve İstanbul'un geleceği için somut bir katkı niteliği taşıyan fabrikamızda, kullandığımız endüstriyel suyun tamamını tekrar kullanarak, ülkemizde karşı karşıya olduğumuz kuraklık tehdidine karşı her yıl 10 milyon litre su tasarrufu sağlayacağız. L'Oréal Türkiye olarak 'Dünyayı Harekete Geçiren Güzelliği Yaratmak' vizyonumuza bağlı kalarak tutkuyla çalışmaya, gezegenimiz, ülkemiz ve içinde bulunduğumuz toplum için her anlamda olumlu katkılar ortaya koymaya devam edeceğiz. Sürdürülebilirliğe öncülük etmeyi bizden sonraki nesillere sorumluluğumuz olarak görüyor, bunu da sürdürülebilirliği iş modelimizin ve stratejimizin odağına koyarak gerçekleştiriyoruz. İnanıyoruz ki hem tüketicilerimize hem iş ortaklarımıza düşen görevler, hepimize düşen sorumluluklar var. Hep söylediğimiz gibi gerçek bir fark yaratabilmenin tek şartı kolektif ve bütünsel bir şekilde, hep birlikte hareket etmek. Bu vesileyle bu değerli projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve tüm sektörler için teşvik edici, iyi bir örnek olmasını diliyorum."

(L'Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen)

L'ORÉAL GRUP'TAN %69'A KADAR SU TASARRUFU SAĞLAYAN GJOSA WATER SAVER DUŞ BAŞLIĞI

L'Oréal Grup, çevresel yenilik şirketi Gjosa iş birliğiyle %69'a kadar su tasarrufu sağlayan Water Saver duş başlığını geliştirdi. Giderek artan global su kıtlığına somut bir yanıt vermek için üretilen bu duş başlığı, güzellik kategorisinde Time Best Inventions 2021 ödülüne layık görülen ürünler arasında yer alıyor.

Kuaför salonlarında kullanılmak üzere geliştirilen Gjosa duş başlığı, doğrudan saç yıkama alanlarında lavaboya takılıyor, yüksek basınçlı, birbirine çarpan mikro iyonlu damlacıklar oluşturarak çalışıyor ve her bir yıkamada su tüketimini %69'a kadar azaltabiliyor. Gjosa bu özelliğiyle su parçalama teknolojisinden yararlanan dünyadaki ilk duş başlığı olma özelliğini taşıyor. Water Saver başlığı ile saçtaki şampuanı arındırmak için 7 litre yerine sadece 2,74 litre su kullanmak yeterli. 100.000 kuaförün L'Oréal Gjosa teknolojisini kullanması halinde 6,8 milyar litreye kadar su tasarrufu sağlanabiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR