USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Kültür&Sanat

07 Haziran 2024 11:15

'Senin beklenmedik karşılaşman' sergisi İstanbul Modern'de açıldı

İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson'un Türkiye'deki ilk sergisi 'Senin beklenmedik karşılaşman', Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA ana sponsorluğunda İstanbul Modern'de sanatseverlerle buluştu. Sergi, 7 Haziran 2024 – 9 Şubat 2025 tarihleri arasında görülebilir.

'Senin beklenmedik karşılaşman' sergisi İstanbul Modern'de açıldı

Olafur Eliasson'un Türkiye'deki ilk sergisi 'Senin beklenmedik karşılaşman', 7 Haziran'da İstanbul Modern'de açıldı. Günümüzün en dikkat çekici sanatçılarından biri olarak kabul edilen Eliasson'un 'Senin beklenmedik karşılaşman' adlı sergisi, sanatçının 30 yıllık pratiğini keşfetme imkânı sunarken üretiminin merkezinde yer alan temaları farklı yönleriyle keşfetmeyi sağlıyor.

Ana sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA'nın üstlendiği kapsamlı sergide, yeni üretimler de dahil olmak üzere 40'a yakın yapıt yer alıyor. Sanatçının odaklandığı su, ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konuların izlenebileceği serginin küratörlüğünü, müzenin küratöryel ekibinden Öykü Özsoy Sağnak, Nilay Dursun ve Ümit Mesci üstleniyor.

Üretimlerinin izleyiciyle karşı karşıya geldiğinde tamamlandığı fikrini her zaman vurgulayan Eliasson, sanatseverlerin aktif katılımını yapıtlarının ana bileşenlerinden biri olarak tanımlıyor. İzleyiciyi dinamik keşif sürecinin bir parçası olmaya davet eden sanatçının farklı bağlam ya da ölçekte sunduğu olgular, benzersiz deneyimlere dönüşüyor.

'Senin beklenmedik karşılaşman' sergisinin basın toplantısında İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Atalay Gümrah ve sanatçı Olafur Eliasson sergiye dair bilgiler verdi.

(Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Atalay Gümrah, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve Sanatçı Olafur Eliasson)

Oya Eczacıbaşı: Olafur Eliasson'u müzemizin yirminci yılında izleyicilerimizle buluşturduğumuz için çok mutluyuz

İstanbul Modern'in güncel dönüşümlere işaret eden uluslararası ve kapsamlı çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapma misyonuna dikkat çeken Oya Eczacıbaşı, "Olafur Eliasson'un Türkiye'deki ilk kişisel sergisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sanatçının bu kapsamlı sergisini müzemizin yirminci yılında izleyicilerimizle buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Açılışıyla birlikte 1 milyona yakın ziyaretçi ağırlayan ve uluslararası ödüllere layık görülen yeni binamızın merkezindeki ana merdiven için sanatçının ürettiği mekâna özgü yerleştirmesi 'Senin beklenmedik seyahatin', ilk günden itibaren müzemizin simgelerinden biri hâline geldi. "Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman" adlı sergimizde, sanatçının 30 yıllık kariyerinden bir seçki sunarken İstanbul Modern'in eşsiz konumunu da göz önüne alarak gerçekleştirdiği yeni üretimlere yer veriyoruz. Eliasson için günümüzün en önemli konularından biri iklim krizi. Sanatçının sergisini 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün hemen ertesinde açmanın da anlamlı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Atalay Gümrah: Olafur Eliasson'un, izleyiciyi dinamik keşif sürecinin bir parçası haline getirdiği sergisine katkı verdiğimiz için onur duyuyoruz

Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Atalay Gümrah da, sürdürülebilirliği hem bir iş yaklaşımı hem de bir yaşam tercihi olarak benimsediklerini vurgulayarak, "Çalışmalarında, sürdürülebilirlik ve iklim krizi konularına yer veren, farkındalığımızı artıran Olafur Eliasson'un, izleyiciyi dinamik keşif sürecinin bir parçası haline getirdiği sergisine katkı verdiğimiz için onur duyuyoruz. Eliasson'un 30 yıllık kariyerinden kapsamlı bir seçkiyi göreceğimiz bu sergide sanatçının çevreyle olan ilişkisini de gözlemleyeceğiz. Sanatseverler, özellikle iklim krizine yönelik farkındalık yaratmak için tüm dünyada projeler üreten Olafur Eliasson'un eşsiz yorumlarıyla karşılaşacak, özgün deneyimler yaşayacaklar" dedi.

Olafur Eliasson: 30 yıl önce İstanbul'la yaşadığım bu karşılaşma olmasaydı, bugün olduğum sanatçı olmazdım

1997'de Rosa Martínez küratörlüğünde "Yaşam, Güzellik, Çeviriler/Aktarımlar ve Diğer Güçlükler Üstüne" başlığıyla düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Bienali'ne "Beauty" (Güzelik) adlı yapıtıyla katılan Olafur Eliasson, "Senin beklenmedik karşılaşman" sergisiyle İstanbul'a dönmenin heyecan verici olduğunu belirtti.

Eliasson, "Yaklaşık 30 yıl önce İstanbul'la yaşadığım bu karşılaşma olmasaydı, bugün olduğum sanatçı olmazdım. O nedenle benim için kişisel önemi çok büyük bir şehir olan İstanbul'a dönmek heyecan verici. Deniz trafiği için çok önemli bir bağlantı noktası olan şehrin Boğaziçi üzerindeki eşsiz konumu özellikle ilgimi çekiyor. Yıllardır sanatımda navigasyon, oryantasyon ve deniz önemli temalar oldu ama İstanbul Modern için yarattığım kalıcı yapıt ve 'Senin beklenmedik karşılaşman' başlıklı sergimde bu temaların özel bir anlamı var. Ziyaretçiler, müze içinde vakit geçirip yapıtlar arasındaki yönlerini bulabilir ve daha sonra dikkatlerini dünyanın dört bir yanına giden gemilerin geçtiği dışarıya çevirebilir" dedi.

Öykü Özsoy Sağnak: Bu karşılaşma izleyiciye unutulmaz bir deneyim yaşatacak

İstanbul Modern Şef Küratörü Öykü Özsoy Sağnak, Olafur Eliasson'un yapıtlarının izleyicinin dünyayı algılama ve onunla iletişime geçme biçimlerini yeniden düşündüren oyuncu ve büyüleyici bir karakter taşıdığına dikkat çekiyor. Özsoy Sağnak, "Bu yapıtlarla karşılaştığımızda kendi duyularımızın, hareketlerimizin, çevremizdeki diğer insanların ve sadece gözümüzle algıladıklarımızın ötesindeki gerçekliklerin farkına varırız. Bu sebeple, Olafur Eliasson genellikle yapıtlarına ve sergilerine isim verirken 'senin' zamirini kullanır ve yapıtlarını deneyimlerken bizlerin beklenmedik, şaşırtıcı karşılaşmalar yaşamasını hayal eder. Türkiye'deki ilk kişisel sergini gerçekleştirmekten heyecan duyduğumuz Olafur Eliasson'un yapıtlarıyla kurguladığı dünya her yaştan izleyiciye unutulmaz bir deneyim yaşatacak" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR