Platin
PİYASALAR

Dünya sanayi devleri WIN EURASIA’da buluştu

Platin

14-17 Mart tarihleri arasında Geleceğin Parçası Ol’ sloganıyla Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey tarafından, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 26’ncı Uluslararası WIN EURASIA Fuarı, Türkiye sanayisini dünyanın önde gelen sanayi ülkeleri ile bir araya getirdi. 30’u aşkın ülkeden alım heyetlerini fuar kapsamında Türkiye üreticileriyle buluşturdu.

Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB desteği ile Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen fuar, 26’ncı yılında yine birçok yeniliğe sahne oldu. Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine; otomasyon hizmetlerinden enerji, elektrik ve elektronik ekipmanlara; hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm ekosistem sanayide dijitalleşme konsepti ile WIN EURASIA çatısı altında bir araya geldi. 

SONUÇLAR ÇARPICI

WIN EURASIA 2019’un Türkiye sanayisi için tarihi bir başarıyla sonuçlandığına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel; fuarın Türkiye ekonomisini 2019 ihracat hedeflerine taşıyacağını ifade ederek şunları söyledi: “Bu yıl 26’ncısını düzenlediğimiz WIN EURASIA ile Türkiye sanayisini küresel rekabete taşıyacak önemli bir buluşma gerçekleşti. Fuarın hazırlık aşamasında yerli firmaların ihracatına daha fazla katkı sağlama vizyonuyla çalışmalarımızı yürüttük. Bu dört günlük süre zarfında attığımız adımların olumlu sonuçlarını tüm katılımcı markalarımızla birlikte yaşadık. Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tutan Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Orta Doğu’dan Kuzey Amerika’ya, Kuzey ve Güney Afrika’dan, CIS ve Asya ülkelerine kadar birçok yabancı markayla Türkiye üreticilerini aynı masada bir araya getirdik.” Kühnel, ihracatçı firmaların WIN EURASIA kapsamında hayata geçirdikleri yeni anlaşmaların meyvesini önümüzdeki süreçte toplayacaklarına inandıklarını da dile getirdi. 

MOBİLDE DE BAŞARI SAĞLANDI

Ziyaretçi ve katılımcıların fuar süresince duydukları memnuniyeti dile getirmelerinin ve milyon Euro değerinde anlaşmalara imza attıkları bilgisini kendileriyle paylaşmalarının, kendileri için bir yıl boyunca koşturma ve çalışmalarının en büyük meyvesi olduğunu dile getiren Kühnel, bu güzel başarıda rol almanın mutluluğunun ise kendileri için paha biçilemez olduğuna dikkat çekti. Kühnel, ayrıca şunları söyledi: “Bunun yanı sıra WIN EURASIA 2019 fuarımız için eşsiz bir deneyimi gerçekleştirme hedefi ile oluşturduğumuz mobil uygulamamızın bugün B2B alanında indirilen mobil uygulamalar arasında birinci sırada yer alıyor olması da bizler için bir diğer mutluluk verici başarı hikayesi. Kendi alanındaki kategoride çok geniş kitlelere hizmet veren firmaların mobil uygulamalarını dahi geride bırakarak 10 binlerce sektör profesyoneli tarafından indirilen mobil aplikasyonlar içerisinde birinci sırada yer almamız dijital platformda da fuara olan ilginin önemli bir göstergesi.”

MİLYON EURO’LUK YENİ İŞ BİRLİKLERİ

Uluslararası firmaların Türkiye’deki ortak buluşma noktası haline gelen WIN EURASIA, Yurtdışı Alım Heyeti Programları çerçevesinde 30’u aşkın sektör profesyoneli delegasyon gruplarına ev sahipliği yaptı. Fransa, İtalya, İspanya, Belarus, Fas, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna, Fas, Tunus, Cezayir ve Lübnan başta olmak üzere önemli alıcı grupları, binin üzerinde Türkiye ihracatçısıyla görüşerek yeni anlaşmalara imza attı. 

MİB, MAİB, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD, ROBODER, VDMA ve ZVEI gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle düzenlenen fuara yurt genelinden birçok firma yoğun katılım gösterdi. Sanayi ve Ticaret Odaları, Meslek Odaları ve Federasyon kurumlarıyla iş birliği sonucunda, Türkiye genelinden 41 ilden 120 otobüsle hareket eden Anadolu delegasyonu grupları ise fuarı ziyaret ederek potansiyel alıcılarıyla tanışma fırsatı buldu. 

ODAK NOKTA: SANAYİDE DİJİTALLEŞME

Uluslararası firmaların robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarını de sergilediği fuar, 360 derece imalat sanayinin tüm bileşenlerini İstanbul’da buluşturdu. Fuar ziyaretçileri otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı buldu. TİM ve ENOSAD iş birliği ile Türkiye sanayisini daha ileriye taşıma, teknolojisini etkin kullanma, katma değeri yüksek ürünler yaratılmasına katkı sağlama amacı ve misyonuyla fuarda eş zamanlı olarak forum ve konferanslar da düzenlendi. Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Makine İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkaynak, Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın aralarında bulunduğu birçok uzman isim yaptığı sunumlarla Türkiye sanayisinin geleceğine ışık tuttu.

WINOVATION ÖDÜLLERİ VERİLDİ

WIN EURASIA bünyesinde ENOSAD iş birliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen WINovation yarışmasında dereceye giren projeler ödüllendirildi. Ürün, hizmet, tasarım, teknoloji, teknik altyapı, çözüm, iş modeli, organizasyon ve sosyal çevre gibi konu başlıkları altında teknik inovasyon ağırlıklı, özgün projeler üreterek dereceye giren markalara fuar kapsamında düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi. 

Yarışma kapsamında, geliştirdiği Yapay Zeka ile Kestirimci Yönetim projesiyle Doruk Otomasyon ve Yazılım, 1’incilik ödülünün sahibi olurken, Şantiye İzleme ve Güvenlik Çözümü projesiyle Okyanus Teknoloji firması 2’ncilik ödülünün sahibi oldu. Yarışmada 3’üncülük ödülü ise iki ayrı projeye birden verildi. HKSM IOT Servis projesiyle Hareket Kontrol Servis Merkezi ve Yenilikçi Karekod Yazma projesiyle Dedem Elektrik firması 3’üncülük ödülüne layık görüldü.